کد خبر: ۳۹۶۴۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
استفاده نوین از فناوری‌ها به شفافیت بیشتر در جامعه کمک می‌کند. لذا هرچه ما بتوانیم سرعت فناوری‌ها را در جامعه بالا بریم

به گزارش تجارت امروز به نقل از  جماران، روز گذشته، دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی «شهر هوشمند» در مصلی تهران برگزار شد. این نمایشگاه که از 23 دی ماه و به مدت سه روز درحال برگزاری است، برای اولین بار است که از سوی وزارت راه و شهرسازی و با هدف هوشمندسازی شهرها برگزار می‌شود. «هوشمندسازی» محورهای متعددی را دربرمی‌گیرد که یکی از آنها«ساختمان‌های هوشمند» است.

در همین رابطه، سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز یکی از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه است که نقش بسیار مهمی در روند هوشمندسازی شهر ایفا می‌کند.

از این رو، نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در گفت و گو با خبرنگار جماران درباره برگزاری نخستین نمایشگاه«شهر هوشمند» گفت: ابتدا از وزارت راه و شهرسازی بابت برگزاری این نمایشگاه تشکر می‌کنم. به هر حال موضوع شهر هوشمند، الکترونیک کردن شهرها و فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی، در حال حاضر موضوعاتی هستند که از آنها به عنوان «انقلاب سوم» یاد می‌شود.

وی افزود: از آنجا که در تمام دنیا چنین روندی تجربه شده، ما نیز باید به آن سمت حرکت کنیم. دولت هم چاره‌ای ندارد و باید برای پیشبرد این روند از بخش خصوصی، انجمن‌ها و تشکل‌های حرفه ای و صنفی کمک بگیرد. همیشه در همه‌جای دنیا، تشکل‌های صنفی در این زمینه صاحب نظر بوده و حرفی برای گفتن دارند. بنابراین، هوشمندسازی شهر نیازمند مولفه‌هایی است که ما باید روی آن کار کنیم. چرا که هوشمندسازی شهر، شهروند هوشمند نیز می‌طلبد.

بهمن مومنی مقدم در ادامه گفت: برگزاری چنین نمایشگاهی می‌تواند به فرهنگ سازی میان شهروندان یاری برساند. بنابراین، استفاده نوین از فناوری‌ها به شفافیت بیشتر در جامعه کمک می‌کند. لذا هرچه ما بتوانیم سرعت فناوری‌ها را در جامعه بالا بریم، گلوگاه‌های فساد و رانت‌ها از بین می‌رود. قطعاً سازمان نظام مهندسی نیز در جهت شفافیت بیشتر و اطلاع‌رسانی بهتر از این بسترها استفاده خواهد کرد و همگام با دولت و سایر انجمن‌ها و تشکل‌ها قدم برخواهد داشت. استقبال سازمان نظام مهندسی ساختمان از این نمایشگاه نیز به همین دلیل است.

وی در پایان گفت: امیدواریم که در این دوره، با همدلی و همراهی و مشارکت همه‌جانبه بتوانیم قدم‌های مطلوبی را برای جامعه خود برداریم و از فناوری‌های نوین استفاده کرده و بتوانیم در این انقلاب سوم، از شهر هوشمند به سوی دولت الکترونیک و درنهایت به سمت حکمرانی الکترونیک حرکت کنیم.

علی اکبر نبیئی

دبیر هیأت رئیسه و هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این رابطه گفت: امروز تمامی ساختمان‌های ما به سمت هوشمندسازی پیش می‌روند و استارآپ ها رشد سریعی را تجربه می‌کنند. به طبع، یکی از وظایف سازمان این است که از این قافله عقب نماند و هم پای تکنولوژی پیش رود. در جلسه گذشته هیأت رئیسه سازمان نظام مهندسی نیز، از طرف یکی از اعضای محترم هیأت مدیره، بحث استارآپ ها مطرح و مصوب شد که کمیته استارآپ‌ها ذیل کمیسیون آموزش و پژوهش تشکیل شود. عملاً چون قبلاً جلسه‌ای در این رابطه داشتیم و استقبال بسیار خوبی نسبت به آن از طرف افراد مختلف و مهندسانی شد که در این حوزه کار کرده بودند، سازمان نظام مهندسی باید در این زمینه پیش‌قدم شود. 

علی اکبر نبی‌ئی در پایان گفت: این نمایشگاه بهانه خوبی است تا هم حضور سازمان در آن اعلام، هم ارتباط مستقیمی با اعضایش برقرار شود و هم باعث شده تا ما نیز در جهت هوشمندسازی ساختمان‌ها، با افرادی که در نمایشگاه شرکت می‌کنند، تعامل داشته باشیم و این برای پیشبرد اهداف سازمان، اعضا و کمک به هوشمندسازی ساختمان به خصوص در بخش انرژی بسیار موثر است. 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین