کد خبر: ۴۰۸۲۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
بازار طلا و سکه تهران در هفته‌ای که گذشت با توجه به ثبات نسبی بازار ارز، با نوسان کمتری سپری شد. هرچند روند صعودی نرخ جهانی به عنوان یکی از مولفه‌های اثر گذار، با رشد نرخ سکه امامی به سطح ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان همراه شد. اما از سویی دیگر با توجه به کاهش تقاضا برای خرید و همچنین افزایش عرضه از سوی مردم به بازار، شاهد کاهش کم سابقه حباب سکه بودیم.
به گزارش تجارت امروز؛ در هفته‌ای که گذشت، بازار طلا و سکه تهران شاهد همسویی با بازار ارز بود. این در حالی است که نرخ جهانی روندی افزایش را آغار کرده بود و تا میانه‌های هفته، به روند صعودی خود ادامه می‌داد، اما تاثیر تغییرات نرخ ارز به ویژه دلار بر روند بازار سکه بیشتر از تغییرات نرخ جهانی بود.

در اوایل هفته‌ای که گذشت، یعنی روز شنبه، نرخ جهانی طلا در سطح ۱۳۹۳ دلار بود، اما به دلیل کاهش ارزش دلار در بازار جهانی، شاهد رشد بهای اونس طلا تا سطح ۱۴۲۵ دلار در روز سه شنبه بودیم.  این افزایش نرخ جهانی طلا، باعث رشد قیمت سکه امامی از سطح ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به سطح ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان گردید.  
 
نکته مهم در خصوص روند بازار، به اتفاقات دو روز پایانی مربوط می‌شود. روز چهارشنبه شاهد افزایش نسبی تقاضا در بازار ارز بودیم و به همین دلیل یعنی رشد نسبی نرخ ارز به ویژه دلار، باعث ایجاد نوسان افزایشی در قیمت سکه شد. همچنین روز پنج شنبه، خبر توقیف نفتکش ایرانی توسط نیرو‌های انگلیسی، سیگنال افزایشی به بازار ارز و در نهایت سکه داد. به گونه‌ای که بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در پایان هفته، به رقم ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز به رقم ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید.

همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۵ هزار تومان قیمت گذاری شد و هر مثقال طلای ۱۷ عیار آب شده که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، از سطح یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به سطح یک میلیون و ۸۸۵ هزار تومان افزایش یافت.
 
در شرایط کنونی با توجه به کاهش کم سابقه داد و ستد در بازار و همچنین کاهش نوسان قیمت‌ها در بازار به دلیل ثبات نرخ ارز، شاهد نوعی ثبات در بازار طلا و سکه هستیم که باعث کاهش جذابیت برای سوددهی خریداران سکه در گذشته شده است. خریدارانی که در حال حاضر، از نگه داری و انبار سکه در خانه‌ها منصرف شده اند و به دنبال عرضه به بازار هستند. در نتیجه به دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه، شاهد تخلیه حباب سکه به کمترین سطح یک سال اخیر یعنی ۳۰۰ هزار تومان برای هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید هستیم.

در حالت خوش بینانه باید گفت که نرخ جهانی طلا در هفته گذشته، نوسان مورد انتظار خود را داشته و در هفته جاری در همین سطح باقی خواهد ماند و از سویی دیگر با توجه به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ ارز و ثبات در این بازار، نباید انتظار جهش قیمت ارز به ویژه دلار را داشته باشیم و بر این اساس، به نظر می‌رسد ثبات نسبی قیمت‌ها را در بازار طلا و سکه شاهد باشیم. اما در خصوص رکود بازار و سطح تقاضا، با توجه به تجریه گذشته، پیش بینی می‌شود که به دلیل پایان برگزاری کنکور و برنامه ریزی برخی افراد برای خرید، اندکی تقاضا در بازار افزایش داشته باشد و رکود حاکم بر بازار کاسته شود.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین