کد خبر: ۴۰۳۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
کنجاله سویا و ذرت از جمله اقلامی هستند که با ارز دولتی و اصطلاحاَ "دلار 4200 تومانی" تهیه می شود؛ اما انحصار واردات آن در اختیار چند شرکت خصوصی است که این شرکت ها نیز دفتر مرکزی شان در تهران است و خوراک طیور را در بندر امام خمینی در خوزستان تخلیه می کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ مرغ گوشتی، صنعتی است که با دارا بودن 160 واحد فعال و ظرفیت جوجه ریزی 1 میلیون و 600 هزار قطعه‌ای، 4 هزار نفر اشتغال مستقیم در استان مرزی سیستان و بلوچستان ایجاد کرده است.

اما در ابتدای ماه مبارک رمضان و در اوج نیاز مردم روزه دار به ارزاق ارزان قیمت، گرسنگی و تلف شدن جوجه ها در مرغداریهای استان سیستان و بلوچستان مساله ای عجیب و قابل تامل است.

مساله چیست؟

 یارمحمداربابی رئیس هیئت مدیره تعاونی مرغداران گوشتی سیستان و بلوچستان می گوید: اگرچه مرغداران از اول اسفندماه پول خرید ذرت و کنجاله سویا را به بخش خصوصی پرداخت کرده اند، ولی هنوز به دستشان نرسیده؛ هر چند که ذرت و کنجاله سویای موجود در انبارهای امور پشتیبانی دام استان هم، به مرغداران فروخته نمی شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، زورقی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز ادعا می کند که ذرت و کنجاله سویای تامین شده، از ذخایر استراتژیک استان بوده و خرید از بخش خصوصی راهکار اصلی است.

بخش خصوصی با مرغدار چه کرده است؟

کنجاله سویا و ذرت از جمله اقلامی هستند که با ارز دولتی و اصطلاحاَ "دلار 4200 تومانی" تهیه می شود؛ اما انحصار واردات آن در اختیار چند شرکت خصوصی است که این شرکت ها نیز دفتر مرکزی شان در تهران است و خوراک طیور را در بندر امام خمینی در خوزستان تخلیه می کنند.

توانپور از مرغدارن گوشتی استان می گوید: برای 60 هزار جوجه ریزی این دوره نیاز به 90 تن سویا دارد اما از ابتدای این دوره 45 روزه کمتر از 10 تن سویا توانسته تامین کند.

نجفی مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران گوشتی سیستان و بلوچستان به نیاز 6 هزار تنی سویا برای یک میلیون و 500 هزار جوجه ریزی در ماه اشاره می کند و می گوید: تنها هزار تن از نیاز استان تامین شده و کمبود 5 هزار تن خوراک طیور در استان احساس می شود.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران گوشتی استان نزدیک به دو ماه است که 300 میلیارد تومان پول مرغداران برای دریافت 600 تن نهاده به حساب دو شرکت خصوصی از جمله شرکت "آواتجارت" واریز شده، اما این شرکت تا این لحظه هنوز به تعهد خود عمل نکرده است.

به گفته نجفی، در اسفند و فروردین 3 میلیون قطعه، جوجه ریزی شده و نیاز به 15 هزار تن نهاده بوده که تنها نزیک به هزار و 900 تن تحویل مرغدارن شده است.

اکنون مرغدار مجبور است کنجاله سویای مورد نیاز خود را از استان های دیگر و با قیمت 6000 تومان تهیه کند در حالی که قیمت عرضه شده در بندر امام خمینی خوزستان 2550 تومان است.

مرغداران استان چه مشکلات دیگری دارند؟

کرایه حمل هر تن خوراک طیور، از بندر امام تا شرقی ترین مرزهای کشور، 110 هزار تومان گرانتر از مناطق مرکزی و دم دست تمام می شود. علاوه بر این برای حمل خوراک طیور به سیستان و بلوچستان، رانندگان مبالغی تا 5 میلیون تومان به عنوان "پشت بارنامه" تقاضا می کنند، این در حالی است که بندر چابهار بیخ گوش مرغداران است.

تامین گرمای سالن مرغداری با گازوییل هزینه اضافی بر دوش مرغداران می‌گذارد و با توجه به دور بودن مرغداری ها از مرکز شهرها، تامین گرمای سالن مرغداری با گاز طبیعی حالا حالاها شدنی نخواهد بود.

هم اکنون دراستان کشتارگاه فعالی وجود ندارد و دستور مدیر کل دامپزشکی برای صدور مجوزحمل مرغ زنده "فقط به مقصد کشتارگاه" قوز بالای قوز مرغداران در سراسر استان شده که فعلاَ این غائله با وساطت استاندار ختم به خیر شده است.

تحویل مرغ با قیمت 7200 تومان به کشتارگاه برای مرغدار به صرفه نیست و از سوی دیگر کشتارگاه هم حاضر نیست که به صورت حق الزحمه ای کار کند و میخواهد در سود کشتار مرغ شریک باشد بنابراین تمام کشتارگاه ها اکنون تعطیل اند.

چاره چیست؟

به نظر می رسد، در صورت ادامه بحران فعلی، برای دوره 45 روزه بعدی، مرغداران استان توان جوجه ریزی را نداشته باشند و این صنعت با 4 هزار شغلی که توانسته در یک استان مرزی و کم برخوردار ایجاد کند، رو به ورشکستگی برود.

وارد کردن کنجاله سویای مورد نیاز استان از بندر چابهار، و نظارت بر وارد کنندگان بخش خصوصی، مشکل تامین خوراک طیور مرغداری های استان و البته استان های همجوار چون خراسان جنوبی و شرق کرمان را حل می کند و این گره کور تبدیل به فرصتی برای رونق تولید خواهد شد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین