کد خبر: ۳۹۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳
این کاهش قیمت‌ها باعث شده است برخی کارشناسان از حرکت اروپایی‌ها به عنوان دلیل موثر کاهش قیمت ارز نام ببرند و برخی هم موضوع را به دهه فجر و لزوم آبروداری دولت و بانک مرکزی مربوط بدانند.

به گزارش تجارت امروز؛ صرافی‌های بانک ها قیمت دلار را برای روز جاری با کاهش 550 تومانی نسبت به نرخ پایانی روز شنبه، 11 هزار تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 10 هزار و 970 تومان می‌خرند.

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی هم در بازار تهران به ۴ میلیون و ۸۵ هزار تومان کاهش یافت.

این کاهش قیمت‌ها باعث شده است برخی کارشناسان از حرکت اروپایی‌ها به عنوان دلیل موثر کاهش قیمت ارز نام ببرند و برخی هم موضوع را به دهه فجر و لزوم آبروداری دولت و بانک مرکزی مربوط بدانند.

اینکه دلیل کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر کدام است؛ هر دو هم می‌تواند باشد؛ مهم است، اما هیچ یک به معنای واقعی کلمه اقتصادی نیستند و فقط اثر روانی در بازار دارند.

عدم وجود علایم قوی از توان ایران برای فروش نفت بیشتر و یا مدیریت بهتر اقتصاد و کاهش هزینه‌های جاری دولت نشان می‌دهد که ورودی ارزی کشور همچنان با اما و اگر همراه است و نمی‌توان انتظار کاهش نرخ ارز داشت.

هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۵۸ هزار تومان قیمت‌‌گذاری شده است، و هر اونس طلا در بازار‌های جهانی نیز با قیمت ۱۳۱۷ دلار معامله می‌شود.

رسانه‌های دولتی برای چندمین بار و به صراحت نوشتند که کاهش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

بررسی رسانه‌ها نشان می‌دهد که گزاره "کاهش قیمت‌ها ادامه دارد” ترجیع بند تیترهای رسانه‌ها وابسته به دولت در هر کاهش نرخ ارزی در یک سال گذشته بوده است و فعالان اقتصادی آنرا جدی نمی‌گیرند.

کاهش 10 درصدی نرخ ارز؛ در بازار کالاها و خدمات نمود نداشته و اثری از تغییر در قیمت‌ها مشاهده نشده است. انتظار می‌رود تا اواسط هفته بعد بازار به‌طور تصنعی کنترل شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین