کد خبر: ۴۰۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
» نفت
چندی پیش وزیر نفت موضوع جمع آوری گاز‌های فلر را از خواسته‌های مقام معظم رهبری اعلام کردند که قرار است توسط هلدینگ خلیج فارس اجرایی شود، برنامه شما برای این موضوع چیست؟

به گزارش تجارت امروز؛ بسیاری از این گاز‌های مشعل که می‌سوزد و از بین می‌رود و آلودگی ایجاد می‌کند؛ ثروت کشور است که از بین می‌رود و می‌تواند به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها استفاده شود، از آن طرف شرکت ملی نفت به عنوان مالک این مشعل‌ها و موادی که می‌سوزد همیشه این مشکل را داشت که جمع آوری این گاز‌ها نیازمند منابع مالی و تجهیزات است و باید آن‌ها را متراکم کند و به صورت خوراک به پتروشیمی بدهد. درسال ۹۷ با نظر مهندس زنگنه، وزیر محترم نفت، هلدینگ خلیج فارس پیشنهاد کرد که اجرای این کار را نیز به هلدینگ خلیج فارس بسپارند یعنی خودمان این گاز‌ها را جمع آوری و تفکیک و به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها از آن‌ها استفاده کنیم. بدین ترتیب چند تا مزیت همزمان اتفاق می‌افتد، اول این که مشعل‌ها خاموش می‌شود، چیزی که آرزوی دیرینه صنعت نفت کشور و ساکنان مناطق نفت خیز بوده است و سال‌های سال شاهد سوختن و ایجاد آلودگی این مشعل‌ها بوده اند، از طرف دیگر شرکت ملی نفت و مناطق نفت خیز از چیزی که دارد می‌سوزد، کسب منفعت می‌کند و این‌ها را می‌فروشد و ازطرف دیگر هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های پتروشیمی خوراک خوبی به دست می‌آورند. بدین ترتیب یک بازی چندسر برد برای مردم، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت ملی نفت و اقتصاد نفت محقق می‌شود.

این کار چه زمانی به نتیجه می‌رسد؟

قرارداد این کار بین هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی نفت مناطق نفت خیز بسته شده است. از ابتدای سال ۹۸عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود. ما به وزیر نفت قول دادیم و درقرارداد نیز آمده است که بین سه تا سه سال و نیم این پروژه به تدریج اجرایی می‌شود. یعنی به تدریج این مشعل‌ها در مناطق نفت خیز جنوب خاموش می‌شود. امیدواریم که ظرف سه سال و نیم آینده شاهد باشیم که هیچ مشعلی به فضل خدا در مناطق نفت خیز جنوب نباشد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کامورو 2020 چه تغییراتی دارد؟
شورلت کامارو مدل 2020 با تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. این تغییر که در مدل SS این خودرو اعمال شده، انتقادات نسبت به مدل 2019 آن را کاهش می دهد.
پربحث ترین