کد خبر: ۳۹۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
» نفت
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه راهکار خاصی برای اختلافات وزارت نفت با وزارت نیرو بر سر صادرات برق وجود ندارد اما مشکل برطرف شده است گفت:اعتبارات تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی باید افزایش یابد.

به گزارش خبری تجارت امروز؛ همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق وانرژی در پاسخ به این سوال که دلیل تأخیر تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی چیست، گفت: شاخصی گذاشته‌ایم که براساس آن از این به بعد ببینیم چه میزان از برق تولید شده توسط وزارت نیرو بدون سوخت فسیلی است.

وی افزود:سال گذشته ۳۵ میلیارد کیلووات ساعت از محل واردات، نیروگاه اتمی ، بادی ، خورشیدی ، آبی و بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی تولید برق بدون استفاده از سوخت فسیلی بوده است.

وی با اشاره به اینکه به هر حال باید اعتبارات برنامه تبدیل نیروگاههای گازی به سیکل ترکیبی باید پررنگ‌تر شود خاطر نشان کرد:به هر حال روند تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی کند است و باید اعتبارات تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی دیده شود.

حائری ادامه داد:۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه گازی قرار است که به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی تبدیل شود که در سال حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب گازی می‌تواند صرفه‌جویی کند که از لحاظ اقتصادی حدود ۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی می‌تواند داشته باشد.

*صادرات برق سالانه ۱،۵ میلیارد دلار است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سوال که اختلافات وزارت نفت با وزارت نیرو بر سر صادرات برق به کجا رسید و آیا ساز و کار جدیدی برای این موضوع اندیشیده شده است و اینکه از برق صادراتی چه میزان پول وارد کشور شده است، گفت: این مشکل برطرف شده است اما پولی که از صادرات برق عاید کشور می‌شود سالانه ۱.۵ میلیارد دلار است که به صنعت برق می‌تواند کمک کند.

وی افزود: راهکاری برای کاهش تنش میان دو وزارتخانه در این خصوص نیست اما وزارت نفت هم در این خصوص مشکلی برای وزارت نیرو ایجاد نکرده است.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین