کد خبر: ۱۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۹
با شروع فصل زمستان و نزدیک شدن به عید نوروز، تعداد خریداران و فروشندگان در بازار مسکن افزایش یافت.
مهر: شروع فصل زمستان بازار مسکن را گرم تر کرده و مشتریان بیشتری نسبت به نیمه اول سال وارد بنگاه‌های املاک شده‌اند و تعداد قراردادهای مبایعه نامه با فزایش مواجه شده است؛ هرچند که با دوران رونق خود فاصله زیادی دارد.
 
براین اساس شروع فصل زمستان و نزدیک شدن به عید نوروز، مشتریان بیشتری را روانه بازار مسکن کرد؛ به همین دلیل بنگاه‌های املاک روزهای شلوغ تری را به نسبت نیمه اول سال تجربه می‌کنند اما به این معنی نیست که رونق به بازار مسکن بازگشته است.
 
در واقع کاهش تعداد خریداران که از اواخر سال گذشته شروع شد، بر روی تعداد فروشندگان هم تاثیر گذاشت به طوری که فایل‌های فروش زیادی را نمی توان در بنگاه های املاک پیدا کرد، زیرا فروشندگان حاضر نیستند تا واحدهای خود را با قیمت پایین تر به فروش برسانند.
 
شرایط کنونی بازار مسکن موجب شده است خریداران واقعی که توان مالی بیشتری دارند، وارد بازار شوند؛ بنابراین کاهش قیمت‌ها می تواند این دسته از متقاضیان را به خرید یک واحد ترغیب کند اما هنوز هم صاحبخانه‌ها در مقابل کاهش قیمت‌ها مقاومت می کنند.
 
همچنین آمارها حاکی از رشد خانوارهای تک نفره در کشور است به طوریکه تعداد این خانوارها از ۵.۶ درصد در سال ۵۵ به ۷۱.۶ درصد در سال ۹۰ افزایش یافته است؛ بنابراین تعداد متقاضیان بازار مسکن هم افزایش بیشتری را در این سال‌ها داشته است.
 
اما رشد متقاضیان همراه با رشد تولید نبوده است و واحدهای مسکونی موجود، جوابگوی متقاضیان نیست اما کاهش قدرت خرید در سال های اخیر موجب شده که تعداد مستاجران افزایش یافته و خریداران کمتری در بازار وجود داشته باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری