کد خبر: ۳۹۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
عده‌ای غیرتاجر و خارج از مجموعه فعالان اقتصادی در مرز فعالیت دارند که منجر به رواج دلالی و افزایش بی‌رویه بهای اجاره‌ها یا خدمات شده و شرایط را برای تجار و فعالان اقتصادی سخت کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ جلسه بررسی مشکلات ترافیک کامیون‌های باری و سازماندهی مدیریت یکپارچه مرزی چذابه برگزار شد اما  با آنکه این مرز از نظر اقتصادی و امنیتی از مناطق مهم و حساس کشوری است مشکلاتی در ساختار یکپارچه داردن. پیشرفت‌های بسیار خوبی حاصل شده اما هنوز مرز چذابه از چند مسئله اساسی رنج می‌برد.

در بخش درون کشوری مشکلاتی همچون ناهماهنگی میان دستگاه‌های متولی استانی مانند گمرکات استان، راهداری، مرزبانی، نیروی انتظامی، بانک، فرمانداری و فعالان بخش خصوصی، مشکلات ناشی از تعرفه‌ها، یکسان‌سازی قیمت‌ها و تناژ، ساماندهی کرایه ماشین‌ها، ابلاغ تعطیلی‌ها به طرف ایرانی و عراقی، کاهش نرخ ترخیص‌کاری، حذف سخت‌گیری‌های سلیقه‌ای در مرز و عدم نگهداشتن بار در چذابه، نبود دستگاه ایکس ری و دیگر موارد وجود دارد.

در بخش برون کشوری با عراق نیز نابسامانی تغییر تعرفه‌های عراقی‌ها، بستن مرزها بدون اعلام به بازرگانان، محدودیت ورود کامیون‌های عراقی به ایران، رویکرد سلیقه‌ای مقامات مرزی عراقی و دیگر موارد باعث شده که این منطقه مرزی نتواند از همه ظرفیت‌های موجود برای توسعه تجارت استفاده کند.

متاسفانه در چنین وضعیت ناهماهنگی افراد سودجو نیز برای تامین منافع کوتاه مدت خود، حیثیت مدیریتی و امنیتی این منطقه مرزی که با تلاش و کوشش مدیران حاکمیتی، مرزبانی و نیروی انتظامی حاصل شده است را تضعیف می‌کنند.

عده‌ای غیرتاجر و خارج از مجموعه فعالان اقتصادی در مرز فعالیت دارند که منجر به رواج دلالی و افزایش بی‌رویه بهای اجاره‌ها یا خدمات شده و شرایط را برای تجار و فعالان اقتصادی سخت کرده است.

مشکل مهم دیگر این مرز را فقدان مدیریت یکپارچه مرزی است. با ایجاد یک شبکه مدیریتی می‌توان در زمان و مکان مناسب، تصمیم‌گیری مطلوب داشت اما بلاتکلیفی موجود باعث نابسامانی و اتلاف منابع در بعضی از بخش‌های خدمات رسانی، کاهش کیفیت خدمات‌رسانی و نارضایتی مراجعان و فعالان اقتصادی در مرز چذابه شده است.

گزارش ارسالی شورای امنیت ملی کشور نشان دهنده‌ این مدعاست. موضوع یکپارچگی مرزهای چذابه و شلمچه در شورای تامین استان خوزستان مطرح و اختیار مدیریت  استانداری خوزستان داده شد که موضوع را بررسی و پیگیری کند. لذا انتظار است همه مدیران حاکمیتی در مرز به ویژه حوزه امنیتی مرزبانی و نیروی انتظامی مانند گذشته همکاری و مساعدت خود را به طور مضاعف داشته باشند تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان مشکلات این مرز را برطرف کرد.

 در این باره مدیر امور عراق به نمایندگی از معاون استاندار مسئولیت گروه در مرز چذابه را به صورت روزانه مدیریت و نظارت می‌کند، در صورتی که عواملی با این کارگروه هماهنگ نباشند مخل نظم و امنیت و کیفیت خدمات رسانی محسوب می‌شوند که براساس نظر شورای تامین به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند تا برابر مقررات در مورد آنها تعیین تکلیف شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین