کد خبر: ۳۹۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
» نفت
در طول40سال گذشته نفت ایران در شرایط اعمال تحریم‌های گسترده از سوی آمریکا به جهان صادرشده و از این به بعد هم تحت همین شرایط به مشتریان فروخته خواهد شد. لذا تعیین یک‌ضرب الا جل برای واردکنندگان نفت ایران بلااثر بوده و این مهلت قطعاً بعد از 60روز چندین بار تمدید خواهد شد.

چهار دهه کارشکنی سیاسی کاخ سفید با جمهوری اسلامی ایران وجود داشته است و تحریم‌ها برای امروز و دیروز نیست. ایالاتمتحده در طول مدت با طرحهای براندازانه، ایجاد خط ترور و تحمیل جنگ 8 ساله علیه کشورمان امروز به ایستگاه جنگ رسانهای روانی و اقتصادی علیه مردم ایران رسیده است. اما امروز شاهد هستیم این برنامهها دستاوردی جز عدم همسویی کشورها بهویژه واردکنندگان نفت ایران نداشته است.

دولت آمریکا روز 13 آبان را زمان بازگشت تحریمهای نفتی و تجاری اعلام کرد؛ آمریکاییها بهخوبی متوجه این مسئله هستند یومالله 13آبان که مصادف شد با تعطیلی و تسخیر لانه جاسوسی تا چه اندازه برای مردم ایران حائز اهمیت است به همین خاطر در اقدامی تلافیجویانه و برای راهاندازی جنگ روانی این روز را جهت شروع دوباره تحریمهای هستهای آغاز کرده است.

وی از ماهها پیش اعلام کرد در روز 13 آبان نفت ایران را به صفر خواهد رساند اما با عدم همراهی چند کشور مهم واردکننده ازجمله چین- روسیه- هند- کره و... عملاً این سیاست با شکست مفتضحانه روبهرو شد.

حدود 33میلیون بشکه نفت تحت نظارت اوپک بهکل دنیا صادر میشود. ولیعهد عربستان سعودی گفته بود در صورت به صفر رساندن صادرات نفت ایران ما به ازای هر بشکه ایرانی 2 بشکه تولید کرده و به دنیا صادر میکنیم. این بدان معناست کشوری که روزانه 10میلیون بشکه تولید میکند باید پس از تحریم ایران روزی 20 میلیون بشکه نفت تولید کند یعنی بیش از نیمی از نیاز اوپک را که این مسئله اصلاً امکانپذیر نیست.


بالاخره کشورهای وارده کننده نفت باید از یک کشوری نیاز بازار خود را تأمین کنند که در صورت حذف ایران از جمع تولیدکنندگان به خاطر تحریم این کشورها یا آمریکاست و یا کانادا. بنابراین خرید نفت که از کانادا به خاطر بعد مسافت ابداً مقرونبهصرفه نیست، نفت آمریکا هم که گران باید خریداری شود ازاینرو نگاهها همچنان به نفت ایران دوختهشده است.

در طول40سال گذشته نفت ایران در شرایط اعمال تحریمهای گسترده از سوی آمریکا به جهان صادرشده و از این به بعد هم تحت همین شرایط به مشتریان فروخته خواهد شد. لذا تعیین یکضرب الا جل برای واردکنندگان نفت ایران بلااثر بوده و این مهلت قطعاً بعد از 60روز چندین بار تمدید خواهد شد.

 ما در دولت گذشته با بیسابقهترین تحریمها علیه ایران طی 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مواجه بودیم اما مردم تا این اندازه در فشار اقتصادی قرار نداشتند. نتیجه این میشود که امروز مردمباور کردهاند که تحریمها بر معیشت آنها اثر کرده است و این نتیجه فشارهایی است که در دولت قبلی و این دولت بر روی تولیدکنندگان داخلی آمد و امروز با مشکل بیکاری و کاهش تولید و در نتیجه بازدهی پایین سرمایه در تولید رسیدیم.

متأسفانه اعتماد بیشازحد دولت به غربیها باعث شد آمریکا راههای فرار از تحریمها را بهخوبی رصد کند و فشار را روی ایران افزایش دهند.

بازگشایی خطوط سوئیفت  برای اقتصاد ایران و روابط بینبانکی بسیار مفید خواهد بود و تحریمهای آمریکا همچون سیاست بازگشت تحریمهای نفتی و تجاری بلااثر واقع شود. اما این احتمال هم وجود دارد آمریکا تراکنشهای سوئیفتی ایران را رصد کرده و در پی آن دنبال بهانهجویی برای تحریمهای جدید باشد. در این زمینه باید مسئولان ما راههای سوءاستفاده آمریکا را مسدود کنند.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین