کد خبر: ۳۹۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
مدیر اسبق بانکی درباره علت تک نرخی نکردن ارز گفت: دولتی ها منتظر بودند نرخ ارز دولتی با نرخ بازار آزاد به نقطه برسد و سپس برای تک نرخی اقدام کنند درحالیکه عده ای نمی گذارند به این نقطه برسد.
به گزارش خبری تجارت امروز ؛ بهاالدین حسینی هاشمی مدیر اسبق بانکی و کارشناس اقتصادی در مصاحبه با رادیو با بیان اینکه بانک مرکزی برای تعیین نرخ تعادلی ارز توانایی و اراده دارد، گفت: این نرخ تعادلی باید به گونه ای باشد که اقتصاد را به رونق برساند یعنی نه به حاشیه رکود ببرد و نه اینکه در تورم نگه دارد و یا بدتر از همه در تورم رکودی باقی بماند.

وی افزود: موفقیت دولت و نظام در این است که اقتصاد شکوفا باشد و همه در این زمینه منتظر هستند ببینند رئیس کل بانک مرکزی جدید به مورد اجرا می گذارد. اقتصاد ایران قابلیت و توانایی بالایی دارد زیرا در سال به صورت متوسط 100 میلیارد دلار درآمد ارزی کاملا حساب شده داریم که بخشی از آن نفتی و بخش دیگری غیر نفتی است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بنابراین برای همه تقاضاها عرضه به اندازه کافی وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که ارز ناشی از فعالیت های بخش خصوصی به بخش دولتی در حال تنه زدن است و شاید در ادامه حتی بیشتر هم شود.

وی در عین حال تصریح کرد: متاسفانه به دلیل ساز و کارهای اشتباهی که وجود داشته است، برای سال ها دچار چند نرخی در ارز شده بودیم و علی رغم تلاش همه مسئولین همچنان وجود دارد زیرا منافع زیاد برخی افراد، بسیار زیاد است و برای آن توجیهاتی مطرح می کنند. همچنین ترس از این موضوع نیز وجود دارد که باعث نارضایتی اقشار آسیب پذیر شویم درحالیکه این چند نرخی بودن باعث شده تورم شدید داشته باشیم.

مدیر اسبق بانکی بیان کرد: تورم چند نرخی باعث سوء استفاده در بخش های مختلف ارزی، اضافه نمایی در واردات و کوچک نمایی در صادرات شده است و منابع ارزی به دلیل کاهش شدید ارزش شدید ریال از کشور خارج شده است.

وی درباره علت تک نرخی نکردن ارز گفت: دولتی ها منتظر این بودند که نرخ ارز دولتی با نرخ ارز بازار آزاد به یک نقطه برسند و سپس برای تک نرخی اقدام کنند درحالیکه این یک رویا است و افراد زیادی هستند که نمی گذارند به این نقطه برسند زیرا منافع شان در اختلاف ارزها است.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه های کشور 25 تیر 98
دلار در آستانه سقوط به کانال ۱۱ هزار تومان، آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل، آقای نامرئی زعفران! انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان، آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران، وعده رئیسی برای برخورد با خودروسازان بدعهد، ترس از دیپلماسی نرم ظریف، رشوه بگیران میلیاردی در وزارت صمت، رصد درآمد پزشکان، دیدار دو ساعته پوتین و سلیمانی و گزارش‌هایی درباره انتخابات شورایاری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین