کد خبر: ۴۰۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
یک مقام خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه از کشورهای اروپایی خواسته اجرای کانال تسهیل تجارت میان ایران و اروپا را به اجرایی شدن FATF از سوی ایران گره بزند.

به گزارش تجارت امروز؛ یک مقام وزارت خزانهداری آمریکا روز سهشنبه گفته کشورهای اروپایی بعید است بتوانند به تعهدشان مبنی بر دور نگاه داشتن «اینستکس» از پولشویی و تأمین مالی «تروریسم» استفاده نشود، عمل کنند.

«اینستکس» سرواژهای متشکل از حروف ابتدایی عبارت «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» است که اتحادیه اروپا ثبت آن را 11 بهمنماه سال گذشته اعلام کرد. کشورهای اروپایی مدعی هستند هدف از راهاندازی این ساختار، تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.

خبرگزاری رویترز نوشته کشورهای اروپایی خواستار آن هستند که اجرایی شدن کانال اینستکس منطبق با ملزومات مطرحشده در «گروه ویژه اقدام مالی» یا (FATF) باشد.

«گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) یک سازمان بیندولتی است که در سال ۱۹۸۹ در پاریس توسط سران گروه هشت (G8) و با مأموریت ادعایی پولشویی تأسیس شد. سران گروه جی-۸ ضرورت تشکیل چنین نهادی را یکسان کردن مقررات بانکی و مبارزه با پولشویی عنوان کردند.

در سال ۲۰۰۱ و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، آنچه «تأمین مالی تروریسم» خوانده شده در دستور کار فعالیتهای گروه ویژه اقدام مالی FATF قرار گرفت. نظارت بر عملکرد شبکه بانکی در سطح جهانی و در سطح کشورها رسالت اصلی FATF محسوب میشود.

با وجود این، مواضعی که مقامهای آمریکایی ابراز میکنند نشان میدهد که آنها FATF را ابزار مناسبی برای اعمال هر چه موثر تحریمها علیه کشورهای ناهمسو با سیاستهای آمریکا میدانند.

به نوشته رویترز، «سیگال مندلکر»، معاون وزیر خزانهداری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی روز سهشنبه با بیان این ادعا که فضای اقتصاد ایران مبهم است گفت برای طرف ایرانی اینستکس، عمل در راستای ملزومات FATF دشوار است.

مطالب مرتبط
برچسب ها: اینستکس ، امریکا ، اروپا ، ایران ، fatf
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کامورو 2020 چه تغییراتی دارد؟
شورلت کامارو مدل 2020 با تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. این تغییر که در مدل SS این خودرو اعمال شده، انتقادات نسبت به مدل 2019 آن را کاهش می دهد.
پربحث ترین