کد خبر: ۴۰۴۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و اشتغال پایدار روستایی و عشایری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی این استان جذب شد.

به گزارش تجارت امروز؛ علی صفری گفت: این اعتبارات برای بهره برداری از ۲۴ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان مرکزی جذب شده است.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرحها ۲۵۰ هزار تن به ظرفیتهای فرآوری و عمل آوری محصولات بخش کشاورزی استان مرکزی افزوده میشود.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: این طرحها ضمن جلوگیری از هدر رفت محصولات کشاورزی، برای ۱۵۰ نفر در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی استان به صورت مستقیم اشتغال زایی میکند.

صفری گفت: ۸۳۰ میلیارد ریال منابع مالی از محل اعتبارات طرح رونق تولید، اشتغال پایدار روستایی و عشایری و صندوق توسعه ملی به بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی استان مرکزی اختصاص یافته است.

وی، سرمایه گذاری و ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرکها و نواحی صنعتی را از برنامههای این مدیریت دانست و گفت: ۹۰ واحد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در شهرکها و نواحی صنعتی استان به فرآوری محصولات کشاورزی اشتغال دارند.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: این واحدها در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار و زیر بنای ۱۲ هکتار، ظرفیت اسمی ۸۱۶ هزار تن با جذب یک هزار و ۷۲ هزار تن مواد خام کشاورزی ایجاد شده اند.

صفری خاطرنشان کرد: این واحدها با اعتباری بالغ بر یکهزار و ۴۷۲ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده و با راه اندازی آنها یکهزار و ۷۲ نفر اشتغال ایجاد شده است.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد. استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب میشود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال میشود.

این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گلها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.

استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیتهای علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین