کد خبر: ۱۳۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸
دورنمای بازار پلی پروپیلن

آسیب جدی نفت خام به پلی پروپیلن

سقوط نفت خام عامل آسیب پذیری جو بازار پلی پروپیلن است.
به گزارش تجارت امروز به نقل از پتروتحلیل این هفته در ترکیه تقاضا برای خرید پلی پروپیلن همچنان کاهش یافت، زیرا قیمت های نفت خام در بازار معاملات آتی هم در بازار برنت و هم در بورس کالای نیویورک به حدود ۳۰ دلار در هر بشکه رسید.

گمانه زنی ها درباره اینکه قیمت های نفت به رقم های پایین تری نیز خواهد رسید موجب شده خریداران در بازار پلی پروپیلن به حاشیه بروند، اما گفته شده تبدیل کنندگان پیشنهادهای خریدی را به فروشندگان ارائه کرده اند. قیمت های پلی پروپیلن در بازار داخلی ترکیه (ex-warehouse، شامل مالیات بر ارزش افزوده) برای گرید رافیا با کاهش ۵۰ تا ۶۰ دلاری به ۱۰۹۰ تا ۱۱۸۰ دلار در هر تن رسیده و برای گرید تزریقی با کاهش ۲۰ تا ۳۰ به ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن رسید. در بازار واردات با توجه به کمبود تقاضا برای خرید جدید، قیمت ها بازهم سقوط کردند. پلی پروپیلن گرید رافیا و گرید فیبر وارداتی از عربستان سعودی به صورت (CIF، مشمول ۶/۵ درصد عوارض گمرکی) به ترتیب بین ۸۴۰ تا ۸۵۰ دلار و ۸۸۰ تا ۸۹۰ دلار در هر تن بوده اند.

این محدوده های قیمتی ۱۰ تا ۳۰ دلار پایین تر از قیمت های هفته گذشته بوده اند. پلی پروپیلن گرید رافیا وارداتی از ایران به صورت (CPT) بدون تغییر و در رقم ۸۸۰ دلار در هر تن و برای گرید فیبر با کاهش ۱۰ تا ۳۰ دلاری به ۸۶۰ تا ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده بود. پلی پروپیلن گرید رافیا وارداتی از هند به صورت (CIF، مشمول ۳ درصد عوارض) نیز بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار در هر تن قرار داشت. یکی از خریداران ادعا کرده است که یکی از منابع هندی پلی پروپیلن را با ۸۲۵ دلار در هر تن نیز پیشنهاد کرده هرچند دیگر منابع این مسئله را تأیید نکرده اند.

یکی از تاجران گزارش داده است: «این روزها قراردادهای زیادی منعقد نمی شوند. ما احساس می کنیم که قیمت ها هنوز جا برای پایین رفتن دارند.» پلی پروپیلن گرید رافیا و گرید فیبر وارداتی از مصر به صورت (DAP) به ترتیب بین ۹۲۰ تا ۹۴۰ دلار و ۹۷۰ تا ۹۸۰ دلار در هر تن قرار داشتند. همچنین پلی پروپیلن گرید رافیا و گرید فیبر وارداتی از منابع جنوب اروپا به صورت (CIF) به ترتیب ۸۵۰ تا ۸۷۰ یورو (۹۲۷ تا ۹۴۸ دلار) و ۸۶۰ تا ۸۸۰ یورو (۹۳۷ تا ۹۵۹ دلار) در هر تن پیشنهاد شده اند.

در همین حال یکی از تولیدکنندگان جهانی پلی پروپیلن اظهار کرده است: «ما پیش بینی می کنیم با توجه به کاهش قیمت های نفت و کافی بودن عرضه، قیمت های پلی پروپیلن برای ماه فوریه همچنان کاهش یابد.» در این هفته قیمت های نفتا در بازار نقدی آسیا به پایین تر از مرز ۳۵۰ دلار در هر تن رسید. به گزارش «پتروتحلیل»، نا آرامی های سیاسی، نسبت ارزش دلار ایالات متحده به لیرۀ ترکیه موجب شده است دورنمای این بازار در کوتاه مدت کاهشی باشد. در بازار چین نیز که عرضه کافی و سقوط قیمت نفت در این هفته موجب کاهش قمیت های پلی پروپیلن شده، به سبب نزدیک شدن تعطیلات سال نو، به زودی معاملات در آن باز هم کاهش خواهد یافت. همچنین در اروپا افزایش عرضه، کاهش قراردادهای پلی پروپیلن و سقوط قیمت های نفتا در بازار نقدی نزدیک به ۳۰۰ دلار در هر تن موجب شده دورنمای بازار پلی پروپیلن در این بازار نیز کاهشی باشد.

قیمت های مرجع

خاورمیانه

پلی پروپیلن گرید رافیا: ۸۳۰ تا ۸۵۰ دلار در هر تن (کاهش ۲۰ دلاری در بازه پایینی و کاهش ۱۰ دلاری در بازه بالایی)

پلی پروپیلن گرید فیبر: ۸۵۰ تا ۸۷۰ دلار در هر تن (کاهش ۱۰ دلاری در بازه پایینی و کاهش ۲۰ دلاری در بازه بالایی)

ایران

پلی پروپیلن گرید رافیا: ۸۵۰ تا ۸۷۰ دلار در هر تن (کاهش ۲۰ دلار در بازه پایینی و کاهش ۱۰ دلاری در بازه بالایی)

پلی پروپیلن گرید فیبر: ۸۵۰ تا ۸۸۰ دلار در هر تن (کاهش ۲۰ دلاری در هر دو بازه)


آسیب جدی نفت خام به پلی پروپیلن
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما