کد خبر: ۴۰۸۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
در این مطلب کوتاه نکته ای مهم درباره تنظیم وصیت نامه و محروم کردن دیگران از ارث را به شما خواهیم گفت.

به گزارش تجارت امروز؛ آیا می‌توان وصیت نامه‌ راتنظیم کرد که طی آن، یک یا چند تن از ورثه، از ارث محروم شوند؟  یکی از مخاطبان از کارشناسان حقوقی پرسیده است: «با سلام و عرض خسته نباشید؛ احتراماً؛ این جانب خانمی ۳۸ ساله و مجرد هستم و تاکنون ازدواج نکرده ام. مستأجر هستم. از مال دنیا، یک ماشین و یک پول پیش واحد مسکونی دارم که هم اکنون در اختیار صاحبخانه است.

یک خواهر تنی و دو خواهر و یک برادر ناتنی دارم. می‌خواستم وصیت نامه‌ای تنظیم کنم که بعد از مرگم، فقط و فقط خواهر تنی من از ماترک من سهم ببرد. لطفا راهنمایی بفرمایید.» کارشناسان به این پرسش این‌گونه پاسخ داده اند: مطابق قانون، وصیت اشخاص محدود به ثلث اموال آن هاست و وصیت مازاد بر ثلث، منوط به تنفیذ (اجازه) سایر ورثه است و در قالب وصیت، نمی‌توان سایر افراد را از ارث محروم کرد. در نهایت، صرفا می‌توانید در زمان حیات خود، اقدام به صلح اموالتان به فرد مورد نظر کنید؛ البته با لحاظ شرایط و موازین قانونی.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه های کشور 25 تیر 98
دلار در آستانه سقوط به کانال ۱۱ هزار تومان، آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل، آقای نامرئی زعفران! انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان، آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران، وعده رئیسی برای برخورد با خودروسازان بدعهد، ترس از دیپلماسی نرم ظریف، رشوه بگیران میلیاردی در وزارت صمت، رصد درآمد پزشکان، دیدار دو ساعته پوتین و سلیمانی و گزارش‌هایی درباره انتخابات شورایاری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین