کد خبر: ۳۹۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
اهداف کمی بخش صنعت در سال جاری و سال ۱۴۰۰ و نیز وضع موجود این بخش در سال گذشته، اعلام شد.

به گزارش تجارت امروز ؛ بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته در حالی‌که ارزش صادرات صنعتی ایران در سال ۱۳۹۶ معادل ۳۱ میلیارد دلار بوده اما این رقم به ترتیب برای سال ۱۳۹۷، ۴۵ میلیارد دلار و برای سال ۱۴۰۰ رقمی معادل ۸۴.۵ میلیارد دلار برآورده شده است. این در حالی است که سرانه صادرات صنعتی در سال ۱۳۹۶، ۴۰۰ دلار بود و براساس هدف‌گذاری صورت گرفته سرانه صادرات صنعتی در سال ۱۳۹۷ معادل ۵۰۰ دلار خواهد بود و در سال ۱۴۰۰ نیز این رقم باید به ۹۴۰ دلار برسد.

در مورد جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش صنعت، در سال ۱۳۹۶ شاهد سرمایه‌گذاری ۲.۳ میلیارد دلاری بودیم اما پیش‌بینی برای سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۳ میلیارد دلار است و براساس برآوردهای صورت گرفته، این سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ به ۷ میلیارد دلار خواهد رسید. موضوعی که در این رابطه باید به آن اشاره کرد این است که با توجه به شرایط اقتصادی جدید، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه صنعت، معدن و تجارت کاهش یافته است.

بر اساس اطلاعاتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار ایسنا قرار گرفته است، حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت تا پایان مردادماه سال جاری معادل ۵۸۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بوده که در قیاس با رقم یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری مدت مشابه سال قبل با افت ۶۸.۳ درصدی روبرو شده است.

در مورد اشتغال صنعتی و صنوف تولیدی و معدن نیز باید خاطرنشان کرد که طبق برنامه اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، هدف‌گذاری برای سال جاری معادل ۳.۸ میلیون نفر است و این میزان اشتغال در سال ۱۴۰۰، چهار میلیون نفر پیش‌بینی شده است. این در حالی است که صنعت و صنوف تولیدی و معدن در سال گذشته ۳.۴ میلیون نفر اشتغال‌زایی داشته‌اند.

سهم بخش خصوصی در ارزش تولیدات بخش صنعت در سال ۱۳۹۶، ۷۲ درصد بود که به ترتیب این سهم در سال‌ ۱۳۹۷، ۸۵ درصد و در ۱۴۰۰، ۹۰ درصد پیش‌بینی شده است.

در مورد ارزش تولید ناخالص داخلی نیز باید براساس آمار مربوطه اعلام کرد که در سال ۱۳۹۶ ارزش تولید ناخالص داخلی ۲۰۹۵ هزار میلیارد ریال به قیمت ثابت سال ۱۳۸۳ بوده است که در سال ۱۳۹۷ هدف‌گذاری ۲۲۵۶ هزار میلیارد ریالی و در سال ۱۴۰۰ برآورد ارزشی ۳۰۷۸ هزار میلیارد ریالی مدنظر قرار گرفته است.

این هدف‌گذاری‌ها در حالی است که گزینه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است و در عین حال با بازگشت تحریم‌های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا،   صنعت، معدن و تجارت ایران در تعامل با دنیا شرایط خاصی را تجربه خواهد کرد. باید منتظر ماند و دید که آیا این هدف‌گذاری‌ها محقق خواهد شد یا در نهایت به رقمی کمتر از برآوردهای صورت گرفته دست خواهیم یافت.

جدول مربوط به اهداف کمی بخش صنعت، در سال ۱۳۹۷ و سال ۱۴۰۰ و نیز وضعیت سال گذشته که به صورت اختصاصی در اختیار ایسنا قرار گرفته، در ذیل آمده است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه های کشور 25 تیر 98
دلار در آستانه سقوط به کانال ۱۱ هزار تومان، آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل، آقای نامرئی زعفران! انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان، آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران، وعده رئیسی برای برخورد با خودروسازان بدعهد، ترس از دیپلماسی نرم ظریف، رشوه بگیران میلیاردی در وزارت صمت، رصد درآمد پزشکان، دیدار دو ساعته پوتین و سلیمانی و گزارش‌هایی درباره انتخابات شورایاری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین