کد خبر: ۳۹۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
کشت فراسرزمینی و وعده‌های مسئولان در این‌باره صرفا تبلیغات است و تا این لحظه کمکی به کشاورزان برای کشت در سایر کشور‌‌های جهان انجام نشده‌است، درحالی که کشاورزان اصفهانی به دلیل ظرفیت بالا توان انجام این نوع کشت را دارند.

کشت فراسرزمینی به معنای کشت محصولات کشاورزی در کشور‌های دیگر و سپس وارد کردن محصولات است. در سال‌های گذشته بار‌‌ها مسئولان، کشت ‌فراسرزمینی را راه‌حل مشکلات بخش کشاورزی به ویژه برای استان اصفهان معرفی کرده‌اند. در مرداد امسال نیز مسئول کارگروه ویژه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان از آمادگی کشاورزان اصفهان برای کشت در کشور اوکراین خبر داد و گفت: تاکنون با 17 کشور دنیا در زمینه‌ کشت فراسرزمینی تفاهم‌نامه امضا شده،‌ ولی تا به امروز خبری از شروع به کار کشاورزان اصفهانی در کشورهای دیگر و حمایت از افراد داوطلب منتشر نشده ‌است. شنیده‌ها نیز حاکی از آن است کشاورزان تمایل به انجام چنین فعالیتی ندارند که البته این مسئله توسط خود کشاورزان رد شده‌ است.

به اعتقاد  مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان، کشت فراسرزمینی و وعده‌های مسئولان در این‌باره صرفا تبلیغات است و  تا این لحظه کمکی به کشاورزان برای کشت در سایر کشور‌‌های جهان انجام نشده‌است، درحالی که کشاورزان اصفهانی به دلیل ظرفیت بالا توان انجام این نوع کشت را دارند. اسفندیارامینی در گفت‌وگوبا اصفهان‌زیبا به پرسش‌هایی درباره کشت فراسرزمینی اینگونه پاسخ داد.

 

کشت فرا سرزمینی به کجا رسید؟
این طرح‌ها خیلی قابل اتکا نیست و بیشتر جنبه‌ تبلیغاتی دارد.کشت فراسرزمینی از طرح‌هایی است که در دستگاه‌های مختلف سال‌ها و حتی دهه‌های مختلف است که مطرح می‌شود ولی به جایی نرسیده‌است. مسئولان فقط در مصاحبه‌ها درباره آن صحبت می‌کنند.

 

پس ما کشت فراسرزمینی انجام نمی‌دهیم؟
بله، این موضوع اتفاق تازه‌ای نیست. کشاورزان سال‌هاست به تشخیص فردی و تمکن مالی خود به استان‌های دیگر یا کشور‌های دیگر سفر می‌کنند، اراضی را یا اجاره کرده یا می‌‌خرند تا کشت و زراعت می‌کنند.

 

دولت در این زمینه کمکی  کرده‌است؟
دولت چند سالی است که بحث کشت فراسرزمینی را به صورت جدی مطرح می‌کند، ولی هر گروهی که با تکیه بر قول‌های دولت کشت فراسرزمینی انجام داد‌ه یا شکست خورده  یا توفیق کامل به‌دست نیاورده‌ است. در مقابل گروه‌هایی که با  تشخیص فردی و امکانات خودشان چه در داخل و چه در خارج این کار را انجام دادند، موفقیت‌هایی را به‌دست آوردند.

 

دولت‌ و نهاد‌های دیگر بار‌ها اعلام کرده‌اند که از کشت‌ فرا‌سرزمینی حمایت می‌کنند.
بیشتر این كارها صوری هستند، وعده هایی داده می شود، ولی اجرا با آن چیزی که در تلویزیون و رسانه گفته‌بود فرق می‌کند.

 

در مرداد یکی از اعضای اتاق بازرگانی درباره امضای تفاهم نامه با 17 کشور دنیا برای کشت فراسرزمینی گفت که یکی از آنها اوکراین است. تکلیف آن تفاهم نامه‌ها چه شد؟
مسئولان ما  عادت دارند در مصاحبه‌های خود بگویند که این کار انجام خواهد شد، ولی یک گزارش از کار‌های انجام شده ارائه نمی‌دهند. درواقع عادت ندارند بگویند فلان کار انجام شد، فقط می‌گویند «انجام می‌دهیم».

 

بنابراین برخلاف وعده‌ها درباره کشت فراسرزمینی کار خاصی انجام نشده است؟
کشت فراسرزمینی در تمام دنیا انجام می‌شود. مثلا چینی‌ها با حمایت دولت برای تامین غذای مورد نیازشان در کشور‌های زیادی کشت انجام می‌دهند، ولی ما با وجود اینکه دولت و سایرنهاد‌ها بارها شعارش را سر داده‌اند هنوز کمکی ندیده‌ایم. اگر کسی می‌گوید در زمینه‌ کشت فراسرزمینی موفق به دریافت کمک از دولت شده‌‌ و در حال فعالیت است، شاید ما خبر نداریم!

 

شاید شرایط برای کشت‌ فراسرزمینی مهیا نیست که دولت کار اجرایی انجام نداده‌است؟
شکی وجود ندارد که ما دارای محدودیت‌های خاکی و آبی متعددی ناشی از سیاست‌های غلط هستیم و یک راه این است که عده‌ای کشت فراسرزمینی انجام دهند که البته چند شرط دارد.اصفهان کشاورزان خوبی دارد، ولی خیلی از آنها توان مالی برای چنین سرمایه‌گذاری ندارند. باید کسانی که توان سرمایه‌گذاری دارند به کشور‌های مناسب برای این کار بروند. متناسب با قوانین و مقررات آن کشور، زمین را  مناسب اجاره کنند یا بخرند و سپس از کشاورزان داخلی برای کشت در این زمین‌ها استفاده کنند. در بیشتر کشور‌ها معمولا این دولت‌ها هستند که شرایط را برای داوطلبان مهیا می‌کنند ولی من سراغ ندارم دولت تا به حال به کسی برای کشت فراسرزمینی کمک کرده‌باشد. درمقابل کشاورزان زیادی را می‌شناسم که به واسطه‌ دارایی خودشان در کشور‌های دیگر این سرمایه‌گذاری را انجام داده‌اند و موفقیت‌های زیادی به‌دست‌آورده‌اند.

 

گفتید که کشاورزانی از اصفهان به واسطه‌‌ توان مالی شخصی کشت فراسرزمینی انجام داده‌اند. این کشت در چه کشور‌های صورت گرفته‌است؟
بله، در کشور‌هایی مانند قزاقستان، عراق، گرجستان، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، حتی اروپا، آمریکا و آفریقا نیز توسط کشاورزان اصفهان کشت فراسرزمینی انجام شده‌است، ولی بدون کمک دولت.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: