کد خبر: ۳۹۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
» نفت
عرضه نفت در بورس یک روش کاملاً مشخص، شفاف و تحت نظارت نهادهای ناظر است که تضمین می‏کند که نفت ما به فروش می‏رود و پول آن به خزانه برمی‏گردد. ولی بخشی از بدنه وزارت نفت قصد دارد این راهکار ضدتحریمی را پرریسک جلوه دهد.

صادق مردانی، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره علت تعلل شرکت ملی نفت برای عرضه محموله دوم نفت در بورس گفت: در این حوزه یک نقطه مبهم وجود دارد؛ اینکه آیا مصوبه سران قوا فقط برای یک بار عرضه داده شده است؟

وی افزود: با توجه به اینکه در مصوبه اذعان شده «در جهت متنوع‏‌سازی روش‏‌های فروش نفت»، این مساله با یک بار عرضه اتفاق نمی‌‏افتد و قطعاً باید به طور منظم نفت در بورس عرضه شود؛ در این راستا بورس به عنوان یکی از روش‌‏های تنوع‏‌سازی مطرح شده و شرکت ملی نفت با توجه به متن مصوبه باید این کار را به صورت مداوم انجام دهد.

این کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان کرد: اگر مصوبه مشکل ندارد و شرکت ملی نفت نمی‌‏خواهد سنگ‌‏اندازی کند، باید زیر نظر وزیر کار ادامه یابد و نیازی به مصوبه جدید نیست؛ سران سه قوا تصمیم گرفتند در فروش نفت تنوع‌‏سازی ایجاد کنند، یکی از روش‏های تنوع هم بورس نفت است و این کار باید ادامه یابد.

* پیشنهاد فروش 5 درصد از فروش نفت ایران در بورس

وی ادامه داد: اگر عرضه نفت در بورس فقط مدت کوتاهی ادامه پیدا کند، تمام زحمات بخش خصوصی که در این مدت زیرساخت ایجاد کرده و مشتری پیدا کرده از بین می رود؛ اینکه ما پیشنهاد می‏‌دهیم 5 درصد از فروش نفت ایران به صورت spot (تک‌محموله) در بورس انجام گیرد و تبدیل به قانون هم شود، به خاطر این است که ما همواره یک حجمی از فروش نفتی را داشته باشیم تا بخش خصوصی بداند و مطمئن باشد که می‌‏تواند نفت را بخرد.

مردانی با بیان اینکه "عدم تداوم عرضه نفت در بورس به معنای این است که ما فقط می‌خواهیم روی کاغذ یک افتخار خامی برای خود نوشته باشیم"، گفت: افرادی که اتفاقا اکنون نیز در مجموعه وزارت نفت مدیر هستند، زمانی که بحث‏‌های فروش نفت در دوران تحریم مطرح بود، آن را قاچاق نفت معرفی می‌کردند و نسبت به بررسی راهکارهای موجود برای دور زدن تحریم‌های نفتی بی‌تفاوت هستند.

وی افزود: باید از آنها پرسید شما که روش‏‌های فروش نفت در دوران تحریم را قاچاق نفت می‏‌دانستید، الان می‌‏خواهید چه‏ کنید؟ عرضه نفت در بورس یک روش کاملاً مشخص، شفاف و تحت نظارت نهادهای ناظر است و تضمین می‏‌کند که پول نفت به خزانه برمی‏گردد، تضمین می‏‌کند که نفت ما به فروش می‏‌رود اما ساختار و بوروکراسی موجود در وزارت نفت به گونه‌ای است که قصد دارد با عدم تداوم و اینگونه مسائل، این راه را دارند ابتر و پر از ریسک جلوه می‏دهند تا آن را متوقف کنند.

این کارشناس انرژی اظهار داشت: بنابراین باید تضمینی برای عرضه مستمر نفت در بورس وجود داشته باشد تا بخش خصوصی افق روشنی در این حوزه دیده و بداند تا چند سال آینده به صورت منظم و ماهیانه فروش نفت خام وجود دارد؛ بخش خصوصی باید احساس کند که در تجارت نفت جایگاه رسمی دارد و اثبات این حرف، این است که فروش نفت منظم و متداوم است.

وی ادامه داد: اینکه یک روز هست، یک روز نیست، عملاً این بخش خصوصی را از جایگاه رسمی خود می‌کند اما ریسک ساخت زیرساخت‏های لازم برای تجارت نفت برای بخش خصوصی، با تداوم عرضه نفت کاهش پیدا می‏‌کند.

*عرضه نفت در بورس باعث ارتقای جایگاه صنعت نفت کشور می‌شود

وی در مورد چشم انداز رسیدن به موفقیت عرضه نفت در بورس گفت: با فروش نفت در بورس به صورت پایه‏‌ای و بنیادین، باعث می شود که بورس ایران به عنوان یکی از مراکز موثر در قیمت‏‌گذاری نفت خام معرفی شود؛ براین اساس المان‌‏های داخلی و المان‌‏های ضمنی که در اطراف ما یا در تجارت منطق‌ه‏ای نفت خام ما وجود دارد و در حال حاضر شناخته شده نیست را به ما می‌‏شناساند و همچنین المان‏‌هایی که در حال حاضر در قیمت‏‌گذاری نفت تاثیرگذار نیستند؛ لذا اگر ما این کار را راه بیندازیم قطعاً این متغیرها خودشان را نشان می‌‏دهند.

این کارشناس انرژی اذعان داشت: برای مثال امروز عراق تحت‌الشعاع مشکلات امنیتی قرار می‏‌گیرد ولی می‏‌بینیم قیمت نفت تغییری نمی‏کند؛ این نشان می‏‌دهد که عراق در سیاست‌‏گذاری قیمت نفت، جایگاه ندارد؛ اما اگر عراق می‏توانست نفتش را در بورس بفروشد و در بازارهای مالی جایگاه داشته باشد هر اتفاقی که برای این کشور می‏‌افتاد قطعاً خودش را نشان می‏‌داد.

ویافزود: امروز اگر بورس نفت ما هم راه می‌‏افتاد و پیوند بین صنعت نفت و بازارهای مالی‏‌مان را مشخص می‌‏کرد، بورس نفت تقویت می شد و بنابراین با تحریم نفتی، قطعاً بهای جهانی بالاتر می‏‌رفت؛ ولی چون این پیوند ضعیف است و شاید اصلا وجود ندارد، هر اتفاقی هم بیفتد تاثیری بر قیمت‌‏ها ندارد؛ لذا بورس نفت عامل کمک کننده به صنعت نفت در جهت ارتقای جایگاه این صنعت است.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: