کد خبر: ۴۰۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
» نفت
عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه تاسیسات و تجهیزات نفتی سعودی که سحرگاه امروز انجام شد در کنار حمله دو روز گذشته به نفتکش‌ها در سواحل امارات که دو فروند آن متعلق به عربستان سعودی بوده سبب شد قیمت نفت در بازار‌های جهانی در مدت کوتاهی بیش از دو دلار (حدود سه درصد) افزایش یابد

 حملات امروز به تاسیسات نفتی عربستان سعودی موجب شد خط لوله نفت شرق به غرب این کشور هدف قرار گیرد و پمپاژ نفت از طریق این خط لوله قطع شود. خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری "شرق به غرب"، یکی از خطوط مهم انتقال نفت عربستان است که ظرفیت انتقال حداقل ۵ میلیون بشکه نفت در روز را دارد (این میزان معادل حدود ۵۰ درصد تولید نفت عربستان است).

این بدان معنی است که در صورت استمرار اینگونه حملات و قطع پمپاژ نفت عربستان، تولید نفت این کشور در بلندمدت به طور جدی به چالش کشیده می‌شود و استراتژی امنیت عرضه انرژی که همواره مورد تاکید آمریکا و غرب بوده و عربستان در آن مهمترین نقش را بر عهده داشته، زیر سوال می‌رود.


زوایایی پنهان از حمله یمن به عربستان سعود/ عطسه انصارالله چگونه بازار جهانی نفت را به ذات الریه مبتلا کرد؟

عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه تاسیسات و تجهیزات نفتی سعودی که سحرگاه امروز انجام شد در کنار حمله دو روز گذشته به نفتکش‌ها در سواحل امارات که دو فروند آن متعلق به عربستان سعودی بوده سبب شد قیمت نفت در بازار‌های جهانی در مدت کوتاهی بیش از دو دلار (حدود سه درصد) افزایش یابد بگونه‌ای که هر بشکه نفت برنت از مرز ۷۱ دلار نیز فراتر رود. این میزان نوسان در قیمت نفت تنها در مدت دو روز تاییدی است بر این تحلیل که استمرار این حرکات طبعاً باعث نوسان‌های بزرگ قیمتی در بازار نفت خواهد شد.

افزایش قیمت نفت هر چند موجب ایجاد صرفه اقتصادی برای آمریکا در تولید نفت شیل می‌شود، اما از طرف دیگر باعث بالا رفتن قیمت بنزین در آمریکا خواهد شد؛ امری که ترامپ به شدت از آن بیمناک است و می‌کوشد با حفظ تعادل در قیمت داخلی این فراورده کلیدی، افکار عمومی در ایالات متحده را برای انتخاب مجددش به عنوان رئیس جمهور آمریکا همچنان راضی نگه دارد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین