کد خبر: ۳۹۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۲
اقتصاد ایران چندین سال است که دلال محور شده و قدرت دلالان روز افزون است. راه‌حل فقط و فقط به راه افتادن چرخ تولید است ما هیج راه دیگری نداریم، اگر تولید رونق پیدا کند دیگر کمبودی نخواهیم داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ با انتقادی که از نقدینگی از سرگردانی و عدم مدیریت  نقدینگی کشور داریم، باید این نکته را به یاد داشت که نقدینگی را خود دولت تولید و ایجاد می‌کند؛ بحث مدیریت نیست این امر دست بانک مرکزی است اگر این درحال حاضر این رقم نسبت به دولت آقای احمدی‌نژاد چهار برابر شده است به علمکرد دولت بازمی‌گردد.

این‌که گفته می‌شود دولت نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند این نقدینگی را مدیریت کند، صحیح نیست. معتقدیم چیزی که توسط خود دولت خلق شده است را دولت نمی‌تواند علیه‌اش اقدام کند.

این نقدینگی دستاورد خود دولت است و تبعات اقتصادی که ایجاد کرده گریبان دولت را گرفته و ناشی از همین امر است.

دولت یک مدتی نقدینگی را رها کرد و سیاست‌های انقباضی را مخصوصا در بانک‌ها پیش گرفت که باعث رکود شد و از طرف دیگر نقدینگی افزایش پیدا کرد و تقاضا افزایش یافت و تورم به این سطح رسید.

اقتصاد ایران چندین سال است که دلال محور شده و قدرت دلالان روز افزون است. راه‌حل فقط و فقط به راه افتادن چرخ تولید است ما هیج راه دیگری نداریم، اگر تولید رونق پیدا کند دیگر کمبودی نخواهیم داشت.

با چرخیدن چرخ تولید اشتغال به وجود می‌آید،‌ نارضایتی کاهش پیدا می کند و ثروت خواهیم داشت اما متاسفانه ما هیچ‌گاه حمایت واقعی از تولید نداشته‌ایم.

برای تولید باید کار عملیاتی و واقعی صورت گیرد نه این‌که بنشینند مصوبه تصویب کنند و بعد هم کسی آن اجرا نکند؛ بانک راه خودش را برود؛ تولیدکننده با گرفتاری‌هایی که دارد دست و پنجه نرم کند،‌ وارد کننده، گمرک و بازرگانی کار خود را انجام دهند، این گونه عمل کردن هیچ نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. معتقدیم اگر دولت به طور جدی دست به ساماندهی امور بزند ظرف کمتر از یک‌سال مسائل و مشکلات برطرف خواهد شد.

مشکل اصلی این است که حمایت عملی از تولید نمی‌شود، فشار تأمین اجتماعی و سازمان‌های مالیاتی از یک سو،‌ واردات بی رویه از طرفی دیگر کمر تولیدکنندگان را شکسته است.

دولت باید این نابسامانی‌ها را سر و سامان دهد؛ رئیس‌جمهور همه را جمع کند و لیستی از وظایف مشخص را به افراد ارائه کند و بر آن‌ها نظارت داشته باشد و بر فرض اگر فردی از کابینه کاری نکرد و یا وزیری در مقابلش ایستاد او را بیرون بی‌اندازد و عزلش کند؛ رئیس جمهور نباید باکسی تعارف داشته باشد.

کسانی در کابینه باید حضور داشته باشند که انگیزه کار کردن و فعالیت دارند، مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی خود این نکات را گوشزد کردند اما پرداختن به مسائل حاشیه‌ای،‌ خارجی و برجام باعث شد اتلاف وقت شود و شرایط امروز به وجوی بیاید.

آقای سیف با قضایا محطانانه با قضایا برخورد می‌کرد و سیاست‌های انقباضی که شکل گرفت هم حاصل همین تفکر بود. البته ناگفته نماند اگر تایید رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی نبود وی نمی‌توانست این سیاست‌ها اعمال کند اگر همتی هم این سیاست‌ها دنبال کند وضع بدتر خواهد شد .

رئیس بانک مرکزی باید یک فرد جامع الطراف باشد؛ باید بانک،‌ اقتصاد و کف بازار را بشناسد نباید در برج عاج شیشه‌ای بانک مرکزی فارغ از واقعیات تصمیم گیرد و فکر کند درست است.

به قضیه فروش سکه و ارز نگاه کنید، مشخص است که شناختی وجود نداشت و تدابیر اتخاذ شده نادرست بود که این مشکلات به وجود آمده است.

آقای همتی باید به سرعت تغییر رویه دهد، بر خلاف آقای سیف که با مجلس ارتباط ضعیفی داشت و برای آن هم توجیه قابل قبولی ارائه نمی‌کرد، با نمایندگان در ارتباط باشد و امیدوارم بتواند این کاستی ها جبران کند.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه های کشور 25 تیر 98
دلار در آستانه سقوط به کانال ۱۱ هزار تومان، آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل، آقای نامرئی زعفران! انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان، آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران، وعده رئیسی برای برخورد با خودروسازان بدعهد، ترس از دیپلماسی نرم ظریف، رشوه بگیران میلیاردی در وزارت صمت، رصد درآمد پزشکان، دیدار دو ساعته پوتین و سلیمانی و گزارش‌هایی درباره انتخابات شورایاری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین