کد خبر: ۳۹۶۹۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
برزیل می ترسد که انتقال سفارت کشورش به قدس برتجارت حلال تاثیر بگذارد و این ترس ناشی از هشدارهای عربی و اسلامی به این کشور است.

بزریل بزرگترین کشور صادرکننده گوشت های حلال در جهان است که امروز به علت اظهارات « ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری منتخب برزیل مبنی برانتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس اشغالی به خطر افتاده است. چرا که برزیل می ترسد که انتقال سفارت کشورش به قدس برتجارت حلال تاثیر بگذارد و این ترس ناشی از هشدارهای عربی و اسلامی به این کشور است.

 

برهمین اساس، «ترزا کریسیتنا دیاز» وزیر کشاورزی برزیل  در گفتگو با « فایننشیال تایمز» تلاش کرد تا این نگرانی را کاهش دهد.

دیاز دراین باره گفت: بازارهای اسلامی مهم است. ما نیازداریم که درهای بیشتری از جمله در آسیا بازکنیم، به طوری که  به ورود کشورهایی مانند اندنونزی با بیش از 200 میلیون جمعیت چشم دوختیم..

 وی افزود: برزیل باکسی سرجنگ ندارد و ما یک کشور دوستانه هستیم.

 

بولسونارو تلاش دارد تا در سایه هشدار شرکت های گوشتی برزیل نسبت به تحریم اسلامی، سفارت این کشور به قدس را منتقل کند، چرا که این مسئله هیمنه برزیل بر بازار حلال را متزلزل می کند.

تولیدکنندگان گوشت های محلی برزیل و گروههای فشار داحلی هشدار دادند که برنامه رئیس جمهوری برزیل برای انتقال سفارت به قدس بازار صادرات سودآور گوشت حلال به کشورهای عربی و اسلامی را تهدید می کند. شاید تصمیمی برای تحریم گوشتی بزریل نیز اتخاذ شود.  

 

میزان تجارت غذایی بین برزیل به عنوان بزرگترین منبع گوشت حلال در جهان با کشورهای عربی نزدیک به پنج میلیارد دلار در سال 2018 میلادی تخمین زده شده است.

مقامات برزیلی ابراز نگرانی کردند که احتمال می رود که صادرات بزریل با تحریم مواجه شود، به طوری که «پدرو بارنته» رئیس شرکت بزرگ صنایع به روزنامه نگاران در نوامبر 2018 میلادی گفته است که پیامدهای احتمالی انتقال سفارت بر تجارت با کشورهای عربی«نگران کننده» است.

 

ماه گذشته نیز «روبنز هانون» رئیس اتاق تجارت عربی بزریل نسبت به انتقام کشورهای عربی هشدار دارد و این اقدام محصولات حلال بزریل را تهدید خواهد کرد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: