کد خبر: ۴۰۱۱۳
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
متاسفانه هر روز شاهد یک مانع جدید از طرف گمرکات، سازمان توسعه تجارت، وزارت بهداشت، نظام بانکی و…، برای شرکت های تولیدی در کشور هستیم
به گزارش تجارت امروز؛ عباس کبریایی زاده به وضعیت صنعت داروسازی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه صنعت داروسازی کشور در سال ۹۷ فشارهای بسیار زیادی را تحمل کرد که ناشی از ناکارآمدی هایی بود که در انجام وظایف در بخش های مختلف دولت وجود داشت، به خصوص در نظم دادن و انضباط در تخصیص ارز به نیازهای صنعت داروسازی و تامین نقدینگی مورد نیاز صنعت بود. چرا که دولت به دلیل دیرکردهایی که در پرداخت ها به سازمان های بیمه گر داشت، بیمه ها به همان نسبت به داروخانه ها پرداخت داشتند و داروخانه ها نیز به شرکت های پخش و در نهایت این پرداختی ها به شرکت های دارویی با تاخیر صورت می گرفت. 
به گزارش خبرگزاری مهر کبریایی زاده گفت: این وضعیت به خصوص در نیمه اول سال ۹۷ فشارها روی صنعت داروسازی کشور ناشی از بی انضباطی های اداری بسیار زیاد بود و در ۶ ماهه دوم سال گذشته با اصلاح مدیریتی و پیگیری های وزارت بهداشت، شاهد بودیم که شرایط در تخصیص ارز مورد نیاز صنعت بهتر شد. 
نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به شعار سال ۹۸ که «رونق تولید» نامگذاری شده است، گفت: اگر بخواهیم رونق تولید در کشور اتفاق بیافتد، دولت باید روان تر کار کند و دیوان سالاری حاکم بر دولت که در بخش های مختلف وزارت بهداشت، بخش بازرگانی وزارت صمت، گمرک و نظام بانکی ایجاد شده، مهم ترین عامل رکود در صنعت داروسازی کشور است. 
وی افزود: متاسفانه هر روز شاهد یک مانع جدید از طرف گمرکات، سازمان توسعه تجارت، وزارت بهداشت، نظام بانکی و…، برای شرکت های تولیدی در کشور هستیم، صنعت داروسازی برای گرفتن مجوز، در حال حاضر نیازمند اخذ مجوزهای بسیار بسیار طولانی و بوروکراتیک است که در این فرایند باید انتظار بروز فساد اداری را داشته باشیم، متاسفانه هر روز شاهد یک مانع جدید از طرف گمرکات، سازمان توسعه تجارت، وزارت بهداشت، نظام بانکی و…، برای شرکت های تولیدی در کشور هستیم. 
کبریایی زاده تاکید کرد: اگر به دنبال رونق تولید هستیم، باید ابزارهای آن را فراهم کنیم که مقرون به صرفه کردن تولید است. امروز شاهد هستیم که انواع عوارض و مالیات ها از بخش تولید گرفته می شود و قیمت تمام شده کالا در کشور روز به روز در حال افزایش است. 
نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران: آشفتگی که در تامین بسیاری از کالاهای پشتیبان وجود دارد، متاسفانه قیمت تمام شده کالا در کشور را بالا برده است. 
وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم رونق تولید اتفاق بیافتد، باید بوروکراسی «مرگ آور» را که باعث آسیب صنعت شده و فساد اداری که در گوشه و کنار نهادها و دستگاه های دولتی وجود دارد و محصول همین بوروکراسی و دیوان سالاری اداری است، باید برچیده شود. 
کبریایی زاده اظهار کرد: دولت به جای اینکه دستش را در جیب صنعت کند، برای اینکه نیاز مالی خودش را تامین کند و به بدترین شکل هزینه کند، متاسفانه مواجه شدیم با یک دولت بزرگ و ناکارآمد که در بسیاری از موارد همراه با فساد اداری است. 
نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: خرج این دولت بزرگ و ناکارآمد را عمدتا باید مردم و صنایع پرداخت کنند و همین عوامل باعث می شود قیمت تمام شده کالا در کشور افزایش پیدا کند. 
وی اضافه کرد: سوال جدی که باید پاسخ بدهیم این است که چرا در کشوری مثل چین، مواد خام پتروشیمی از خاورمیانه به این کشور منتقل می شود و آنجا مواد پلاستیکی تولید می شود که ارزان تر از قیمت تمام شده در ایران به فروش می رسد. این چیزی نیست جز تدبیر دولت این کشور که قیمت تمام شده تولید را کاهش دهد. 
کبریایی زاده تاکید کرد: در یک کلام اگر بخواهم انتظار صنعت از مسئولان را بیان کنم، این است که کاری بکنند قیمت تمام شده کالا در ایران مقرون به صرفه و قابل رقابت با کالاهای خارجی باشد و فشارهای وارده بر صنعت را کم کنند. 
شایان ذکر است در ادامه هاله حامدی فر عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان بیوتکنولوژی پزشکی، سال گذشته را سال بسیار سختی برای صنعت داروسازی دانست و گفت: این موضوع را نه من، بلکه به گواه پیشکسوتان این صنعت، سخت ترین سال صنعت داروسازی کشور در بعد از انقلاب بوده است. 
حامدی فر ادامه داد: در سال گذشته صنعت داروسازی کشور با کمبود نقدینگی و افزایش هزینه های تولید همطراز با افزایش قیمت ارز مواجه بود. این در حالی بود که افزایش قیمت دارو در سال گذشته، به میزان خیلی کم و در اقلام محدودی اتفاق افتاد. 
وی افزود: سیستم بانکی به دلیل تحریم ها دچار مشکل شده و صنعت داروسازی در بسیاری از اقلام وارداتی مواد اولیه برای تولید داروهای بیوتکنولوژی، با کمبودهایی مواجه بود. 
این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان بیوتکنولوژی پزشکی گفت:صنعت بیوتکنولوژی دارویی در زمینه فیلترهای مخصوص، کیت ها، محیط کشت های خاص، رزین های خالص سازی و…، با مشکلات عدیده ای مواجه بود. 
حامدی فر تصریح کرد: ارزبری محصولات بیوتکنولوژی خیلی زیاد نیست، با توجه به تنوع اقلام داروهای بیوتکنولوژی، در تامین ارز مورد نیاز با مشکلات و محدودیت هایی مواجه بودیم و صنعت داروسازی، فشار زیادی را تحمل کرد. 
وی اضافه کرد: با تمامی این مشکلات، صنعت داروسازی در سال گذشته سربلند بیرون آمد و کمبود اقلام دارویی حساس، در مقاطع خیلی کوتاه اتفاق افتاد. 
این مدیر دارویی در پاسخ به این سوال که صنعت داروسازی در سال «رونق تولید»، نیازمند چه ابزارها و حمایت هایی است، گفت: ابتدا باید مشخص کنیم هدف از حمایت چیست. اینکه می خواهیم صنعت سر پا بماند یا تولید رونق بگیرد. 
حامدی فر تاکید کرد: برای سر پا ماندن صنعت داروسازی، حمایت های زیادی باید صورت گیرد که مهم ترین آن، شکستن تابوی افزایش قیمت دارو است. زیرا، اگر قیمت دارو منطقی نشود، باعث خواهد شد صنعت با مشکلات زیادی مواجه شود و شاهد تعطیلی کارخانجات دارویی خواهیم بود. 
وی گفت: قیمت دارو باید منطقی بالا برود و صنعت داروسازی می بایست از تسهیلات خاص بهره مند و در نرخ بهره بانکی برای صنعت نیز تجدید نظر شود. 
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تک نرخی شدن ارز در صنعت داروسازی را به نفع مردم و تولید کنندگان دانست و افزود: دو نرخی بودن ارز، مسیر سوءاستفاده را هموار می کند و متاسفانه آنهایی که سوءاستفاده می کنند، دچار مشکل نمی شوند. بلکه آن دسته از تولید کنندگان که درست کار می کنند، بیشتر زیر ذره بین و پروسه های وقت گیر تولید قرار می گیرند که می بایست این روند اصلاح شود، اگر به دنبال رونق تولید هستیم، می بایست فراتر از این مسائل و موضوعات گام برداریم. 
حامدی فر ادامه داد: داروی تولید داخل به عنوان کالایی تخصصی و پیچیده از قیمت پایینی برخوردار است، داروی تولید داخل، ارزان قیمت ترین کالایی است که در کشور وجود دارد. 
وی با تاکید بر ارائه تسهیلات خیلی خاص به صنعت داروسازی کشور، گفت: صنعت نیازمند تسهیلات بدون بهره برای اصلاح خطوط تولید و اخذ استانداردهای مورد نیاز برای ارتقا و پیشرفت است. 
این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان بیوتکنولوژی پزشکی حل مشکلات صنعت داروسازی از طریق دیپلماسی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در این مسیر نیازمند عزم دولتی برای رونق صادرات در کشورهایی هستیم که ادعا داریم رابطه ما با آنها خوب است. 
به گزارش مهر حامدی فر در پایان تاکید کرد: صنعت داروسازی باید به سوددهی قابل سرمایه گذاری برای بهتر شدن کیفیت و صادرات برسد. بسنده کردن به سود بخور و نمیر برای صنعت، چاره ساز نیست. یکبار برای همیشه، قیمت دارو باید واقعی و منطقی شود.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین