کد خبر: ۳۹۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
برنامه ریزی صحیح به همراه مدیریت منابع آب با اجرای طرح های آبخیزداری اهمیت بالایی در ارتقا شاخص های آبی دارد.
به گزارش تجارت امروز؛ احمد مرادپور در بازدید از طرح های آبخیزداری خرم آباد و چگنی افزود: با توجه به روند رو به رشد جمعیت و نیاز روز افزون به آب و از طرفی خشکسالی های مستمر، اجرای طرح های آبخیزداری به منظور بهبود شرایط باید در دستور کار باشد.
وی آب و خاک را سرمایه های ارزشمند کشور دانست و اظهار داشت: برنامه ریزی صحیح به همراه مدیریت منابع آب با اجرای طرح های آبخیزداری اهمیت بالایی در ارتقا شاخص های آبی دارد.
وی تصریح کرد: طرح آبخیزداری 'تل عجم 'چگنی در سطح 13 هزار و 600 هکتار و با پیشرفت فیزیکی 75 درصد بیولوژیکی و 50 درصد ترویجی در ست اجرا است.
مرادپور گفت: طرح آبخیزداری منطقه 'دره نصب' نیز با پیشرفت 95 درصد برای بهبود شرایط آبی 15 هزار و 600 هکتار اجرایی شده که اعتبار این طرح ها از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است.
وی روند اجرای طرح های آبخیزداری در لرستان را قابل قبول دانست و افزود: این طرح ها با هدف جلوگیری از بروز سیلاب و فرسایش خاک، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و جمع آوری رواناب ها اجرا می شود.
16 حوزه آبخیز در استان شناسایی شده و عملیات آبخیزداری و آبخوان داری این حوزه ها در دست اقدام است.
بیش از 200 میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به این حوزه در سطح کشور اختصاص یافت که از این میزان 210 میلیارد ریال به لرستان اختصاص یافت و از محل اعتبارات استانی نیز 100 میلیارد ریال با اعتبار آبخیز داری و آبخوان داری استان افزوده شد.
تاکنون بیش از 300 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در لرستان انجام شده و امسال نیز 145 هزار هکتار در دست اقدام است.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: