کد خبر: ۱۳۸۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۶
نعمت‌زاده عنوان کرد:

اجرای اقتصاد مقاومتی در پسابرجام

وزیر صنعت با تاکید بر ضرورت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در شرایط پسابرجام، گفت: اقتصاد مقاومتی چکیده ۳۰ سال اقتصاد گذشته ایران است.
به گزارش تجارت امروز به نقل از مهر؛ محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اجرایی شدن برجام گفت: حفظ ارزش پول ملی برای رونق تولید امری ضروری است و البته تلاش فعالان اقتصادی که در سال‌های تحریم با حداقل روابط بین‌المللی در ابعاد سیاسی، اقتصادی توانستند اقتصاد را اداره کنند، جای تقدیر دارد و امید می‌رود بخش‌خصوصی بتواند از فرصت جدید در اقتصاد پس از اجرای برجام بهره گیرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دولت ماموریت خود در زمینه فراهم کردن شرایط مساعد اقتصادی را به انجام رسانده و اکنون توپ در زمین فعالان اقتصادی استۀ چراکه موانع و مشکلات پیش پای تجارت در حال برطرف شدن است و به زودی روابط بانکی نیز به زمان قبل از تحریم باز خواهد گشت.
 
وی تصریح کرد: دولت البته بعد از اجرای برجام، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را در نظر خواهد داشت و به جز این سیاست نیز سیاست دیگری را نباید برای هدایت اقتصاد، دنبال کند، بنابراین دولت باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را در دستور کار قرار داده و به عنوان چکیده سی سال حکومت اسلامی در بعد اقتصادی اجرایی کند.
 
به گفته نعمت‌زاده، در عین حال که توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ضروری است، باید از توانمندی داخلی برای تعامل با جهان و داد و ستد بین‌المللی و نیز به کارگیری امکانات ملی و مردمی و استفاده از فناوری‌های نوین و تقویت پایه‌های دانش بنیان اقتصاد را هدایت کرد،   همچنین با اجرای برنامه ششم توسعه که مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، امیدواریم منشأ خیر و برکت در کشور باشد.
 
وی اظهار داشت: در عین حال، در برنامه راهبردی صنعت و معدن کشور نیز هدف‌های دو ساله و همچنین هدف‌های مربوط به اجرای برنامه ششم مشخص شده و به طور کلی هدف این است که در آخر ۱۰ سال کشور از نظر رشد به سطح کشورهای نوظهور صنعتی برسد و امیدواریم با رشد اقتصادی ۸ درصدی شاهد تحقق آن باشیم. البته در این شرایط باید درآمد سرانه کشور به حداقل ۱۰ هزار دلار برسد و ارزش افزوده صنعت نیم درصد از ارزش افزوده جهانی باشد که امروز این رقم ۰.۳ درصد است.
 
نعمت‌زاده با اشاره به لزوم رشد ۸ درصدی اقتصادی، گفت: بعضی‌ها معتقدند که تحقق این میزان رشد غیرممکن است اما باید این موضوع عملی شود و کمبودها و عیب‌ها پوشانده شود و نباید ناامیدی در جامعه رواج پیدا کند، چرا که کشور جز از راه توسعه به جایی نمی‌رسد و در این راستا مردم باید محور توسعه قرار بگیرند، البته باید به سیاست‌هایی برای حفظ ارزش پول ملی نیز توجه کرد. در عین حال باید به این نکته اشاره کرد که ارزش پول را نمی‌توان دو دستی حفظ کرد بلکه باید با تولید ملی و قدرت تولید و همچنین توانمندی اقتصاد آن را افزایش داد.
 
وی همچنین خطاب به صنعتگران گفت: باید صنعتگران بدهی ارزی خود را زودتر تسویه کنند، چرا که درست نیست که صنعتگر در لیست بدهکاران قرار بگیرد، زیرا هر سالی که رشد اقتصادی داشتیم، رشد صنعت ما دو برابر بوده و این امر نشان‌ دهنده این موضوع است که صنعت در اقتصاد پیشران است به نحوی که سهم صنعت از تولید ناخالص ملی هم اکنون ۱۷ درصد است که این رقم باید به ۲۵ درصد افزایش بیابد که تنها با تلاش مضاعف این موضوع امکان‌پذیر است.
 
نعمت‌زاده با اشاره به فراهم شدن شرایط الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی پس از اجرای برجام گفت: در شرایط کنونی مشکل فنی وجود ندارد و هیچ مخالفتی با الحاق ایران نیست و امیدواریم این فرآیند به زودی طی شود، این در حالی است که کاهش قیمت نفت نیز توفیق اجباری برای صنعتگران است، اگرچه کاهش قیمت یک تهدید برای اقتصاد به شمار می‌آید اما صنعتگران باید به آن به عنوان یک فرصت نگاه کرده و نقش خود را در اقتصاد پررنگ‌تر کنند.

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما