کد خبر: ۱۳۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵

پیش‌بینی نرخ دلار بعد از اجرای برجام

یک کارشناس اقتصادی در مورد نرخ دلار در سال آینده و بعد از اجرای برجام گفت: به دلیل جبران کسری بودجه ناشی از افت قیمت نفت و با توجه به اینکه دولت در لایحه بودجه نرخ دلار را حدود 3 هزار تومان اعلام کرده، نرخ دلار در بازار آزاد در محدوده قیمتی 3500 تومان با نوسانات بسیار کمی باقی می‌ماند.
به گزارش تجارت امروز؛ امید شریفی کارشناس اقتصادی و تحلیل گر بورس در برنامه پایش گفت: در حال حاضر به علت ایجاد مجدد سوئیفت هزینه تجارت کاهش پیدا کرده است، بنابراین صنایعی که مواد اولیه خود را از تجارت خارجی تأمین می‌کنند هزینه هاشان کمتر شده و سهام آن‌ها بالا می‌رود. به طور مثال سهم بانک‌ها، خودروسازی‌ها، حمل و نقل و بیمه افزایش پیدا می‌کند.

این کارشناس اقتصادی در مورد آینده بورس بعد از اجرای برجام گفت: در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت رفتارهای بورس در واکنش به اجرای برجام متفاوت است، در دوره کوتاه مدت بیشتر بحث‌های روانی و انتظاراتی دخیل هست ولی در دوره بلند مدت عوامل بنیادی بر قیمت سهام‌ها موثر است و قیمت‌ها را به سمت قیمت‌های واقعی اصلاح می‌کند. به همین خاطر است که کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که افرادی که حرفه ای نیستند در دوران کوتاه مدت خریدهای هیجانی نداشته باشند.

وی افزود: بعضی از سهام‌ها برخلاف روند بازار حرکت می‌کند و سهام این‌ها تغییری پیدا نمی‌کند، به طور مثال سهام قندی‌ها از این دست سهام‌ها هستند. در چند روز آینده و بعد از افت هیجانات بازار قیمت‌های واقعی کم کم خودشان را نشان می‌دهند.

وی در مورد نرخ دلار در سال آینده و بعد از اجرای برجام گفت: به دلیل جبران کسری بودجه ناشی از افت قیمت نفت و با توجه به اینکه دولت در لایحه بودجه نرخ دلار را حدود 3 هزار تومان اعلام کرده، نرخ دلار در بازار آزاد در محدوده قیمتی 3500 تومان با نوسانات بسیار کمی باقی می‌ماند.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما