کد خبر: ۱۳۹۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
روحانی در جمع فعالان اقتصادی:

مشکل اصلی ما رکود است

رئیس جمهور با بیان اینکه رسیدن به برجام کار ساده ای نبود گفت:علاوه بر توانمندی های ظریف و صالحی وزیر دفاع نیز به عنوان یارسوم تیم مذاکره وارد میدان شدو با تلاش این سه رکن مذاکرات به ثمررسید.
به گزارش تجارت امروز به نقل از مهر؛ حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در همایش «اجرای برجام، فصلی نو در اقتصاد ایران» که صبح امروز در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، با تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع)، اظهارکرد: دولت یازدهم خود را در پناه ایشان می بیند و از او می خواهد که سایه لطف او و مودت او همواره بر سر این ملت ودولتی که به عنوان خادم ملت است، مستمر و استوار باشد.

وی افزود: زندگی امام یازدهم به ما می گوید که تحریم و در حصر و محاصره بودن به چه معناست. آن امامی که تمام دوران زندگی خود را در حصر و محاصره سربازان بود و با درخشش نور فرزندش که جاوید تاریخ و زمان تا روز ظهور خواهد بود، راه امید دائمی را پیش پای مردم بزرگی که همواره افتخارشان انتظار گشایش و فرج است می گذارد.

روحانی با اشاره به موفقیت در مذاکرات هسته ای و اجرای برجام، اظهارکرد: شاید هم برای ما و هم برای شما رسیدن به این روز ساده و آسان نبود و همه شما می دانید که در موضوعی بسیار پیچیده و در هم تنیده که یک سرش توطئه استکبار و صهیونیست و سمت دیگرش رقبای نا اهل و خصم در این منطقه بود و در قلب آن افراد افراطی که همواره تلاش می کردند هرگز نگذارند این روز در تاریخ ثبت شود، موفقیت کار آسانی نبود.

رئیس جمهور تصریح کرد: خیلی ها خواستند ۲۳ تیر ۹۴ نباشد، خیلی ها خواستند که روز ۲۶ دی ماه ۹۴ نباشد و خیلی ها خواستند که پایان مذاکرات با موفقیت همراه نباشد.

وی ادامه داد: برخی با هواپیمای اختصاصی به ژنو و وین رفتند و گفتند قیمت نفت را پایین می آوریم و ایران را به زانو درخواهیم آورد؛ شما چند ماه صبر کنید تا این امر محقق شود. سپس به سازمان ملل رفتند و در پشت تریبون حرف زدند و عکس بمب را بر روی تابلو به نمایندگان ملل جهان نشان دادند که به ایران اعتماد نکنید.

روحانی خاطرنشان کرد: خیلی ها تلاش کردند که وسوسه شیطانی ناامیدی را در دلها مستقر کنند و گفتند آیا می شود با دشمن و خصم مذاکره کرد؟ خیلی ها گفتند هر وقت مذاکره کردیم، کلاه سر ما رفته است و هیچ وقت این امر ما را به جایی نمی رساند. برخی نیز تاریخ را به استناد آوردند که مگر پرهیز از جنگ با شیطان امکان دارد و ما راهی جز جنگیدن و ویران کردن و ویران شدن نداریم؟

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ما در ۲۴ خرداد ۹۲ به تمام این افکار مهر باطل زد، گفت: ملت در انتخابات خرداد ۹۲ اعلام کرد ما خواهان تعامل سازنده با جهان هستیم.

روحانی افزود: تردید نداشته باشید هر آنچه که داریم و خواهیم داشت متعلق به یک ملت غیور، متحد، صبور و در صحنه است. این ملت در همه صحنه ها تمام توان خود را به کار گرفت و سختی ها را کشید و در نهایت به پیروزی رسید و این امید را در دل داشت و توسلش به حضرت حق بود که روزی ۲۳ تیر ۹۴ و ۲۶ دی ۹۴ به وجود خواهد آمد.

رئیس جمهور ادامه داد: شما می دانید وقتی با یک جمع اروپایی می خواهید صحبت کنید البته ظاهرش اتحادیه اروپا است اما با دو یا سه نفرشان صحبت می کردیم مشخص می شد که رقابت ها و فاصله های درونی میان آنها چقدر زیاد است.

وی افزود: در سال های ۸۲ تا ۸۴ با همین آقای دکتر ظریف که با سه کشور اروپایی مذاکره می کردیم از نزدیک دیدیم که چقدر فاصله و رقابت میان آنان وجود دارد. آن یکی قهر می کرد می گفت چرا این پیشنهاد را او داده است، قرار بود با هم پیشنهاد دهیم. در یک جلسه ای که گفتیم فلان کشور ریاست را برعهده دارد آن جلسه به هم خورد که چرا گفتید این آقا رئیس ماست.

روحانی تاکید کرد: حال این کشورهای اروپایی بخواهند ضمیمه شوند با کشور برتر از خودشان مانند آمریکا و از سوی دیگر این کشورها ضمیمه شوند با روسیه و چین و با یک کشوری که از دید آنها کشور در حال توسعه است و آنها خودشان را از لحاظ قدرت اقتصادی، نظامی، سیاسی و فناوری برتر و بالاتر می دانند. چقدر سخت است با اینها حرف زدن. آن هم آنهایی که یک پشتوانه ای داشتند و فکر می کردند ما بدون پشتوانه هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه پشتوانه غربی ها ۶ قطعنامه سازمان ملل بود گفت: ادعا می کردند و به لفظ می گفتند که جامعه جهانی بر علیه شماست و در وسط این بحران و رقابت آنچه که آدم انتظار ندارد این است که کسانی به نام برادر دینی نیز پول خرج می کردند، اینجا و آنجا می رفتند تا این مذاکرات به نتیجه نرسد.

وی تصریح کرد: عده ای هم در داخل بذر ناامیدی را افشاندند؛ لذا کار بسیار سختی بود اما هرجا اراده یک ملت باشد لطف خدا هم خواهد بود که «یدالله مع الجماعه».

روحانی با اشاره به توافق ژنو گفت: امروز کمتر دو سال پیش را به خاطر می آوریم، روزهایی که قرار بود تحریم های جدید بر ما تحمیل شود. این توافق اول جلوی تحریم های جدید را گرفت و برخی از تحریم ها را برداشت. ۷۰۰ میلیون دلارهایی که آزاد می شد در شرایط سختی که ما بودیم براساس این توافق بود و این توافق راه را برای قرار گرفتن در مسیری که منتهی به برجام شد باز کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: سپس ما به تفاهم لوزان رسیدیم و در ۱۳ فروردین مردم ما به خوبی حس کردند که مذاکرات در سرازیری توفیق قرار گرفته است. مذاکرات ادامه یافت تا ۲۳ تیرماه؛ روز توافق.

اگر رئیس تیم مذاکره کننده غیر از ظریف بود به موفقیت نمی رسیدیم

وی تاکید کرد: اگر رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای غیر آقای دکتر ظریف بود به این موفقیت دست نمی یافتیم.

روحانی اظهار داشت: با همه شناختی که من در طول بعد از انقلاب نسبت به دیپلمات های کشور دارم، بی شک قوی ترین فردی را که در این زمینه فکر می کردم این بار مسئولیت را می تواند به مقصد برساند، به عنوان وزیر امور خارجه برگزیدم که این امر یکی از توفیقات این کار بود.

رئیس جمهور با تشکر از مقام معظم رهبری گفت:به خاطر اعتماد کاملی که به شخص وزیر امور خارجه داشتند و به خاطر آنکه پیشنهاد من را قبول کردند که امر مذاکره از دبیرخانه شورای امنیت به وزارت خارجه منتقل شود از رهبر معظم انقلاب تشکر می کنم که اگر این امر صورت نمی گرفت کار ما سخت بود.

وی تصریح کرد: پیام اینکه موضوع مذاکرات از شورای امنیت به وزارت خارجه منتقل شد این است که موضوع هسته ای یک مسئله امنیتی نیست بلکه یک مسئله سیاسی است.

روحانی افزود: آنچه که در این روزها و شب ها در طول مذاکرات گذشت، بماند برای یک کتاب خاطرات برای آینده. در مسیر راه خداوند ما را یاری کرد و برادری را در کنار ظریف قرار داد از لحاظ فنی، چراکه این کار یک کار فنی، سیاسی، حقوقی، اقتصادی و بسیار پیچیده بود که آن فرد دکتر صالحی بود. همان مردی که در خانه ملت عقده گشود و سخن ها گفت.

رئیس جمهور ادامه داد: صالحی از لحاظ فنی بسیار کمک کرد که اگر تلاش و کمک او نبود موفق نمی شدیم. وی از لحاظ جایگاه علاوه بر آنکه معاون رئیس جمهور است در دانش هسته ای هم یکی از سرآمدهای کشور است.

وی با اشاره به یار سوم این مذاکرات گفت: دکتر دهقان وزیر دفاع نیز پا به میدان گذاشت در این پرونده پی ام دی که خودش داستان مفصلی دارد. تلاش این سه بزرگوار بود که شورای حکام آژانس بعد از ۱۲ سال پرونده هسته ای ایران را مختومه اعلام کرد و بست.

روحانی ادامه داد: آژانس گفت در طول این ۱۲ سال مسئله ای که ثابت کند ایران از مواد هسته ای در مسیر نظامی استفاده کرده است به آن مدرک دست نیافته ایم بنابراین به گذشته دیگر برنمی گردیم و این پرونده بسته می شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در تاریخ سازمان ملل متحد هیچ کشوری به شورای امنیت و به فصل هفت و ماده ۴۱ و ۴۲ نبرده اند مگر آنکه یا حکومت آن کشور را سرنگون و یا کامل آن ملت را تسلیم کرده اند. تنها نمونه استثنایی جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: از طرف ملت می گویم شکر خدا که هرچه طلب کردم از خدا بر منتهای همت خود کامران شدم.

رئیس جمهور افزود: الحمدالله ما به امروز رسیدیم، اما امروز یک آغازی است که یک انسان بی گناه را ۱۲ سال در زندان با زنجیر بر دست ها و پاها نگاه داشته بود. غل و زنجیر نابحق به دست و پای اقتصاد ایران افکنده بودند و این جوانی که باید در آغاز فعالیت باشد در زندان محبوس کرده بودند.

وی تصریح کرد: تلاش هایی که تا امروز شده این است که در زندان باز شده، زنجیرها گسسته شده و این جوان بی گناه به صحنه آمده است.

روحانی با بیان اینکه حالا ۱۲ سال زنجیر روی دست این جوان بوده و ورم کرده و حرکت را از آن گرفته است گفت: همچنین زنجیر روی پاهای این جوان نیز بوده و تحرک نداشته و ما هم اکنون می خواهیم این جوان به سرعت آماده شود؛ نه آماده راه رفتن و دویدن بلکه می خواهیم وارد میدان رقابت شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما می خواهیم این جوان با آنها که هیچ وقت زنجیر و زندان ندیده اند و در طول زندگی خود ورزش کرده اند رقابت کند؛ بنابراین کار سخت و دشواری امروز انجام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه در ابتدا می خواهم به شما اطمینان دهم اگر همه ما به وظایف خود عمل کنیم این زندان برای همیشه ویران می شود تصریح کرد: در این شرایط آن زنجیرها برای همیشه به چاهی عمیق می افتد و در دسترس کسی نخواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه اگر همه درست عمل کنیم این جوان غیور بعد از ۱۲ سال خیلی زود می تواند بدن خود را ترمیم کرده و به صحنه بیاید افزود: در این شرایط خیلی زود داور به او اجازه خواهد داد به میدان رقابت هم بیاید و با دیگران رقابت کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: در این صورت می تواند به عنوان یک اقتصاد نوظهور در دنیای امروز در جمع، باشگاه ها و لیگ اقتصادهای نوظهور حضور پیدا کند.

وی با بیان اینکه تردید نکنید ملت باید این کار بزرگ را انجام دهد تصریح کرد: دولت باید تنها کمک کند؛ در بحث هسته ای هم ملت، رهبر، دعای خیر و لطف خدا به کمک آمد.

روحانی تاکید کرد: همه باید به صحنه بیاییم زیرا می خواهیم کشور را آباد کنیم؛ تحریم رفته است اما از تحریم تا توسعه راهی طولانی وجود دارد. باید این راه را طی کنیم و این شدنی است.

رئیس جمهور افزود: خوشبختانه در کشور ما بین دولت، مجلس و رهبری این اتحاد وجود دارد که در شرایط امروز اقتصاد جزو مهمترین اهداف ملی ماست و تردیدی در این مورد وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اینکه رهبری و مجلس مدام به اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند معنایش این است که همه ما قبول داریم اقتصاد امروز یک مسئله بسیار مهر است؛ چون که اقتصاد، قدرت، استقلال و اشتغال می آورد.

روحانی مشکل اصلی امروز ما را بیکاری، رکود و نبود رونق عنوان کرد و ادامه داد: خیلی از مشکلات ساختاری اقتصادی وجود دارد و بنده در نطق بودجه به برخی از آنها در مجلس شورای اسلامی اشاره کردم.

رئیس جمهور با طرح این سوال که ما در ۵ سال پیش رو باید چه کنیم تا از این مشکلات عبور کنیم، گفت: من گفتم اقتصاد در زندان و غل و زنجیر است و عین این داستان در بانک های کشور نیز است. بانک ها را باید زنده کرد تا به صحنه بیایند، بانک ها مشکلات زیادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: عین این داستان و تراژدی برای طلبکاران و بدهکاران دولت وجود دارد. دولت باید بتواند از بدهکاری خارج شود. دولت تا کی می خواهد با نگاه شرمساری به طلبکارهای خود نگاه کند؟ دولت بد حساب باید به دولت خوش حساب تبدیل شود.

روحانی افزود: یکی از برنامه های ما در برنامه پنج ساله این است که تا پایان این دولت باید مسئله بدهکاری و طلبکاری دولت با بخش خصوصی، بانک ها و پیمانکاران تسویه شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این معضل باید از پیش پا برداشته شود اظهار داشت: این کار در بودجه سال ۹۵ پیش بینی شده و شاهد اقدامات لازم در سال ۹۵ خواهید بود.

وی تصریح کرد: ما کشوری هستیم با مشکلات فراوان در شرایطی دور هم جمع شده ایم که به ما گفته اند زودتر از ۱۰ صبح سر کار نیایید و ما تخلف کردیم و زودتر آمدیم. معنای این، این است که ما مشکل زیست محیطی داریم و مشکلات زیست محیطی با شعار حل نمی شود. حتی با دعای تنها بدون تلاش ما حل نخواهد شد. خدا دعای ما را زمانی مستجاب می کند تا تمام تلاش خود را به کار بگیریم.

روحانی ادامه داد: تا زمانی که صنعت ما درست نشود؛ سوخت ما استاندارد نباشد؛ جای نفت کوره را گاز در سوخت نیروگاه ها نگیرد؛ خودروهای فرسوده جمع نشود؛ وسایل گرم کننده فرسوده داخل خانه ها جمع نشود و ساختمان شهری ما براساس منطق نباشد هوای پاک به تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، کرج و باقی شهرهای بزرگ ما برنخواهد داشت.

رئیس‌جمهور در ادامه با طرح این سؤال که چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ پاسخ داد: همه باید به صحنه بیاییم. من از امروز اول در تبلیغات انتخاباتی گفتم تا روزی که اقتصاد در دست دولت است، مشکلات آن حل نخواهد شد.

روحانی گفت: یک بخش بزرگ از اقتصاد در دست دولت است. هر چه گفته می‌شود که دولت باید از اقتصاد جدا شود، فایده‌ای ندارد، وزرای دلسوز سخت‌شان است که بنگاه‌ها را رها کنند و آنها را دو دستی چسبیده‌اند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد دست دولت است و بخش خصوصی، رقابتی و غیررانتی نداشته باشیم، نمی‌توانیم مسائل اقتصادی را حل کنیم، ادامه داد: در شرایطی هستیم که امکانات داخلی ما برای رونق اقتصادی در سال‌های کوتاه پیش‌رو وجود ندارد، ما با امکانات داخلی نمی‌توانیم حرکتی بوجود آوریم و تقاضای داخلی ما کافی نیست.

رئیس‌جمهور گفت: سال‌های سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، در سال‌هایی که بیشترین درآمد ارزی را در تاریخ ایران داشتیم؛ یعنی در سال‌های آخر دهه ۸۰ بالاترین درآمد ارزی وارد کشور شد، اما متاسفانه اشتغال خالص این دوران صفر بود.

روحانی افزود: در دوران جنگ، کودکان ما به سختی دوران کودکی را پشت سر گذاشتند و در دهه ۸۰ وارد عرصه کار شدند. باید برای آنها اشتغال ایجاد می‌کردیم اما نتوانستیم این کار را کنیم.

وی با بیان اینکه امروز یکی از بزرگترین مسائل ما اشتغال است، خاطرنشان کرد: هیچ راهی جز رونق اقتصادی وجود ندارد، در همه بخش‌ها اینکه گفته شده در برنامه پنج ساله ششم رشد اقتصادی باید هشت درصدباشد، کار سختی است اما اگر می‌خواهیم اشتغال ایجاد کنیم، به رشد اقتصادی هشت درصد نیاز داریم.

رشد اقتصادی هشت درصدی با سرمایه داخلی امکانپذیر نیست

رئیس قوه مجریه گفت: رشد اقتصادی هشت درصدی با سرمایه داخلی امکانپذیر نیست، اگر رشد هشت درصدی بخواهیم با تمام امکانات داخلی حداقل سالانه ۵۰ میلیارد دلار به سرمایه خارجی نیاز داریم که در این بین کارآفرینان و دولت باید این سرمایه را جذب کنند.

روحانی با اشاره به اینکه باید سرمایه و تکنولوژی وارد کشور شده و بازار جدید برای تولید پیدا کنیم، تصریح کرد: برای اینکه تکنولوژی نو به کشور بیاید، بدون سرمایه‌گذاری خارجی کاری از پیش نمی‌بریم.

وی ادامه داد: در برنامه پنج ساله ششم پیش‌بینی کردیم که در بخشی از امور مثل بهداشت و آموزش به جای تصدی‌گری خرید خدمت کنیم چون مردم بهتر از ما می‌توانند مدرسه و بیمارستان درست کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به غیر از این راه اساسی وجود ندارد، تصریح کرد: دولت باید قدم به قدم به نفع بخش خصوصی از اقتصاد عقب‌نشینی کند.

روحانی با بیان اینکه تاکنون دولت به بخش سیاست خارجی یارانه داده، ادامه داد: این دولت می‌خواهد کاری کند که سیاست خارجی به دولت یارانه دهد.

وی با اشاره به اینکه ما شرایط را برای نقل و انتقالات مالی آماده کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید به صحنه بیایند. حداقل ۱۵ درصد در سال‌های پیش‌رو باید صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: اگر بتوانیم صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم، تقاضا را هم تعریف کرده‌ایم.

روحانی افزود: برنامه ما این است که تمام پروژه‌های عمرانی ناتمام که رقم بسیار بزرگی است را به قیمت مناسب به بخش خصوصی واگذار کنیم تا شاهد رشد و شکوفایی در کشور باشیم.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه برجام آغاز حرکت اقتصادی در کشور است، یادآور شد: امروز کار سیاست خارجی تا حدی سبک شده و بار سنگین کارآفرینان برای احیای کشور و اشتغال جوانان آغاز شده است که در این بین دولت، حامی و در خدمت شما کارآفرینان خواهد بود.


عضویت درکانال تلگرام
نظر شما