کد خبر: ۴۰۴۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
در حالی که روند ساخت سد نهب 93 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان قزوین اتمام باقیمانده این پروژه را منوط به پرداخت حداقل 60 میلیارد تومان می‌داند.

به گزارش تلنگر؛ سد نهب سدی خاکی و جزو سدهای با طول تاج بلند به شمار می‌رود که روند اجرایی ساخت آن از سال ۸۹ آغاز شده است و تا به امروز ادامه دارد.

اگرچه فریدون همتی استاندارسابق قزوین، تکمیل سد نهب را مهم‌ترین پروژه در سفر رئیس جمهوردولت یازدهم به قزوین عنوان می‌کرد اما گویا همچنان باید در انتظار بود تا این پروژه به بهره‌برداری برسد.

حمید پویا مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان قزوین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین با بیان مشخصات این سد می‌گوید: سد نهب سدی خاکی و جزو سدهای با طول تاج بلند ۲۱۵۷ متری است و از این رو جز ۲۰ سد بزرگ کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: این سد بیش از 48 متر از پی ارتفاع دارد و ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب را در خود جای خواهد داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اضافه می‌کند: در حال حاضر سد نهب با ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند اعتبار برای پرداخت بدهی به پیمانکار و تملک دریاچه است.

پویا با بیان اینکه سد امسال باید آبگیری و به بهره‌برداری برسد، می‌گوید: به منظور پرداخت بدهی و ادامه روند کار به ۱۲۰میلیارد تومان اعتبار نیازمند هستیم تا بتوانیم سد را به بهره‌برداری برسانیم.

وی اعلام می‌کند: در حال حاضر سد فعال است و هم مشاور و هم پیمانکار در آنجا فعالیت می‌کنند اما مشکل تامین اعتبار همچنان وجود دارد.

پویا خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر ۵۰ تا ۵۵ میلیارد تومان به پیمانکار بدهی داریم که باید پرداخت کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین تصریح می‌کند: شبکه‌ای از خط انتقال که در اولویت بود را آغاز کردیم و در حال حاضر ۴۱ درصد پیشرفت فیزیکی داریم.

وی اضافه می‌کند: خط انتقال به طول ۲۵ کیلومتر بوده که به منظور آبرسانی به اراضی کشاورزی تعبیه شد و از ظرفیت ۱۲۰ میلیون متر مکعبی، ۸۰ میلیون متر مکعب آن برای بهبود اراضی کشاورزی بخش تاکستان استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: این سد برای بهبود ۳۷ هزار هکتار اراضی در نظر گرفته شده و به دنبال توسعه آن نیستیم بلکه این فضا به منظور بهبود اراضی آبیاری آن منطقه است.

پویا اعلام ‌می‌کند: برای انجام خط انتقال نیز نیازمند ۵۰ میلیارد تومان هستیم و بنابراین در مجموع با احتساب ۱۲۰ میلیارد تومان مورد نیاز برای بهره‌برداری از سد و این ۵۰ میلیارد، به ۱۷۰ میلیارد تومان نیاز داریم.

وی با بیان اینکه برای تملک اراضی دریاچه نیازمند به 20 میلیارد تومان اعتبار هستیم، تاکید می‌کند: در صورتی که دولت به تعهدات خود برای تأمین اعتبار عمل کند بدون شک سد تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

پویا می‌گوید: دولت اعتباری بالغ بر 17 میلیارد و 400 میلیون تومان برای سال جاری مصوب کرده که در صورت تخصیص 100 درصدی آن تا پایان سال، حتی اعتبار کافی برای تملک اراضی دریاچه را نیز نخواهیم داشت.

 

نیمی از اعتبارات را پرداخت کنید سد را تکمیل کنیم

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان تصریح می‌کند: آمادگی داریم تنها با تحقق نیمی از اعتبارات مورد نیاز، سد را آماده و تحویل دهیم.

به گزارش فارس، سد نهب که از جمله پروژه‌های مهم استان محسوب می‌شود درگیر کمبود منابع مالی و اعتبارات شده است و می‌طلبد تا با توجه به شرایط فعلی اقتصادی شیوه‌های دیگری برای تکمیل و بهره‌برداری آن در نظر گرفته شود و تلاش شود تا هرچه زودتر این پروژه چندین ساله به ثمر برسد.

 

تنها 20 میلیارد تومان اعتبار می‎‌توانیم واگذار کنیم

علی فرخ‌زاد معاون عمرانی استانداری قزوین می‌گوید: برای رفع این مشکل و جذب منابع مالی جلسات متعددی با وزیر نیرو و همچنین نوبخت معاون رئیس جمهور برگزار شده و  از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان نیز اعتباراتی برای پروژه در نظر گرفته شده است.

معاون امور عمرانی استانداری قزوین می‌گوید: در حال حاضر امکان پرداخت ۱۲۰ میلیارد برای ما وجود ندارد اما می‌توانیم ۲۰ میلیارد تومان برای این پروژه در نظر بگیریم تا کار پیمانکار به اتمام برسد.

فرخزاد معتقد است: امیدوارم اعتبارات باقیمانده نیز از طریق اوراق خزانه و یا از طریق سایر اعتباراتی که می‌توانیم تأمین شود تا بتوان بدهی پیمانکار را پرداخت کرد.

به گزارش فارس از قزوین، به نظر می‌رسد لازم باشد تا به منظور تسریع در این پروژه که از جمله پروژه‌های مهم استان نیز به شمار می‌رود تمهیدات و البته تصمیماتی اتخاذ شود تا بتوان هرچه سریعتر شاهد بهره‌برداری پروژه بود.

در شرایطی که مدیران استان از افتتاح پروژه تا پایان سال خبر می‌دهند، باید دید که تحقق آیا این وعده نیز به مانند وعده‌های دیگر به زمان دیگری موکول خواهد شد؟ در حال حاضر با توجه به وضعیت محدود منابع گویا افتتاح این پروژه تا پایان سال نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد در حالی که معاون عمرانی استاندار تنها از تأمین 20 میلیارد تومان اعتبار این پروژه خبر می‌دهد، مسؤولین باید از راهکارهای دیگری از جمله جذب منابع ملی استفاده کنند تا این پروژه وارد مرحله فرسایشی نشده و به زودی شاهد تکمیل و بهره‌برداری از آن باشیم.

مطالب مرتبط
برچسب ها: سد نهب ، سد خاکی ، قزوین
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین