کد خبر: ۳۹۹۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
موضوع راه اندازی کانال مالی اینستکس توسط اروپایی‌ها راهکار اقتصادی نیست ولی در شروع کار خوب است که باز هم همه چیز به آن خلاصه نمی‌شود. بر همین اساس تاکید نظام بر این است که نباید منتظر اروپا ماند و خویشتنداری بیشتر به خرج دارد

به گزارش تجارت امروز؛ «دولت باید در راستای تقویت ارتباطات با همسایگان گام بردارد» لازم است پروژه‌های اقتصادی را با شبکه‌های منطقه‌ای بخصوص پیمان شانگهای و اوراسیا تقویت کرد چرا که این راهکارها می‌تواند در شرایط فعلی کارگشا باشد.

 تأکیدات مقام معظم رهبری درباره بازکردن گره‌های اقتصادی بدون توجه به برجام و بدون تکیه بر اروا بعد از خروج آمریکا از برجام، مقام معظم رهبری اشاره‌ای داشتند مبنی بر این‌که ما مشکلی نداریم که به اروپا برای ایجاد ساز و کار جدید اقتصادی زمان بدهیم اما در عین حال اطمینانی به اروپایی‌ها وجود ندارد. همانطور که ایشان پیش بینی کردند اروپایی‌ها نتوانسته و یا نخواستند خودشان را از حوزه‌ آمریکا بر سلطه‌ سیستم‌های اقتصادی‌شان رها کند.

موضوع راه اندازی کانال مالی اینستکس توسط اروپایی‌ها راهکار اقتصادی نیست ولی در شروع کار خوب است که باز هم همه چیز به آن خلاصه نمی‌شود. بر همین اساس تاکید نظام بر این است که نباید منتظر اروپا ماند و خویشتنداری بیشتر به خرج دارد و باید ارتباطات خود را با اروپا، چینی‌ها و هندی‌ها افزایش دهیم که سفر اخیر رئیس مجلس به چین هم در همین راستا ارزیابی می‌شود.

پایان مهلت ۶ ماهه‌ آمریکا برای معافیت ۸ کشور از خرید نفت ایران در اردیبهشت سال آینده حیاتی است. ممکن است با پایان این معافیت آمریکایی‌ها وارد فاز دیگری شوند. در همین راستا کمیسیون امنیت ملی نیز الحاق ایران به پیمان اوراسیا متشکل از روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و همچنین ویتنام را به تصویب رساند. باید در راستای تقویت پیوندهای اقتصادی با شبکه‌های منطقه‌ای و حضور در پیمان شانگهای و اوراسیا و ارتباط بیشتر با همسایگان گام برداشت.

 سفر هفته آینده رئیس جمهور به عراق نیز در همین راستا است. عراق از کشورهایی است که در حال حاضر میزان صادرات ما به عراق با کل اروپا برابری می‌کند. موضوع سرمایه گذاری در سوریه هم وجود دارد که آقای بشار اسد در سفر خود به ایران در این باره اعلام آمادگی کرد.

جلسه برگزار شده در ۷ اسفند در بندر چابهار بسیار مفید بود علی رغم تمامی توطئه‌های برخی از کشورهای خبیث منطقه برای ترساندن سرمایه‌گذاران جهت سرمایه گذاری، آن هم با شهادت جمعی از عزیزان ما در اتوبوس سپاه باز هم سرمایه‌گذاران افغانستانی و آسیای میانه ابراز تمایل برای استفاده از ظرفیت مردم چابهار کردند که امیدواریم دولت نیز راه اندازی راه آهن چابهار - زاهدان را در اولویت ویژه قرار دهد چون این مسیر می‌تواند ترانزیت را تقویت کند. این راه‌هایی است که باید برای بهبود وضعیت اقتصادی و توسعه روابط با کشورهای منطقه در پیش گرفت و در عین حال به موضوع اروپا هم توجه کرد. در مجموع می‌توان گفت که باید به شرق و همسایگان توجه ویژه کرد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین