کد خبر: ۴۰۱۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
ا فشار اقتصادی‌ای که بر اثر افزایش قیمت بر مردم می‌آید عملا شاهد کاهش توان خرید و کاهش حجم تولید کارخانجات هستیم که نتیجه آن جز ورزشکستگی و یا تعدیل نیرو نیست که خود باعث وابستگی بیشتر به خارج از کشور می‌شود.
به گزارش تلنگر؛ تقریبا همه ایرانی‌های وطن دوست بر این نظر اتفاق دارند که این افزایش قیمت باید اتفاق بیفتد و دولت هیچ راهی به جز این ندارد، زیرا میزان مصرف بنزین به شدت بالاست و همچنین قاچاق هم مزید بر علت شده تا درآمد‌های دولت کاهش چشمگیری داشته باشد.

اکنون دولت هر لیتر بنزین را با نرخ ارز ۷ ماه گذشته یعنی ۴ هزار تومان عرضه می‌کند و در واقع به مصرف کنندگان بنزین یارانه پنهان می‌دهد که این موضوع مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. البته نباید پارامتر‌های اساسی مانند سوخت را که تاثیر مستقیم بر قیمت‌های عرضه در بازار دارد را به سادگی تغییر داد. این کار باید با هماهنگی و در صورتی اتفاق بیافتد که اقتصاد کشش این مسئله را  داشته باشد.

اما این هم  درست است که حرکت به همین منوال فاصله طبقاتی را شدیدتر می‌کند، زیرا کسی که یک خودرو دارد یا ندارد از طرف دولت کمکی دریافت نمی‌کند، اما فردی که دو یا سه یا حتی بیشتر وسیله نقلیه دارد، بسیار بیشتر از یارانه استفاده می‌کند. در همین حال برخی کارشناسان عقیده دارند که مابه التفاوت این مبلغ باید به یارانه اضافه شود؛ اما بیشتر کارشناسان خود یارانه را نیز عملی اشتباه با رفتاری اشتباه می‌دانند.

البته با مصرف فعلی دیگر دولت قادر به تامین بودجه مورد نیاز برای تولید بنزین و رساندنش به دست مصرف کننده نیست و مجبور می‌شویم واردات بنزین را اغاز کنیم؛ اما اگر با حرکتی اشتباه وارد بازی افزایش قیمت حامل‌های سوخت شویم بدون آنکه صنایع در کشور را تقویت کنیم قطعا این موضوع با توجه به وابستگی بازار و صنایع کشور به خارج مرزها در بیشتر صنایع باعث افزایش قیمت تمام شده و بالطبع افزایش قیمت محصولات برای مصرف کننده می‌شود. در نتیجه این اتفاقات سبد خریدی که همین الان هم تحت فشار قیمت‌ها است باز هم فشرده‌تر می‌شود. 
در کنار این موضوع با فشار اقتصادی‌ای که بر اثر افزایش قیمت بر مردم می‌آید عملا شاهد کاهش توان خرید و کاهش حجم تولید کارخانجات هستیم که نتیجه آن جز ورزشکستگی و یا تعدیل نیرو نیست که خود باعث وابستگی بیشتر به خارج از کشور می‌شود.

این موضوع هم باید مورد توجه قرار بگیرد که ایران قابلیت صادراتی در بخش بنزین را ندارد زیرا که کیفیت محصول نهایی ایران نمی‌تواند استانداردهای جهانی یورو 5 را پاس کند.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین