کد خبر: ۱۳۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۹
متن کامل نشست خبری رییس جمهور

امروز معلوم شد کشور ما قدرت بزرگی به نام دیپلماسی دارد

رئیس جمهور گفت:از امروز روشن شد که سیاست برد ـ برد صحیح است آنها که فکر می‌کردند که یا باید کلاه سر دیگران بگذاریم وگرنه کلاه سرمان می‌گذارند، فهماند که می‌توان کاری کرد که به نفع جهان باشد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از «تابناک»، نشست خبری رییس جمهور با اصحاب رسانه پس از لغو تحریم ها و اجرای برجام آغاز شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از انتشار گزارش راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، در اولین روز اجرای برجام و لغو تحریم ها، در نشستی خبری در حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح شرایط پس از اجرای برجام پرداخت.

در این نشست علاوه بر وزرا و معاونین دولت یازدهم و اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای (محمد جواد ظریف، عباس عراقچی، مجید تخت روانچی)محمد رضا نهاوندیان، حسین فریدون،مرتضی بانک ، محمد باقر نوبخت و صالحی امیری حضور دارند.

آغاز نشست خبری رییس جمهور در اولین روز اجرای برجام

همسران شهدای هسته ای در کنفرانس خبری رییس جمهور نیز حضور دارند

رئیس‌جمهور کشورمان در بخش نخست سخنان خود با اشاره به روز نخست اجرای برجام گفت: امروز معلوم شد کشور ما قدرت بزرگی به نام دیپلماسی دارد. رئیس‌جمهور همچنین در ادامه سخنان خود گفت: اگر حمايت كامل رهبری از مذاكره و مذاكره كنندگان نبود، امروز در اين نقطه نبوديم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز روزی تاریخی و استثنایی در تاریخ سیاسی و اقتصادی ملت ایران است که بعد از 12 سال ایستادگی، مقاومت،صبر، استقامت، فداکاری و دادن شهیدان بزرگ در این راه، شهدای هسته ای و تلاش بی وقفه دانشمندان هسته ای دیپلماتها و سیاست مداران وحقوقدانان و مسئولان اقتصادی کشور به نقطه عطفی دست یافته ایم. به جای اینکه برنامه هسته ای بهانه ای برای بدخواهان برای تحریم و فشار و فاصله باشد از امروز برنامه هسته ای به عنوان برنامه ای برای روابط علمی فناوری، تجاری و اقتصادی نیز خواهد بود.

رئیس جمهوری اظهارداشت: به جای آنکه تا امروز از لحاظ حقوقی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و 12 قطعنامعه شورای حکام آژانس باشد، امروز در برابر قطعنامه ای هستیم که این قطعنامه برجام را به عنوان مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در برابر جهانیان قرار داده است . از امروز دیگر برنامه هسته ای ایران با بهانه های واهی به عنوان تهدید صلح وامنیت برای جهان وبرای منطقه نیست .بلکه برنامه هسته ای وسیله ای برای فناوری نوین در مسیر توسعه کشور و ثبات وامنیت منطقه خواهد بود .

وی گفت: از امروز تجارو کارآفرینان ما می توانند از مسیر قانونی و معمول نقل و انتقالات بانکی فعالیت های تجاری خود را و صادرات خود را با تسهیلات بیشتر آغاز کنند.

روحانی افزود: از امروز بانکهای کشور با بانکهای جهان برای مسایل مالی و پولی خدمات لازم را اخذ خواهند کرد و خدمات لازم را به مردم عزیز کشورمان خواهند داد. از امروز محدودیت صادرات نفت در کشور ما برداشته می شود و به هر اندازه که در برنامه کشور باشد در چارچوب مصالح ملی وبرنامه های مصوب کشور نفت و همچنین میعانات و سایر فراورده ها و پتروشیمی صادرخواهد شد.

وی گفت: از امروز خرید هواپیماهای مدرن در دسترس شرکتهایی است که می خواهند خدمات بهتری به مردم ارائه دهند. یعنی از امروز ایمنی هوایی ما برای مسافرین عزیز ما بیشتر خواهد شد. از امروز پولهایی که از آن ملت ایران بود و در بانکهای خارجی بود و قفل نابجایی بنام تحریم بر آنها زده شده بود، در اختیار ملت ایران برای فعالیت های اقتصادی خواهد بود .

رییس جمهور در ادامه نشست خبری خود اظهار کرد: از امروز روشن شد که کشور ما دارای یک قدرت بزرگ به نام دیپلماسی است که البته این قدرت را خیلی ها در داخل، منطقه و جهان باور نمی‌کردند. باور نمی کردند که سیاستمداران و دیپلمات‌های ما قادر هستند با قوی‌ترین دیپلماسی پای میز مذاکره با دیپلمات‌های کشورهای قدرتمند جهان بنشینند و از حقوق کشور و ملت خود به خوبی دفاع کنند. از امروز روشن شد که سیاست برد- برد درست و صحیح است. برای آن‌ها که فکر می‌کردند یا باید کلاه سر دیگران گذاشت یا کلاه از سرمان برخواهند داشت روشن شد که می توان به توافقی رسید که به نفع کشور و دیگر کشورهای منطقه و جهان باشد.

روحانی با اشاره به ایستادگی ملت ایران یادآور شد: این موفقیت ملت ما در سایه ایستادگی، مقاومت، اتحاد، وحدت، پیوند قوا و حمایت همه ارکان کشور حاصل شد. اگر وحدت و انسجام ملی نبود و مردم در برابر فشار نا به حق و ظالمانه دیگران عقب نشینی کرده بودند امروز شیرینی این پیروزی بزرگ را در ذائقه خود حس نمی‌کردند. اگر هدایت ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود و چتر ولایت فقیه بر سر این ملت نبود و اگر چارچوب‌هایی که ایشان برای این مذاکرات تعیین کردند و تذکرات به موقعی که هر زمان لازم بود بدهند می دادند و حمایت کامل ایشان از مذاکره و مذاکره کنندگان نبود، امروز در این نقطه موفقیت نبودیم.

رییس جمهور با بیان اینکه این موفقیت در سایه افراد با تجربه و دیپلمات‌های توانمند به دست آمده است گفت: اگر علم و هنر دیپلماسی نبود ما این موفقیت را به دست نمی آوردیم. ما بهترین افراد سرآمد دیپلمات خود را به این عرصه فرستادیم و دیدیم که موفقیت را برای مردم ما به ارمغان آوردند. آنگاه که توافق ژنو صورت گرفت و پس از آن در ماه‌های بعد استمرار یافت و در لوزان برای چارچوب های توافق نهایی موفقیت به دست آمد و آنگاه که در 23 تیر توانستند توافق جامع هسته‌ای را با طرف مذاکره کننده خود به دست آوردند و زمانی که قطعنامه سازمان ملل همه قطعنامه های شش گانه قبلی را لغو کرد و آنگاه که مراحل مختلف این راه پیموده شد و بالاخره در روز 26 دی این موفقیت به دست آمد. درست در همان روزی که در سال 57 تحمیل از سر مردم برداشته شد و حاکم تحمیلی از این کشور زدوده شد، تحریم‌ هم برداشته شد. ما امروز در فضایی هستیم که می توانیم با دنیا تعامل سیاسی، اقتصادی و حقوقی به نفع منافع خود داشته باشیم. در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال سی در بانک های مختلف باز شد و این نشان داد آن‌ها که می گفتند باور نکنید اشتباه می کردند. ما به قدرت ملی خود و به موفقیت ملت‌مان باور داریم.

گشایش 1000 ال سی در ساعت‌های اولیه برداشته شدن تحریم‌ها

رئیس جمهوری یادآور شد: آن گاه که توانستند توافق موقت ژنو را به دست آورند و آن گاه استمرار آن را تا ماههای بعد به دست آوردند، در لوزان برای چارچوبهای توافق نهایی موفق شدند و آنگاه که در 23 تیرماه سال جاری توانستند توافق جامع هسته ای را با طرف مذاکره کننده به دست آورند. آنگاه که قطعنامه سازمان ملل همه قطعنامه های شش‌گانه قبلی را لغو کرد، آنگاه که مراحل مختلف این راه پیموده شد و بالاخره روز بیست و ششم دی ماه، همان روزی که در سال 57 تحمیل از سر مردم برداشته شد و حاکم تحمیلی از این کشور زدوده شد، تحریم برداشته شد. ما امروز در فضایی هستیم که می توانیم با دنیا تعامل سیاسی، اقتصادی و حقوقی به نفع منافع ملی خود داشته باشیم. در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال سی در بانکهای مختلف باز شد و این نشان داد، آنها که می گفتند باور نکنید. اشتباه می کردند ما به قدرت ملی خود باور داریم .

روحانی ادامه داد: ما به موفقیت ملت خود هم باور داریم؛ امروز نه تنها تحریم بانک هایی که در سایه مسایل هسته ای بسته شده بود، روابطشان با دنیا گشوده و باز شد حتی بانک سپه هم امروز از تحریم خارج شد، امروز روزی است که ملت ما در سایه ایستادگی خود و در سایه مجاهدت خود دستاوردهای این مجاهدت را می بیند و لمس می کند. امروز آغاز جدید و فصل جدید در روابط ما با منطقه و جهان و در زمینه مسایل اقتصادی با دنیا است؛ من امروز صبح در مجلس در جمع نمایندگان عزیز کشورمان گفتم ما در شرایطی هستیم به خاطر رکود سال های گذشته و مشکلات اقتصادی نیازمند به سرمایه ای هستیم که بتوانیم چرخ اقتصاد کشور را در سرعت مطلوبمان که هشت درصد رشد اقتصادی تعیین شده است،به حرکت دربیاوریم. ما نیازمند به استفاده از فناوری های پیشرفته در جهان هستیم، ما نیازمند به توسعه صادرات غیر نفتی هستیم، ما باید فضاهای جدید را به عنوان کشورهای هدف و جمعیت های هدف برای صادرات تولیدمان به دست آوریم. در این راه، برجام موانع را از پیش پای ما برداشته است؛ اما آنچه می تواند ما را به هدف برساند تلاش و کوشش و فعالیت در زمینه تولید در زمینه حرکت برای رشد و رونق اقتصادی و در زمینه فراهم آوردن شرایط برای اشتغال جوانان ماست. خوشحالم که در همین روز بودجه سال 95 و برنامه پنج ساله ششم را دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد، ان شاء الله قدم به قدم در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت خواهیم کرد و آثار این تلاش و کوشش را روز به روز بهتر در زندگی اقتصادی و سیاسی خود لمس خواهیم کرد.

در ادامه سخنان رئیس جمهوری، خبرنگاری پرسید: شما پیشتر از این گفته بودید ایران برای باسازی زیرساخت هایش سالانه بین 30 تا 50 میلیارد دلار به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد، چگونه این سرمایه گذاری های خارجی را تضمین خواهید کرد؟

روحانی پاسخ داد: ما نیازمند به سرمایه و تکنولوژی هستیم و در این راه شرایط کشور برای استقبال از کارآفرینان آماده است. وی ادامه داد: ما برای رشد اقتصادی نیاز داریم بخش خصوصی فعال شود و هم سرمایه خودش را در داخل بیاورد و این دولت نیست که فقط سرمایه خارجی را جذب می کند، بخش خصوصی هم به خوبی می تواند سرمایه خارجی را جذب کند. رئیس جمهوری یادآور شد: این دولت از ابتدا، پای بخش خصوصی رقابتی غیررانتی، فرش قرمز پهن کرده است و امروز هم این فرش قرمز را پهن می کند. بخش خصوصی باید فعال شود. روحانی با بیان این که کشور ما جاذبه های لازم برای سرمایه های خارجی را دارد، گفت: اول اینکه اقتصاد ما دارای آرامش و ثبات است. در این دو سال و نیم که از عمر این دولت گذشته این ثبات و آرامش را دیدید. دولت با وعده های اقتصادی که داد، توانست خودش را ثابت کرده که به این وعده ها عمل خواهد کرد.

رشد اقتصادی 5 درصدی در سال 95

رئیس جمهور ادامه داد: ما کاهش تورم مستمر را به مردم قول دادیم و شاهدید حتی در سالی که از لحاظ اقتصادی سال سختی برای ما بود و هست؛ رشد اقتصادی را نه آن مقدار که مورد انتظار بود اما شاهد آن خواهیم بود. سال گذشته 3 درصد رشد اقتصادی مثبت داشتیم. امسال هم رشد اقتصادی خواهیم داشت و سال آینده حداقل 5 درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت. بنابراین مسیر اقتصاد یک مسیر توام با حرکت منظم و حساب شده و آرامش است .

وی افزود: نیروی انسانی لایق و سرمایه کافی انسانی در این کشور داریم. این همه تحصیلکرده، این همه مهندس که آماده فعالیت هستند. کشور ما دارای انرژی، ثبات و امنیت است و در بسیاری از زمینه ها بکر و آماده سرمایه گذاری است. این که 150 شرکت خارجی در طول ماه های گذشته از 50 کشور به ایران سفر کردند و مذاکرات متعددی را انجام دادند، نشانه آن است که سرمایه خارجی قابل جذب است اما اینکه چه مقدار سرمایه جذب می کنیم وابسته به امور مختلف است. دولت، بخش خصوصی و بخش سیاسی همه باید دست به دست هم دهیم تا این جاذبه ها را برای جذب سرمایه بیشتر کنیم که به نفع کشور، جوان ها و اشتغال و رشد و توسعه کشور خواهد بود.

در ادامه نشست، خبرنگاری پرسید: با توجه به مواضع تندی که تندروها در ایالات متحده در کنار اسراییل و برخی از دولت های منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کردند، از این پس رویکرد شما چگونه خواهد بود بخصوص اگر بعد از دولت کنونی آمریکا تندروها قدرت را بدست بگیرند؟

رئیس جمهوری در پاسخ گفت: اما اینکه در اجرای برجام احتمالا با مشکلاتی مواجه هستیم و باید به فکر آن باشیم و حل و فصل کنیم، مراقبت و رصد کنیم همه اینها وجود دارد. در آمریکا هر گروهی پس از این، دولت را در اختیار داشته باشند؛ تعهدی که امروز دولت در برجام به ما داده است، تعهد دولت آمریکا است نه این دولت و نه آن دولت. این تعهدات استمرار پیدا می کند و فرقی نمی کند هر دولتی بیاید به این چارچوب متعهد است و قعطنامه 2231 برای همین است. در عین حال درست است صهیونیست ها و تندروهای داخل آمریکا علیه این حرکت تلاش می کنند اما همه ما بدانیم که دنیا به این نتیجه رسیده است که راه تحریم راه صحیحی نیست و راه باخت - باخت است؛ به ضرر همه است و همه آنها فهمیدند ایران و ملت ایران قابل اعتماد است. در این برنامه های اخیر به نام پی.ام.دی ثابت شده ایران یک دولت اخلاقی است و راست گفته است و مسیر فعالیت های هسته ای اش منحرف نشده است. بنابراین اعتمادی که امروز دنیا به ما و این ملت دارد به مراتب از اعتماد در سال های گذشته بیشتر است، به دلیل این که چهره واقعی ملت ما در این سالها روز به روز برای جهانیان آشکارتر شده است.

رییس جمهوری در پاسخ به سئوال خبرنگار تلویزیون المیادین لبنان درباره اینکه چگونه می توان با استفاده از فضای جدید برجام برای حل بحران منطقه ای و بخصوص کشورهای منطقه از جمله تنش میان ایران و عربستان استفاده کرد؟، گفت: برجام به این معناست که دوطرفی که اختلافی باهم دارند از طریق منطق ومذاکره می توانند موضوعات خود را حل وفصل کنند وبه مرحله اعتماد سازی برسانند. منطقه با مشکلات فراوانی مواجه است. همانطور که می دانید برخی کشورهای منطقه با معضل تروریسم مواجه هستند و اختلافاتی بین کشورها وجود دارد که در منطقه باید برداشته شود .

وی اضافه کرد: به اعتقاد ما از امروز با اجرای برجام شرایط برای روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه بهتر از گذشته خواهد بود ودر سایه این روابط ما می توانیم مسایلی را که در منطقه داریم حل و فصل کنیم. البته ما با همه کشورهای همسایه می خواهیم روابط صمیمانه داشته باشیم و مشکل عربستان از خود آنها نشات گرفته است و رفتار عربستان در مسئله منا و عکس العملش در چارچوب های مسایل اخلاقی و حتی عرف دیپلماسی نمی گنجید.عربستان از ملتهایی که مردمانشان در منا کشته شدند عذرخواهی نکرد و رفتاری که با مردم منطقه دارد رفتار خوبی نیست. مردم یمن را ماهها است تحت بمباران شدید قرار داده و این عمل از دیدگاه هر منصفی محکوم است.

روحانی با طرح این سوال که «کشتار مردم مسلمان در یک کشور همسایه و فقیر معنا و مفهومش چیست؟»، گفت: جز ویرانی و بی خانمانی ونابود کردن یک کشور این اقدامات برای چه هدف وبه چه دلیل دنبال می شود. اگر کسی درداخل عربستان بر مبنای خود برای عدالت اجتماعی سخنی گفته و نقدی را از دولت عربستان کرده است در برابر این اتفاق حتی نقد تند و حتی برفرض اتهام داشته است، پاسخ آن اعدام نیست. کشتن یک عالم مبلغ دینی و مورد احترام بخش قال توجهی از جامعه عربستان چیزی نیست که قابل قبول باشد، بنابراین عربستان خود مسیر اشتباهی را اغاز کرده است و امیدواریم این مسیر اشتباه را به مسیر درستی بازگرداند که این اقدام به نفع جامعه باشد.

وی افزود: امروز که روز اجرای برجام بود یکی از مقامات سعودی اظهار تاسف کرد از اینکه مشکلات اقتصادی ایران حل و فصل شده است؛ یک همسایه هیچ وقت این کار را نمی کند. یک مسلمان از راحتی مسلمان دیگر ناراحت نمی شود. مسلمانان با هم برادر هستند؛ آن هم کشوری اسلامی که خود را حرم دار حریم امن الهی می داند. ما آنچه می خواهیم، حل و فصل مسایل منطقه از طریق منطق است اما در عین حال، رفتار غیردیپلماتیک و ناصحیح را ، مردم و دولت ما نخواهند پذیرفت و اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی برخوردها خواهد داد ولی امیدواریم تاکنون درس لازم را حکام جدید عربستان گرفته باشند و مسیر و راه را در مسیر قراردهند که به نفع مردم منطقه وخودشان خواهد بود .

خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید با توجه به این که در ابتدای دوره ریاست جمهوری یک اقدام شایسته برای ترتیب داشتن گزارش صد روزه داشتید، آیا در دوره پسابرجام این اقدام را دوباره دنبال می کنید و گزارش ارائه می دهید؟

رییس جمهوری تاکید کرد: گزارشی که به عنوان گزارش صد روزه داده شد، در ایام انتخابات به مردم قول دادم بعد از صد روز از کارهای صد روزه به مردم گزارشی خواهم داد، همان جا هم گفته بودم که سالانه هم از فعالیت دولت به مردم گزارش خواهم داد. اصل این که گزارش دهی به مردم سریعتر و در زمان کوتاه تری باشد، کاملا درست است و این موضوع هم به نفع مردم و هم به نفع دولت است، دولت هم باید موفقیت ها و مشکلاتش را با مردم در میان بگذارد.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد که با فاصله کوتاه تر بتوانیم نشست خبری و گفت وگو با مردم داشته باشیم.

در ادامه خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید: دولت در قبال عهد شکنی ایالات متحده در ادامه راه برجام چه واکنشی نشان می دهد و اگر قرار باشد تحریم ها در قبال نقض حقوق بشر و تروریسم برای کشورمان دوباره اعمال شود، دولت چه واکنشی نشان می دهد؟

رییس جمهوری با اشاره به این که این احتمالات وجود دارد، گفت: به هر حال مردم ما در طول زمان از دولت ایالات متحده آمریکا، بد عهدی ها و ظلم های فراوانی را از آن ها دیده اند، بنا نیست ما به خاطر برجام به یک کشوری مثل آمریکا اعتماد کنیم. اما در عین حال در برابر هر کنشی واکنش خواهد بود، اگر آن ها در اجرای برجام نقضی را انجام دهند، ساز و کاری در خود برجام پیش بینی شده است، ما طبق آن ساز و کار مساله را دنبال می کنیم و اگر در زمینه های دیگر آمریکایی ها بخواهند اقدامی انجام دهند باز هم پاسخ متقابل را دریافت خواهند کرد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: شرایط آینده شرایطی نیست که آمریکایی ها بخواهند تحریم های گذشته را برگردانند، آن تحریم ها یعنی تحریمی مثل نفت و بانک بر مبنای قطعنامه های شورای امنیت بود، آن قطعنامه ها زمینه را برای این ترکتازی ها برای افراطیون آمریکا آماده کرده بود. امروز این زمینه وجود ندارد و افکار عمومی هم خریدار آن ها نیست. در زمینه تحریم آنچه که راجع به آمریکا مهم بود، راجع به تحریم های ثانویه آن ها بود، و الا ما روابط اقتصادی آنچنانی با آمریکایی ها نداشتیم، الان هم به آن صورت نخواهیم داشت؛ گرچه در برخی از زمینه ها مثلا در مساله هواپیما، صادرات برخی کالاهای ایرانی همچون فرش، پسته و غیره شرایط جدیدی را امروز بعد از برجام به وجود خواهد آمد و ما هم البته آماده ایم.

وی ادامه داد: اگر از آمریکا سرمایه به کشور ما بیایید، اگر تکنولوژی به کشور ما بیاید، آمادگی داریم، آن ها ممکن است موانعی داشته باشند. البته یک مقدار تسهیلات برای شرکت هایی که در خارج از آمریکا وجود دارد و برخی از سهامش برای آمریکایی هاست پسابرجام برای آن ها به وجود آورده است، البته ممکن است ما با مشکلاتی هم مواجه شویم. هیات نظارت بر اجرای برجام که مقام معظم رهبری بر آن تاکید کرده اند و شورای عالی امنیت ملی افراد آن را تعیین کرده یکی از مسوولیت هایش رصد دائمی بر این مساله است و اگر مشکلی پیش آید ما هم پاسخ لازم را در برابر آن خواهیم داشت.

در ادامه این نشست، خبرنگاری درباره محقق شدن وعده های انتخاباتی و اینکه در یک سال و اندی از فرصت باقیمانده چه میزان از این وعده ها محقق می شود، پرسید.

رئیس جمهوری پاسخ داد: من وعده هایی که در انتخابات دادم درست است، یکی از آن وعده ها تعامل سازنده با دنیا بود ،یکی از آن وعده ها حل و فصل مسائل هسته ای بود. همان جمله معروف سانتریفی‍وژ بچرخد، البته آقای صالحی می خواهد سانتریفیو‍ژهای مدرنتری بچرخد، همین طور چرخ زندگی مردم و اقتصاد هم در حرکت باشد. امروز در واقع به یکی از وعده های مهمی که این دولت داده بود البته در سایه تلاش همه محقق شد. تنها دولت نبود دیگران هم تلاش کردند، رهنموردهای رهبری بود ،تلاش همه مردم بود،وزارت خارجه و شخص آقای ظریف و همکارانشان کار بسیار بزرگ و پرزحمتی برعهده داشتند و در فرصتهای دیگر برای مردم توضیح می دهم که این کار با چه سختی هایی مواجه بود. شما اگر با دوستتان هم بخواهید در مساله اختلافی توافق کنید کار سختی است، تا چه رسد با یک کشور خارجی و یا 6 کشوری که خودشان هیچ وقت باهم موافق نبود، همان مسئله که دیروز دیدید که ساعت ها به تاخیر افتاد به خاطر ناهماهنگی بین خودشان بود. یکی از کارهایی که ما باید انجام دهیم،علاوه بر مسئولیت های دیگری که داریم هماهنگی بین 1+5 است. بنابراین کار بسیار سخت و پیچیده های بود هم در مذاکرات سیاسی و هم در مذاکرات فنی زحماتی که آقای دکتر صالحی و همکارانشان کشیدند. اگر دوستان اقتصادی آرامش اقتصادی را نگه نمی داشتند، ما در مذاکرات موفق نبودیم ،آنها دیدند در حین تحریم هم تورم را پایین آوردیم ، هم رشد اقتصادی داشتیم، هم در بازار آرامش وجود دارد. اگر کاری که نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی انجام دادند ،نبودند اگر وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، بسیج، ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی این کشور را امن و با ثبات نگه نمی داشتند مگر می شد در مذاکرات موفق شویم.

رئیس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: همه دست به دست هم دادند، مجلس و مراجع، بزرگان کشور، فرهیختگان دانشگاهها همه دست به دست دادند. بنابراین این کار بزرگ به عنوان بزرگترین قولی که داده بودم، خدا را شکر گزارم که تحقق پیدا کرد .

روحانی با بیان اینکه برخی وعده های دیگر در زمینه های اقتصادی سیاسی و فرهنگی فناوری تحقق پیدا کرده است،گفت: در برخی زمینه ها هنوز راه در پیش داریم باید به سرعت کارمان اضافه کنیم. امیدواریم بعد از مسئله هسته ای پسا تحریم و پسابرجام، فرصت بیشتری برای سایر وعده ها بگذاریم. شما خبرنگاران باید دنبال کنید و اگر من وعده ای دادم یا دولت داده باید بپرسید، دنبال کنید. کار رسانه ها این است دولتها را وادار کنند در مسیر وعده هایی که به مردم دادند از همه توان با همه قدرت استفاده کنند.

در ادامه این گفت و گو خبرنگاری پرسید: رفع تحریم ها در حقیقت موانع بزرگی را از جلوی سرمایه گذاری خارجی برمی دارد و همانطور که شنیده شده سرمایه گذاران خارجی بسیار مشتاق هستند تا به ایران بیایند و در اینجا سرمایه گذاری کنند، این در حالی است که به نظر می رسد بخش خصوصی شما هنوز نسبتا ضعیف است و با توجه به این که تحریم ها رفع خواهد شد، چطور می خواهید نقش و تاثیرگذاری بخش خصوصی را بیشتر کرده و یا از اندازه و نقش دولت کم کرده و کاهش دهید؟

روحانی پاسخ داد: تلاش دولت بر این است که بخش خصوصی نقش بیشتری را داشته باشد و دولت تلاش خواهد کرد در زمینه قوانین و مقررات حمایت های بیشتری را از بخش خصوصی و سرمایه گذاری انجام دهد. در همین نطق امروز بودجه مجلس، من عرض کردم که بسیاری از طرح های عمرانی داریم که تکمیل آن با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود و باید برای تکمیل آنها به بخش خصوصی واگذار شود، همچنین به سرمایه گذاران خارجی در بسیاری از موارد گفته شده که با بخش خصوصی داخلی ایران برای سرمایه گذاری مشارکت کنند. بنابراین دولت در هر حال می داند که برای رشد اقتصادی راهی جز فعال تر شدن بخش غیر دولتی و بویژه بخش خصوصی وجود ندارد و باید مشکلات و موانع پیش رو در این زمینه حل و فصل شود. این که ما می بینیم محیط کسب و کار در این دو سال و نیم بهبود پیدا کرده به معنای آن است که در حال فراهم کردن شرایط لازم برای بخش خصوصی هستیم و امیدواریم در پسا برجام این زمینه برای تحرک بخش خصوصی بیشتر شود. این حرف درست است که بخش خصوصی ما باید قوی تر شده و باید حمایت بیشتری شود.

مانعی برای سرمایه گذاری آمریکایی ها وجود ندارد

روحانی همچنین در پاسخ دیگری مبنی بر این که آیا ایران و آمریکا می توانند روابط تجاری مستقیم داشته باشند، گفت: اگر آمریکایی ها می خواهند در ایران سرمایه گذاری کنند، همین حالا مانعی وجود ندارد، اگر قوانین و مقررات داخلی خودشان موانعی است باید این موانع را بردارند. در زمینه تجاری هم در بخش فروش هواپیماهای مسافربری آنها تسهیلات را فراهم کرده اند و در زمینه صادرات برخی کالاهای ایرانی به آمریکا موانع را برداشته اند. این به نفع مردم آمریکا و ایران خواهد بود که در بخش اقتصادی مشکلات و موانع قانونی که در طرف آمریکایی وجود دارد آنها را حل و فصل کنند؛ از طرف ما برای سرمایه گذاری از طرف آمریکا و یا ورود فناوری مانعی وجود ندارد.

رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون ملی چین مبنی بر اینکه رئیس جمهور چین هفته آینده به ایران سفر رسمی خواهد داشت چه توقعاتی از این سفر دارید و روابط را در دوران پسا تحریم چگونه می بینید ؟ گفت: ما دوستان دوران سختی و تحریم را فراموش نمی کنیم. کشورهایی که در سالهای گذشته علیرغم موانع و مشکلات تلاش کردند که روابط گسترده ای را از لحاظ اقتصادی با ما داشته باشند در شرایط امروز باید زمینه برای توسعه روابط ما با آنان فراهم شود. در طول دو سال و نیم ملاقات های متعددی بین من و رئیس جمهوری چین انجام شده و در زمینه های مختلف گفت و گو شده و در سفر آتی رئیس جمهوری چین در همه زمینه های روابط دو جانبه صحبت خواهیم کرد. اسنادی که باید به امضا برسد آماده شده و این سفر باعث توسعه بیشتر روابط دو کشور است و به سمت روابط استراتژیک و راهبردی در حرکت است. چین می تواند به عنوان اولین شریک تجاری در دوران پسا برجام نقش بیشتری را هم در سرمایه گذاری، فناوری و تجارت داشته باشد و مقدمات این مهم در این سفر فراهم می شود.

رئیس جمهوری درباره این پرسش که سیاست های اقتصاد مقاومتی در چه مرحله ای است و از چه زمانی روند اجرا آغاز می شود؟ گفت: این سیاست های اقتصاد مقاومتی در حال اجراست منتهی در آن حدی که باید باشد ما باید زمینه را بیشتر آماده کنیم. اینکه می بینید توسعه صادرات غیر نفتی در حال افزایش است. این همان اقتصاد مقاومتی است؛ یا اینکه می بینید ما فناوری را در زمینه شرکت های دانش بنیان حرکت وسیعی را کرده ایم، این همان اقتصاد مقاومتی است و در حال پیاده شدن و اجرا است. اینکه می بینید اتکای ما به نفت خام برای بودجه از همیشه کمتر است، این همان اقتصاد مقاومتی است.

خبرنگاری پرسید: ممکن است در فضای پسابرجام توقعاتی بوجود آید که مشکلات معیشتی مردم در کوتاه مدت حل خواهد شد، چه صحبتی با مردم دارید؟

رئیس جمهوری گفت: برداشتن موانع و تحریم به معنای حل همه مسائل نیست؛ مثل اینکه یک غاصبی آمده و باغ شما را تصرف کرده و نمی گذاشته شما فعالیت کنید. حال شما این غاصب را بیرون کرده اید و امروز باغ در اختیار شماست؛ یک کسی بگوید پس میوه کجاست و دنبال جعبه بگردد؛ خب پیداست باغ که در اختیار ما شد باید زمین را آماده و مراقبت کنیم تا به میوه برسد ؛ بنابراین برخی کارها بلافاصله نیست اما برخی موارد دیگر نیز بلافاصله آثار را می بینیم. روحانی در زمینه مواردی که بلافاصله آثارش دیده می شود، گفت: مثلا درزمینه فروش نفت ما از امروز کار را شروع کرده و به فروش بیشتر اقدام کرده ایم که این مهم است؛ در فعالیت های بانکی ما مخارجی را به طور ناروا متحمل می شدیم که از امروز می بینیم که از طریق بانکها هزار ال سی بازشده است.

وی اضافه کرد: بنابراین یک آثاری بلافاصله است اما در عین حال بسیاری از موارد هم است که باید انجام بگیرد.

رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار المنار لبنان مبنی براین که رژ‍یم صهیونیستی از جمله طرف هایی بوده است که نسبت به توافق هسته ای ناراحت و ناخرسند بودند با توجه به این مسایل و با توجه به مسایل منطقه دولت شما برای اینگونه مسایل از جمله سوریه و عراق و یمن با وجود برخی کشورهایی که آتش افروزی دارند چگونه موضع گیری خواهد کرد گفت: اگر ما می شنیدیم رژیم صهیوینستی از برداشتن تحریم خوشحال هست که خیلی تعجب می کردیم. طبیعی است که دشمنان ثبات این منطقه و دشمنان امنیت منطقه و دشمنان ایران امروز بسیار ناراحت باشند.

روحانی ادامه داد: امروز روز خوشحالی برای دوستان ایران است نه برای فتنه افکنان در منطقه و دشمنان ثبات منطقه . بنابراین، اینکه اشاره کردید برخی کشورها اظهار ناراحتی کردند، من هم به آن اشاره کردم. توقع ما این نیست که یک کشور اسلامی از برداشته شدن تحریم در ایران اظهار تاسف و ناراحتی کند. وی گفت: اما مشکلات منطقه، مشکلات بسیار زیادی است. ایران از ابتدا دنبال این بوده است که مشکلات را در عراق، یمن و سوریه حل کند و از ابتدا دنبال حمایت از دولت عراق و سوریه در برابر تروریست ها بوده است.

رییس جمهوری یادآور شد: همانطوری که بارها اعلام کردیم هر کشور و ملتی که بخواهد با تروریست ها مبارزه کند و از ما رسما کمک بخواهد ما به آن دولت و ملت کمک خواهیم کرد و مطمئن هستم در نهایت ملت عراق پیروز خواهد بود و آنهایی که در فکر نابودی یمن هستند ناموفق خواهند بود و شرایط سوریه هم در ماه های آینده بهتر خواهد شد؛ همانطور که در ماه های اخیر شرایط بهتری را داشته اند.

توسعه روابط با اروپا و منطقه در پسا برجام

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره اینکه با توجه به فضای جدید ایجاد شده و رفع تحریم ها با توجه به سفر شما به کشور ایتالیا چه توقعی از کشور ایتالیا دارید و چه جایگاهی در صحنه روابط اقتصادی قائل هستید؟ گفت: اصولا در فضای پسابرجام روابط با اروپا توسعه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: همانطور که با سایر کشورهای دوست درمنطقه این چنین خواهد بود و همچنین کشورهایی که از گذشته روابط خوبی داشتیم و البته سابقه روابط اقتصادی با کشور ایتالیا یک سابقه خوبی است و رابطه سنتی داشتیم و هیچ وقت رابطه بین ما ایتالیا بد نبوده است.

رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت:در پساتحریم این شرایط و فضا آماده شده و هفته آینده طی سفر دو روزه که به ایتالیا خواهیم داشت در زمینه های مختلف از جمله صنایع زیرساخت و انرژی مذاکره خواهیم داشت و اسنادی در زمینه همکاری دو جانبه به امضا خواهد رسید و البته سفری به واتیکان هم خواهم داشت .

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه خبر مبنی براینکه گفته شده اثرات برجام در اقتصاد و معیشت کشور در کوتاه مدت اثر نخواهد داشت و اثر برجام بر بازارهای مالی و بورس چه تاثیر خواهد داشت؟ گفت: مسلما فضای پسابرجام در بازارهای مالی و سرمایه ای آثارش را خواهیم دید. اگر چه در بورس کشور نقش چندانی نداریم و این فضا در اختیار شرکتها و بخشهای مختلف اقتصادی کشوراست.

روحانی خاطر نشان کرد:بورس خودش گوش شنوایی دارد و براساس آن مبنا حرکت می کند و شرایط اقتصادی منطقه و کشور را می بیند و تصمیم می گیرد. اگر چه شرایط بورس بهتر شده و بهتر خواهد شد.وی افزود: در زمینه صادرات غیر نفتی و بانکی و شرایط سرمایه گذاری بهتر خواهد شد و به دلیل مسایل بانکی و اعتباری که حل وفصل خواهد شد، شاهد این تحرکات خواهیم بود. البته همه مسایل اقتصادی حل وفصل نخواهد شد اما آغازی برای قدم گذاشتن در مسیر رشد و توسعه کشور است.

رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه حضور آقای یوکیا آمانو در تهران برای چیست؟ گفت: ما با آقای آمانو کار داریم. از قبل هم ما کار داشتیم، همانطور که می دانید جمهوری اسلامی ایران عضو ان.پی.تی است . روحانی افزود: کشور در چارچوب پادمان با آژانس همکاری داشته و مدتی پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کردیم و از امروز به بعد اجرا می کنیم و شرایط هسته ای با قبل و متفاوت است.

وی اضافه کرد: قبلا شرایط به گونه ای بود که سازمان های بین المللی و شورای امنیت فعالیت هسته ای ایران را غیر قانونی می دانستند ولی از امروز همه می گویند این فعالیت ها قانونی و درست است اگر چه از ابتدا نیز فعالیت هایمان درست بوده است و فعالیت هسته ای ایران را دنیا به رسمیت شناخته است. رییس جمهوری گفت: در گذشته در زمینه فناوری هسته ای به خود متکی بودیم و از این پس زمینه ورود فناوری هسته ای در بخش های مختلف آغاز خواهد شد و فوردو به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل می شود.

روحانی افزود:در زمینه هسته ای وارد بخش تجاری شدیم و برای اولین بار مواد هسته ای را صادر و وارد کردیم که قبل از انقلاب سابقه نداشت، در هر صورت شرایط نو شده است. رئیس دولت یازدهم تصریح کرد: در بهار آزادی جای شهدا خالی و جای شهیدان هسته ای خالی باشد که در این روزها برای فعالیت بهتر شرایط هسته ای فراهم شده است . روحانی اضافه کرد: در ظرف هشت سال زودتر از آنکه با اژانس به توافق برسیم که آنها در این که در این همه فعالیتهای هسته ای در مسیر صلح آمیز است، چه اعلام شده چه نشده که خوب مرحله مهمی است برای کشوری که فعالیت هسته دارد. می خواهیم در سالهای آینده زودتر فراهم شود.

رئیس جمهوری افزود: در برخی زمینه ها از جمله راکتور اراک مدرن سازی می شود و در این زمینه تحرکات فناورانه و تجاری نسبت به گذشته بیشتر خواهیم داشت و روابط با آژانس بهتر خواهد شد .

شورای نگهبان نگذارد دلواپسی به وجود آید

خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید: یکی از اصلی ترین وعده های شما در عرصه دیپلماسی کشور محقق شد ولی درست زمانی که پیروزی این شیرینی بر کام ملت ایران نشست، خبرهای خوبی در حوزه سیاست داخلی و انتخابات به گوش نرسید. چهره های با سابقه ای بودند که رد صلاحیت شدند، با توجه به این که یکی از وعده های انتخاباتی شما برگزاری یک انتخابات پرشور بود، به عنوان رییس جمهور ایران برای احقاق حقوق چهره های سیاسی با سابقه نظام چگونه عمل خواهید کرد و آیا تلاشی در این زمینه انجام خواهید داد؟

رییس جمهوری گفت: همین مدل برجام را باید در داخل اجرا کنیم؛ اطلاعات اولیه ای هم که به من دادند خیلی خوشحال کننده نبود.

وی ادامه داد: در دو مرحله ، بسیار شرایط خوبی بود. در مرحله ثبت نام، استقبال خوبی شد، در مرحله ای که هیات های اجرایی صلاحیت ها را بررسی کردند، بسیار امیدوار کنند، در مرحله نظارت ، برخی از افراد احراز صلاحیت نشدند.

رییس جمهور تاکید کرد: ما بسیار امیدواریم شورای نگهبان به این مساله رسیدگی کند و اگر صلاحیتی تایید نشده که قابل تایید هست که به نظرم این موارد، فراوان است شورای نگهبان دخالت کند.

روحانی تصریح کرد: من به عنوان رییس جمهور از همه اختیاراتم در این زمینه استفاده خواهم کرد؛ شورای نگهبان که نهاد بسیار مهمی در کشور ماست و پاسدار قانون است، ما در جایی با شورای نگهبان وظایف مشترکی به یک معنا داریم یعنی هم رییس جمهور پاسدار قانون اساسی و مسوول اجرای قانون اساسی است و شورای نگهبان نیز شورای نگهبان قانون اساسی است و دقت می کند که قانون اساسی در قوانین موضوعه کشور نقض نشود و در انتخابات هم نظارت می کند به انتخابات، که قانون اجرا شود.

رییس جمهوری تاکید کرد: امیدوارم شورای نگهبان با رسالت سنگینی که بر دوش دارد، آنچه که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند برای این که انتخابات پرشوری داشته باشیم و حتی ایشان فرمودند آن ها هم که با نظام میانه خوبی ندارند پای صندوق انتخابات بیایند، برای این که این صندوق انتخابات برای کشورشان است، امیدوارم ان شاءالله شورای نگهبان این دغدغه خاطر را حل کند و نگذارد دلواپسی به وجود آید.

رییس جمهوری در پایان گفت: درود و سلام خود را تقدیم به همه شهیدان از جمله شهدای جنگ تحمیلی و شهدای هسته ای می کنم و مجددا به ملت بزرگ ایران تبریک می گویم که این روزها روزهای پیروزی تدبیر بود و این پیروزی می تواند فضای امیدبخش بهتری را برای ملت ما فراهم کند تا در همه زمینه ها ما شاهد شکوفایی بیشتر در کشورمان باشیم.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما