کد خبر: ۴۰۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
تنش‌های دیپلماتیک میان واشنگتن و تهران برآمده از یک نکته نسبتا جزئی و فنی است: غنی‌سازی اورانیوم ایران.

به گزارش تجارت امروز؛ واشنگتن پست در تحلیلی آورده است: رئیس‌جمهوری ایران، اظهار داشت که این کشور هر زمان که بخواهد میزان غنی‌سازی خود را از سه و ۶۷ صدم درصد بالاتر خواهد برد. 
این در حالی است که این کشور دو روز پیش اعلام کرده بود که میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را از سطح تعیین‌شده در برجام بالاتر برده است. آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای هم تایید کرد که دخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سطح ۳۰۰ کیلوگرم گذشته است. 

اما این قضیه چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟ 
اورانیوم عنصری است که می‌توان از آن در تسلیحات هسته‌ای و همچنین نیروگاه‌های اتمی بهره برد. اما برای بهره‌برداری از آن در هر دو مورد، این عنصر را باید غنی‌سازی کرد. این بدان معناست که درصد اورانیوم ۲۳۵ باید افزایش یابد. 


براساس برجام، ایران متعهد شده بود که میزان اورانیوم غنی‌شده خود را پایین‌تر از ۳۰۰ کیلوگرم و درصد آن را پایین‌تر از سه و ۶۷ صدم درصد نگاه دارد. این همچنین بدان معناست که این کشور می‌تواند اورانیوم با درصد غنای پایین‌تر از این مقدار داشته باشد و از آن برای مصارف پزشکی و انرژی بهره ببرد. 
اما آیا بالا رفتن درصد اورانیوم ایران بدان معناست که این کشور می‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد؟ در حال حاضر نه.


ایران بارها عنوان کرده بنا ندارد سلاح هسته‌ای تولید کند. حتی اگر تهران بنا داشت به سلاح هسته‌ای دست یابد، به میزان بسیار بیشتری از اورانیوم نیاز دارد. 
«دیل جی. کیمبل»، مدیر اجرایی سازمان کنترل سلاح آمریکا، گفت: «برای ساخت یک بمب هسته‌ای به حدود هزار و ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با درصد پایین نیاز است.» 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه های کشور 25 تیر 98
دلار در آستانه سقوط به کانال ۱۱ هزار تومان، آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل، آقای نامرئی زعفران! انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان، آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران، وعده رئیسی برای برخورد با خودروسازان بدعهد، ترس از دیپلماسی نرم ظریف، رشوه بگیران میلیاردی در وزارت صمت، رصد درآمد پزشکان، دیدار دو ساعته پوتین و سلیمانی و گزارش‌هایی درباره انتخابات شورایاری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین