کد خبر: ۴۰۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
معاملات خودرو‌های دست دوم و کارکرده به نسبت خودروی صفر کیلومتر، از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است که طرفین در حال معامله باید به آن‌ها توجه کنند.

در شرایط فعلی با توجه به افزایش بیش از اندازه قیمت خودرو و فاصله گرفتن آن با قدرت خرید مردم، خرید و فروش خودرو‌های کارکرده بیش از گذشته با رونق همراه شده است.

طبق این گزارش مراحلی که در معاملات خودرو‌های کارکرده پشت سر گذاشته می‌شود با پیچیدگی بیشتری همراه است و طرفیت معامله باید از نکات ریز و ظریفی اطلاع داشته باشند که در ادامه این گزارش به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.


برای تشخیص سلامت فنی خودرو شما میتوانید از کار‌شناسان مستقر در مراکز خرید و فروش خودرو دست‌دوم تایید سلامت فنی خودرو را دریافت نمایید یا حتی با مراجعه به تعمیرگاه‌های سطح شهر و کمک گرفتن از آن‌ها از سالم بودن خودرو اطمینان حاصل نمایید.

با درخواست بیمه‌نامه از صاحب خودرو متوجه خواهید شد که خودرو تصادف داشته است یا خیر؛ زیرا در صورت داشتن تصادف، از تخفیف بیمه برخوردار نخواهد بود. از سوی دیگر با مطالعه دقیق سند متوجه خواهید شد که خودرو تغییری اساسی مانند تعویض موتور یا تعویض اتاق داشته یا خیر؛ زیرا تعویض‌هایی از این دست طبق قانون باید تحت نظارت و با مجوز پلیس انجام شود و در صورت تغییر نیز در سند ذکر خواهند شد.

مبایعه‌نامه قراردادی است که پیش از انتقال سند خودرو برای قطعی کردن برخی موارد بین خریدار و فروشنده خودرو تنظیم می‌شود که در این قرارداد مشخصات کامل فروشنده و خریدار شامل مشخصات شناسنامه‌ای، آدرس، شماره تلفن و شماره ملی ثبت می‌شود، همچنین مشخصات کامل خودرویی که قرار است خریداری شود به همراه وضعیت فنی خودرو، نحوه پرداخت پول و میزان مبلغ پرداختی ذکر شده است.

گا‌ها دیده شده که عده‌ای پیشنهاد دادن وکالت و ارائه وکالت نامه برای تعویض پلاک را مطرح می‌کنند، اما لازم است بدانید در صورت ممنوع المعامله بودن فروشنده، وکالت نامه مذکور وجه قانونی ندارد و خریدار دچار مشکل می‌شود.

از پرداخت هرگونه مبلغی به شخص سوم در معامله پرهیز کنید. اگر قرار است پولی جابه‌جا شود باید فقط به شخص صاحب سند پرداخت شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین