کد خبر: ۳۹۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
برای افراد ریسک گریز و ناآشنا به دادوستدهای سهام، صندوق‌های سرمایه گذاری یکی از پرطرفدار ترین محل‌های سرمایه گذاری است.
به گزارش تجارت امروز؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در یک سال  گذشته پا به پای شاخص کل با بازدهی قابل توجهی مواجه بوده اند، اما در سه ماه گذشته صندوق‌های مرتبط به سهام مانند شاخص کل با بازدهی منفی روبه رو شدند.

 مدیران صندوق‌ها نیز تحت تاثیر هیجانات بورسی و قوانین محدویت ساز بازدهی منفی را ثبت کردند.
بر اساس این گزارش، در بازارهای مالی، انواع ظرفیت‌های سرمایه گذاری وجود دارد که بر اساس ریسک‌های احتمالی تعریف می شوند. برای افراد ریسک گریز و  ناآشنا به دادوستدهای سهام، صندوق‌های سرمایه گذاری یکی از پرطرفدار ترین محل‌های  سرمایه گذاری است.
در بازارهای مالی، انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نوع اوراق بهاداری  و اهداف آن  وجود دارد. صندوق‌های مانند سرمایه‌گذاری بازار پول، صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی از جمله این صندوق‌ها هستند، اما در بازار مالی و سرمایه ایران سه نوع صندوق وجود دارد  که عبارت است از : صندوق  درسهام، صندوق با درآمد ثابت و صندوق مختلط.

تعاریف صندوق‌های فعال در بازارهای ایران به شرح زیر است: 

صندوق با درآمد ثابت
صندوق با درآمد ثابت، قابل معامله در بورس نوعی از ETF است که در آن مقدار رشد صندوق ثابت و مشخص شده است. با خرید یک واحد از این صندوق‌ها، مقدار مشخصی درآمد برای سرمایه‌گذار حاصل می‌شود. اگر واحد سرمایه‌گذاری برای مدت‌زمانی کوتاه نگه‌داری شود، بازدهی کوچک‌تر از بازدهی سالانه خواهد شد. صندوق در این حالت ضامن اصل پول و سود سرمایه گذاران  است. حداقل ۷۰ درصد از دارایی این صندوق‌ها از اوراق مشارکت بانکی، سپرده بانکی یا سایر اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق خزانه تشکیل می‌شود. در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری در ETF با درآمد ثابت، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک قلمداد می‌شود.
صندوق در سهام
یک ETF سهام  متشکل از تعدادی سهام مختلف است؛ در این حالت ممکن است شرکت اصل پول فرد را تضمین کند. اگر اصل پول تضمین شود، مدیریت صندوق ضامن زیان صندوق است و نه سود آن، یعنی اگر صندوق سود کرد، سرمایه‌گذار در سود سهیم است اما درصورت زیان چیزی از پول افراد کم نمی‌شود. در برخی صندوق‌های سهام، سرمایه‌گذاران هم در سود شریک هستند و هم در زیان. ۷۰ درصد دارایی این صندوق‌ها از سهام تشکیل می‌شود. این صندوق‌ها بدون ریسک نیستند، چرا که ممکن است هیچ سودی حاصل نشود.

صندوق مختلط
صندوق مختلط، نوعی صندوق است که میان دو حالت قبلی (صندوق در سهام و صندوق با درآمد ثابت) قرار دارد. در این نوع صندوق حداقل ۴۰ درصد از دارایی را سهام و حداقل ۴۰ درصد را اوراق با درآمد ثابت (مثل سپرده) تشکیل می‌دهد. ۲۰ درصد باقی‌مانده می‌تواند از بین سهام یا اوراق انتخاب شود.
درصد سهم صندوق‌ها در بازار سرمایه ایران
در بازار سرمایه ایران بیش از 97 درصد ارزش صندوق‌ها به صندوق با درآمد ثابت اختصاص داشته و پس از آن صندوق  صندوق مختلط با 1.62 درصد و صندوق در سهام با 0.43 درصد قرار دارند.
 
 وضعیت بازدهی صندوق‌ها در بازار سرمایه
 در سال‌های  اخیر که وضعیت بازار سرمایه با روند  مختلفی مواجه بوده صندوق‌ها نیز روند مختلفی داشتند. در واقع منطبق با روند شاخص، بازدهی  اغلب صندوق‌ها متفاوت بود.
بر اساس این تحلیل ، بازدهی شاخص کل در یک سال گذشته  بیش از 70 درصد، 6 ماهه حدود 52 درصد و سه ماهه آن منفی 9 درصد بود. (نمودار 1)
بر همین اساس صندوق‌های در سهام و مختلط نیز در یک سال ، 6 ماه و سه ماه گذشته بازدهی متفاوتی داشتند .
بازدهی صندوق‌های در سهام مانند بازار سهام بوده و در سه ماهه گذشته منفی شود . در یک سال حدود72 درصد ، در 6 ماهه 40 درصد و در سه ماهه گذشته منفی 4 درصد بازدهی داشت.
بازدهی صندوق‌های مختلط که بخشی از آن به سهام و بخشی نیز به درآمد ثابت مرتبط است. صندوق‌های در سهام وضعیت مشابهی داشته  و در سه ماهه منفی 0.26 درصد، در 6 ماهه 35 درصد و یک سال 57 درصد بازدهی را ثبت کردند. اما بازدهی صندوق‌های بادرآمد ثابت در یک سال گذشته 39 درصد در 6 ماهه گذشته 26 درصد و در سه ماهه گذشته 15 درصد بود. (جدول شماره 1)

بازدهی منفی سهام در شرایط نزولی شاخص حتمی است
یکی از دلایل اصلی کاهش بازدهی صندوق‌های مرتبط با سهام در سه ماه گذشته رفتار سهامداران خرد و همچنین محدودیت‌های قانونی صندوق‌هاست. در همین رابطه ، کامران قزل گل، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با «عصر اقتصاد» اظهار کرد: در بازار سرمایه ایران  صندوق‌های در سهام نمی توانند بیش از 30 درصد نقد یا شبه نقد داشته باشند و باید بیش از 70 درصد از نقدینگی خود را در سهام سرمایه‌گذاری کنند.  این رویه سبب می شود که در دوره‌هایی که سهام با رشد قیمتی مواجهه است نقدینگی صندوق‌ها افزایش پیدا کند و به ناچار باید سهام در قیمت بالا بخرند، بنابراین  با توجه به روند سرمایه گذاری و افت بازدهی، مانند شاخص بازدهی صندوق‌های در سهام و مختلط نیز با بازدهی منفی رو به رو  می شود.
 این تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در ادامه گفت : وقتی مدیران صندوق‌ها نمی توانند نقدینگی را نگه دارند و حتی در بازار‌های دیگر نیز قادر به سرمایه گذاری نیستند مجبور
می شوند سهام را در قیمت‌های  بالا خریداری کنند؛ در نتیجه بازدهی منفی در این شرایط تقریبا حتمی است.
قزل گل در پایان گفت: با وجود این، بازدهی‌های منفی همچنان بهترین محل سرمایه گذاری برای افراد ریسک گریز و ناآشنا به بازار، صندوق‌های سرمایه گذاری هستند چرا که در شرایط معمولی بازدهی بیشتر از خواهد داشت.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین