کد خبر: ۴۰۸۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
اقدام انگلستان نوعی پاسخ مثبت به کشورهایی هم چون سعودی است. انگلستان تلاش می‌کند اقتدار نظامی ایران را بشکند یا لااقل وانمود کند تمام قد در خدمت محور ارتجاعی منطقه هست.

به گزارش تجارت امروز؛ توقیف محموله نفتی ایران در آب‌های ناحیه جبل الطارق توسط انگلستان حاوی نکات قابل تاملی است.

شش نکته مهم در مورد اقدام انگلستان در توقیف کشتی نفتی:

۱. انگلیس می‌خواهد اروپا را در تقابل با ایران به آمریکا نزدیک کند و با اجماع‌سازی، فضای موجود را که به نفع ایران است، تغییر دهد.

۲. اقدام انگلستان نوعی پاسخ مثبت به کشورهایی هم چون سعودی است. انگلستان تلاش می‌کند اقتدار نظامی ایران را بشکند یا لااقل وانمود کند تمام قد در خدمت محور ارتجاعی منطقه هست.

۳. مداخله کمتر در خاورمیانه، سیاست مورد قبول همه طیف‌های آمریکا است و به هیچ وجه مطلوب انگلستان نیست. بدون آمریکا، انگلستان ابزار و توان لازم برای مواجهه با ایران را ندارد. از این جهت گرچه گفته می‌شود با هماهنگی آمریکا، انگلستان این اقدام را انجام داده است اما می‌تواند موضوع این باشد که انگلستان تلاش دارد #آمریکا را تهییج و تشجیع می‌کند.

۴. این اقدام ایجاد فشار برای اکتفا کردن ایران به اینستکس و پیگیری نکردن خروج مرحله‌ای ایران از برجام است.

۵. به طور تلویحی این اقدام نشان می‌دهد فشار آمریکا و اروپا برای تحمیل مذاکره به ایران جواب نداده است.

۶. از لحاظ عملیاتی این کار نشان دهنده ضعف محور خبیث آمریکا انگلستان است. چرا که جرات ندارند در مجاورت آب‌های ایران، اقدامی انجام دهند.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه های کشور 25 تیر 98
دلار در آستانه سقوط به کانال ۱۱ هزار تومان، آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل، آقای نامرئی زعفران! انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان، آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران، وعده رئیسی برای برخورد با خودروسازان بدعهد، ترس از دیپلماسی نرم ظریف، رشوه بگیران میلیاردی در وزارت صمت، رصد درآمد پزشکان، دیدار دو ساعته پوتین و سلیمانی و گزارش‌هایی درباره انتخابات شورایاری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین