کد خبر: ۴۰۸۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
اقدام انگلستان نوعی پاسخ مثبت به کشورهایی هم چون سعودی است. انگلستان تلاش می‌کند اقتدار نظامی ایران را بشکند یا لااقل وانمود کند تمام قد در خدمت محور ارتجاعی منطقه هست.

به گزارش تجارت امروز؛ توقیف محموله نفتی ایران در آب‌های ناحیه جبل الطارق توسط انگلستان حاوی نکات قابل تاملی است.

شش نکته مهم در مورد اقدام انگلستان در توقیف کشتی نفتی:

۱. انگلیس می‌خواهد اروپا را در تقابل با ایران به آمریکا نزدیک کند و با اجماع‌سازی، فضای موجود را که به نفع ایران است، تغییر دهد.

۲. اقدام انگلستان نوعی پاسخ مثبت به کشورهایی هم چون سعودی است. انگلستان تلاش می‌کند اقتدار نظامی ایران را بشکند یا لااقل وانمود کند تمام قد در خدمت محور ارتجاعی منطقه هست.

۳. مداخله کمتر در خاورمیانه، سیاست مورد قبول همه طیف‌های آمریکا است و به هیچ وجه مطلوب انگلستان نیست. بدون آمریکا، انگلستان ابزار و توان لازم برای مواجهه با ایران را ندارد. از این جهت گرچه گفته می‌شود با هماهنگی آمریکا، انگلستان این اقدام را انجام داده است اما می‌تواند موضوع این باشد که انگلستان تلاش دارد #آمریکا را تهییج و تشجیع می‌کند.

۴. این اقدام ایجاد فشار برای اکتفا کردن ایران به اینستکس و پیگیری نکردن خروج مرحله‌ای ایران از برجام است.

۵. به طور تلویحی این اقدام نشان می‌دهد فشار آمریکا و اروپا برای تحمیل مذاکره به ایران جواب نداده است.

۶. از لحاظ عملیاتی این کار نشان دهنده ضعف محور خبیث آمریکا انگلستان است. چرا که جرات ندارند در مجاورت آب‌های ایران، اقدامی انجام دهند.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.