کد خبر: ۴۱۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز گفت:کشت برنج در سطح شهرستان عمدتا به روش نشاکاری سنتی انجام می‌شود.

به گزارش تجارت امروز؛ او افزود: در این روش بذر جوانه دار در خزانه کاشته شده و پس از رسیدن سن نشا به حدود سی روزگی، نشا از خزانه به زمین منتقل می‌گردد.

میرسالاری بیان داشت: نقطه ضعف بزرگ این روش مصرف مقادیر بسیار زیاد آب و هزینه‌های کارگری بالا می‌باشد. رقم اصلی مورد استفاده در این روش کاشت چمپا محلی است.

مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز ادامه داد: سایر روش‌های کشت شامل روش‌های خشکه کاری می‌باشد که به روش کشت مستقیم بی خاک ورزی و با خاک ورزی تقسیم می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در روش کاشت مستقیم بی خاک ورزی، هیچگونه عملیات خاکورزی که موجب فرسایش خاک می‌شود انجام نشده و بدون عملیات مرسوم تهیه زمین، کاشت بذر انجام شده و بالتبع میزان آب مورد نیاز جهت آبیاری کاهش می‌یابد.

او گفت: در روش کاشت مستقیم با خاک ورزی که در حال تبدیل به شیوه‌ای متداول می‌باشد عملیات تهیه زمین و کاشت و آبیاری برنج شبیه گندم انجام شده و بالتبع شاهد کاهش مصرف آب در این شیوه هستیم.

میرسالاری عنوان کرد: در یکی دیگر از روش‌های کشت مستقیم، عملیات تهیه زمین و کرت بندی دقیقا شبیه کشت سنتی برنج انجام شده و به جای خزانه گیری، بذر جوانه دار شده و در زمین پاشیده می‌شود. میزان مصرف آب در این روش تفاوت چندانی با روش سنتی نداشته و مزیت عمده آن کاهش هزینه‌های کارگری جهت خزانه گیری و انتقال نشا به زمین اصلی است.

او افزود: ۱۶۸ هکتار کشت خشکه کاری و پیش بینی کشت ۴۰۰۰ هکتار روش کشت نشایی هست.

مطالب مرتبط
برچسب ها: برنج ، خاکورزی ، رامهرمز
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک روزنامه‌های صبح کشور
روحانی خطاب به امریکا؛ صلح در برابر صلح، تهرانی‌ها در صدر برترین‌های کنکور، سلامت مردم زیر تیغ سهمیه‌ها، تسویه حساب ژئوپلیتیک در زمین سوریه، تکرار تراژدی خصوصی ‏سازی در ایران، تکریم وزیر تحریم‌شده، جزئیات اجرای حذف۴ صفر از پول ملی، برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟، ایران برنده جنگ تجاری چین و امریکا، چرا دشمن از «ایرانِ پرجمعیت» هراس دارد؟ و دام ترامپ برای جانسون تازه‌کار از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پربحث ترین