کد خبر: ۴۰۴۳۹
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
میگویید ما هر مقدار نفت که بخواهیم میفروشیم و پولش را میگیریم.کل دستگاه دیپلماسی درگیر رایزنی برای فروش نفت است. راه های مختلف برای دور زدن تحریمها را به صورت رسمی و غیر رسمی دنبال میکنیم.

به گزارش تجارت امروز؛ طرح ترامپ را اینطور تبیین میکنند که به قول خودش «فشار و فشار و فشار و سپس مذاکره» البته او اگر کارش به مذاکره هم نرسد به دلیل این فشارهای پی در پی، پول خوبی از سعودی ها و یهودی ها به جیب میزند. او یک تاجر است قبل از آنکه سیاستمدار باشد. و کشورش به لحاظ مشکلات مالی در حال تخریب کامل است.

اما خوب طرح او روشن است، طرح ایران چطور؟ ایران میگوید جنگ نمیشود، مذاکره هم نمیکنیم. این دو گزاره هر دو سلبی است. حرف ایجابی ایران چیست؟ خوب چه کار میکنید؟ وقتی رگ حیات اقتصاد شما که پول ناشی از فروش نفت بوده، در حال انسداد کامل است. طرح شما چیست؟

میگویید ما هر مقدار نفت که بخواهیم میفروشیم و پولش را میگیریم.کل دستگاه دیپلماسی درگیر رایزنی برای فروش نفت است. راه های مختلف برای دور زدن تحریمها را به صورت رسمی و غیر رسمی دنبال میکنیم. البته طبیعتا لابد ارزانتر و ناامن تر . اما خوب آخرش که چی؟

مساله اصلی به تغییر راهبردی در منشا قدرت اقتصادی ایران ربط دارد. منشا قدرت ایران نه در نفت بلکه در کار و تلاش مردم است تلاشی که از سر «باور به خود» شکل میگیرد. اقتصاد بر پایه #کار و نه سرمایه نفت.

شدت فشار دشمن باعث خواهد شد کشور درش اراده ای عمومی شکل بگیرد و تقویت شود اراده ای که خروجی اش افزایش و رونق_تولید_ملی است . خروجی اش #کار_مقدس است. خروجی اش بازگشت به استعدادها و داراییهای درونی است. خروجی اش بی اعتمادی عمومی به فروش نفت است. بیماری مزمن جامعه ایرانی. و این ها یعنی بازشدن چشمه های جوشش از درون امت. حرف اثباتی ایران شکوفایی اقتصاد مقاومتی است.

نه مذاکره و نه جنگ پس چی؟

پس ایران نیز دو مسیر را دنبال میکند. یا اینکه اراده راهبردی آمریکا خرد میشود و فشارهای درونی مالی و اجتماعی آمریکا را وادار به عقب نشینی میکند مثل اتفاقاتی که در عراق و سوریه افتاد که در این صورت ایران جایگاه اقتدار جهانی اش رشد میکند و راه خرید و فروش نفت او نیز باز خواهد شد. اگر دشمن احساس بیهودگی فشار کند از آن دست برمیدارد.

یا اینکه آمریکا ادامه میدهد که در این صورت یک تغییر درونی در کشور رخ میدهد. ایران وابستگی اش را به نفت با سرعت بیشتری نسبت به قبل کم میکند و این یک واقعه تاریخی در صحنه اقتصاد ایران خواهد بود.

سنتهای الهی و امدادهای غیبی را میتوان به صورت زمینی نیز تقریر کرد. تقریرش به نسبت آن اراده ماورایی با اراده و ایمان انسانها مربوط است. هر معجزه ای در شرایط امروز به دست مردم رخ خواهد داد. و همه صحنه امروز برای چنین واقعه ای آماده و مهیا است. لذا صحنه برای ایران اتفاقا به شدت امید آفرین است.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین