کد خبر: ۳۹۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
دولت قصد داشته بودجه ای انقباضی تدوین کند اما تکالیفی که مجلس اضافه می کند باعث مي شود بودجه نسبت به سال قبل خود، نه تنها انقباضی نشده که انبساطی تر شود.
به گزارش تجارت امروز؛ مجید شاکری با اشاره به نقش رسانه ها در تحلیل بودجه و تاثیری که روی افکار عمومی دارند، مي گويد:  با تلاش رسانه های مختلف و شبکه های اجتماعی، بودجه در مركز توجه افکار عمومی قرار گرفته است. این موضوع به خودی خود خوب است اما از آنجا که تنها با توجه به ارقام، خط خبری دنبال می شود، در بسیاری موارد بزرگنمایی رخ می دهد در حالی که نیاز به بزرگنمایی نیست یا در بسیاری از موارد کوچک نمایی می شود درحالی که موضوع به آن اندازه کوچک نیست. این رویه نشان می دهد برخی از رسانه ها در زمينه بودجه، سیاسی کاری می کنند.

بازی با آمار برای تغییر واقعیت 

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: گاهی با درصدها و آمار به گونه ای بازی می شود که نظر افکار عمومی را نسبت به واقعیت تغییر می دهد، مثلا در حالی که درباره عدد کوچکی صحبت مي شود طوري القاء مي شود كه عدد بسيار بزرگ است و سهم بسياري از بودجه را به خود اختصاص مي دهد. برای مثال سال گذشته تمرکزی شدیدی روی بودجه حوزه های علمیه و نهادهای خاصي انجام شد. بنده در ارتباط با خوب یا بد بودن تخصیص این بودجه‌ها نظري ندارم اما در مقابل هجوم عظیم رسانه ای درباره این موضوع باید توجه داشت که عدد مربوط به آن ها، رقم بسیار کوچکی از کل بودجه بود و اين در حالي بود كه بزرگترین رقم بودجه سال گذشته به صندوق بازنشستگی از طریق وزارت رفاه اختصاص یافت. این صندوق ها سال ها حق بیمه دریافت کرده اند و باید روی پای خود بایستند اما هیچ رسانه ای به این موضوع نپرداخت كه چرا آنها بايد اين قدر بودجه بگيرند؟

آموزش سواد تحلیل بودجه به مردم 

به گفته شاکری این که جزئیات بودجه در اختیار عموم قرار بگیرد خوب است اما همزمان باید به افکار عمومی ، سواد تحلیل بودجه هم داده شود تا منجر به استفاده های سیاسی از ارقام بودجه نشود.
وی افزود: کوچک یا بزرگ نمايي بودجه يك سازمان يا نهاد درست نيست، به عنوان مثال امسال رسانه‌ها به جاي آنكه به بودجه دفاعی بپردازند، بر بودجه نهاد ریاست جمهوری تمرکز کردند درحالی که عدد آن در  برابر رقم بودجه عدد بزرگی نیست.
این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی در ادامه با اشاره به برخی از آسیب های سهم خواهی نمایندگان از بودجه برای حوزه انتخابییه خود گفت: براساس آیین نامه مجلس، امکان خارج کردن بودجه از دستورکار مجلس وجود ندارد اما کاش رویه به این صورت بود که بودجه به مثابه یک کل تصویب می شد. بودجه یک امر همساز است. در بودجه، درآمدها و کسری‌هایی دیده می شود که در بسیاری از موارد این درآمدها تحقق پیدا نمی کند و در مقابل آن، هزینه های قطعی قرار می گیرد.

کسری بودجه با هزینه تراشی برخی نمایندگان

وی اضافه کرد: در طول سال های مختلف، دولت قصد داشته بودجه ای انقباضی تدوین کند اما تکالیفی که مجلس اضافه می کند باعث مي شود بودجه نسبت به سال قبل خود، نه تنها انقباضی نشده که انبساطی تر شود. از طرفي در بودجه، کسری پنهان وجود دارد که آشکارا گفته نمی شود و در این گونه موارد، نمایندگان مجلس به عنوان نخبگان سیاسی و نمایندگان افکار عمومی، بايد تقاضای علنی شدن این کسری را داشته باشند. این موضوع نه تنها در مجلس بیان نمی شود بلکه بعضی از نمایندگان مجلس با هزینه هایی که برای دولت می‌تراشند به کسری بودجه اضافه می کنند در حالي كه باید پیشنهادهایی ارائه دهند که در اصلاح بودجه اثرگذار باشد. 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کامورو 2020 چه تغییراتی دارد؟
شورلت کامارو مدل 2020 با تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. این تغییر که در مدل SS این خودرو اعمال شده، انتقادات نسبت به مدل 2019 آن را کاهش می دهد.
پربحث ترین