کد خبر: ۱۳۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸

تأثیر لغو تحریم‌ها بر واردات و تولید ماشین آلات و تجهیزات پلیمری

کیفیت و کارکرد مناسب ماشین آلات و تجهیزات یکی از ارکان تولید محسوب می شود.
تجارت امروز: در یک دهه ی اخیر هر چه از تعداد تولیدکنندگان کاسته شده است به تعداد واردکنندگان در این بخش افزوده شده است.

برای بررسی تاثیر تحریم در بخش ماشین آلات دو تجهیزات پلیمری با محمد رضا شاکری مدیر عامل شرکت پارسیان و میلانی مدیر عامل شرکت میلان کالاپلاست گفت و گو کرده ایم.

شاکری به عنوان یک تولید کننده و میلانی به عنوان یک واردکننده ماشین آلات و تجهیزات

غلامحسین میلانی می گوید:

رفع تحریم اتفاق مبارکی برای صنعت کشور است. از این جهت که می توانیم راحت تر خرید کنیم قطعا لغو تحریم موثر است اما روی کیفیت ماشین آلات چینی بی تاثیر است. این را هم در نظر داشته باشید الان ماشین آلات چینی از جمله ماشین ساند که ما وارد می کنیم بازارهای دنیا را تسخیر کرده اند.

چینی ها سهم قابل ملاحظه ای از بازار ماشین آلات ایران را تسخیر کرده اند و این سهم را به راحتی واگذار نمی کنند. احتمالا به دلیل ترس از ورود ماشین آلات اروپایی شرایط واگذاری ماشین آلات راحت تر خواهد شد.

این را هم در نظر بگیرید که برای بسیاری از تولیدکنندگان خرید ماشین آلات یک میلیاردی و یک میلیارد و نیمی اروپایی توجیه اقتصادی ندارد.

این لغو تحریم روی ماشین آلات و تجهیزاتی که از اروپا و امریکا و ژاپن می آید تاثیر شگرف تری دارد چون مسیر ورود این ماشین آلات در کشور بسته بود. تحریم اجازه نمی داد این ماشین آلات به کشور بیاید.

اگر فاینانس های مالی انجام شود رغبت تولیدکنندگان برای خرید ماشین آلات اروپایی بیشتر می شود.

بالاخره یک فرد مقتصد محاسبه می کند الان پول یک کالا را می دهد و سه سال بعد اقساطش تمام می شود. کسانی که دنبال تکنولوژی بالاتر هستند بهترین شرابط فراهم شده است.

همه ی این اتفاقات خوب که عرض کردم و نتیجه ی آن خرید راحت تر بود لازمه اش تثبیت نرخ ارز است. بسیاری از همکاران ما بودند که ماشین آلات را با شرایط با دلار 1100 تومان وارد کردند و 2500 تومان مبلغ را پس دادند.

اگر تضمینی برای تثبیت نرخ ارز نباشد من که این کار را نمی کنم. کاری که 15 درصد سود دارد دچار ضررهای بسیار بالاتری می شود.

مردم چند سال است که منتظر کاهش قیمت ها هستند. خودو نمی خرند. لوازم خانگی نمی خرند چون فکر می کنند با لغو تحریم ها همه چیز ارزان می شود. در صورتیکه به نظر من قیمت ها تغییر نمی کند.

دولت قیمت ارز را پایین نمی آورد. عاقلانه هم نیست.

در نهایت اینکه مهمترین مساله در حال حاضر بعد از لغو تحریم ها ثبات نرخ ارز است.

محمد رضا شاکری:

لغو تحریم ها بسیار برای کشور مفید و راهگشا خواهد بود و اثرات این اتفاق برای کشور تا حداقل شهریور سال آینده نمایان خواهد شد. اینکه ایران وارد اقتصاد جهانی می شود خیلی خوب و مبارک است. در دراز مدت به نفع تولیدکنندگان خواهد بود.

ادوات و تجهیزات برای ماشین سازان راحت تر وارد می شود. مسیر ورود راحت تر می شود. هزینه ی دریافت این ادوات و تجهیزات کمتر می شود.

از طرفی واردات هم راحت تر می شود. واردکنندگان ماشین آلات همچنان از دولت سوبسید می گیرند. ماشین دآلات را با ارز 3000 تومان می آورند و ما باید 3700 تومان در داخل برای ساخت ماشین آلات هزینه کنیم.

همین طوری یک واردکننده 25 درصد از یک تولیدکننده جلوتر است.

برای رفع این معضل باید ارز ثابت و تک نرخی شود.

من فکر می کنم شرایط جوینت ونچر و همکاری مشترک با تولیدکنندگان سرشناس دنیا در بخش ماشین آلات راحت تر خواهد شد.

طی این سال های اخیر وزارت صنایع به دلالی و واسطه گری اهمیت بیشتری داده و من تصور می کنم باید دولت تکلیف خود را در این مساله روشن کند.

ما توانایی ساخت 1500 دستگاه تزریق پلاستیک را در سال داریم و طرح و برنامه ی آن را نوشته ایم. تا کنون که هیچ توجهی نکرده اند.

منبع: پپنا

تأثیر لغو تحریم‌ها بر واردات و تولید ماشین آلات و تجهیزات پلیمری
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما