کد خبر: ۳۹۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
نیاز آبی گلخانه ها یک سوم سایر کشت ها است به این معنی که در سطح یک هزارهکتار فضای گلخانه ای که یک لیتر آب در ثانیه مصرف می‌کند ۳۰۰ تن تا ۵۰۰ تن محصول صیفی و سبزی برداشت خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز؛ خسرو شهبازی با بیان اینکه یکی از طرح های اساسی در بخش کشاورزی طرح گلخانه ای است که از اهداف اصلی ما توسعه آن در استان است، اظهار داشت: نیاز آبی گلخانه ها یک سوم سایر کشت ها است به این معنی که در سطح یک هزارهکتار فضای گلخانه ای که یک لیتر آب در ثانیه مصرف می‌کند ۳۰۰ تن تا ۵۰۰ تن محصول صیفی و سبزی برداشت خواهد شد.

وی افزود: یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی این است که تمام محصولات سبزی و صیفی در فضای گلخانه کشت شود و در سطح استان کرمانشاه نیزدرصدد افزایش سطح زیرکشت گلخانه ها هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بیان کرد: تاکنون بیش از ۵۰ هکتار از سطح اراضی به زیر کشت محصولات گلخانه ای رفته است و در سال‌های آینده نیز ساخت گلخانه ها می‌تواند به توسعه این صنعت در سطح استان کمک کند.

وی با اشاره به اینک تاکنون گلخانه ها به صورت انفرادی و گلخانه های بزرگ تسهیلاتی را دریافت کرده‌اند، عنوان کرد: بزرگترین گلخانه استان کرمانشاه گلخانه اسلام آباد غرب با ۲۵ هکتار وسعت است که امیدواریم هر چه زودتر به چرخه تولید در آید و نقش اساسی در توسعه گلخانه استان ایفا کند .

به گفته شهبازی، ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه گلخانه ها پرداخت شده و دراین زمینه محدودیتی نداریم و همه افرادی که متقاضی توسعه گلخانه هستند می‌توانند به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه محدودیتی برای تغییر کاربری در صنایع گلخانه نداریم، تصریح کرد: همه افرادی که حتی اراضی درجه یک دارند و از چاه آب نیز برخوردار هستند امکان تغییر کاربری برای توسعه کشت های گلخانه ای را دارند و مجوز ساخت گلخانه ها برای آن ها صادر خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بیان کرد: محصولاتی که بیشتر در صنایع گلخانه ای استان کرمانشاه مورد استقبال است گل شاخه بریده به میزان ۸.۵ میلیون در سال، خیار، گوجه فرنگی و توت فرنگی است.

شهبازی عنوان کرد: بخشی از سطح زیر کشت گلخانه به کشت گیاهان آپارتمانی و تزیینی اختصاص دارد.

به گفته شهبازی، عمده محصولات گلخانه به مصرف داخل می‌رسد اما با توجه به ممنوعیت صادرات اقلام اساسی نظیر گوجه فرنگی تنها مجوز صدور صادرات محصولات گلخانه ای از طریق مرز عراق است فراهم است که در میان گوجه و خیار استان نیز صادر می‌شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: