کد خبر: ۱۳۹۴۰
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶

واکنش اندک پلی استایرن به سقوط نفت

قیمت های پلی استایرن به سقوط نفت خام واکنشی محدود نشان داد.
به گزارش تجارت امروز به نقل از پتروتحلیل برخی تلاش ها برای افزایش قیمت پلی استایرن در بازار ترکیه که در هفته گذشته مشاهده می شد، در این هفته غالبا کم رنگ شدند؛ مخصوصا پس از آنکه قیمت های نفت به پایین تر از مرز ۳۰ دلار در هر بشکه رسیدند که در ۱۲ سال اخیر بی سابقه بوده است.

در بازار واردات ترکیه، قیمت های پیشنهادی منابع اروپایی به صورت (CIF) همچنان در بازه بالایی محدوده قیمتی بوده و برای پلی استایرن معمولی و پلی استایرن مقاوم به ترتیب در رقم های ۱۱۸۰ یورو و ۱۲۴۰ یورو در هر تن قرار داشتند که کاهش هفتگی ۱۰ تا ۲۰ دلاری را نشان می دهند. وضعیت مشابهی در بازار داخلی اروپا مشاهده شد که در آن قیمت های پلی استایرن علیرغم درخواست افزایش در اوایل ماه نسبت به ماه گذشته ثابت ماندند.

منابع آسیایی نیز از موضع خود برای افزایش قیمت ها در هفته گذشته عقب نشستند. قیمت های پیشنهادی منابع کره جنوبی به صورت (CIF) که از عوارض معاف هستند در بازه پایینی محدوده قیمتی کاهش ۳۰ تا ۳۵ دلاری را تجربه کردند و به ۱۰۸۵ تا ۱۱۲۵ دلار در هر تن برای پلی استایرن معمولی و ۱۱۳۵ تا ۱۱۷۵ دلار در هر تن برای پلی استایرن مقاوم رسیدند. قیمت های پلی استاین مقاوم وارداتی از مالزی نیز با کاهش ۵۰ دلاری در بازه پایینی محدوده قیمتی به ۱۱۲۰ تا ۱۱۷۰ دلار در هر تن رسیدند. قیمت های پیشنهادی از منابع مشمول عوارض به صورت (CIF، با ۳ درصد عوارض) برای پلی استایرن معمولی و پلی استایرن مقاوم به ترتیب ۱۰۵۰ تا ۱۱۰۰ دلار و ۱۱۳۰ تا ۱۱۵۰ دلار در هر تن بودند.

در همین حال در این میان نتیجۀ بررسی های سیاست ضد دامپینگ که برای پلی استایرن مصر صورت گرفته بود مشخص شد و ترکیه از تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۶ برای محموله هایی که به صورت CIF فروخته می شوند ۱۱/۳ درصد عوارض اضافی در نظر گرفت. بعلاوه در این گزارش بندی در رابطه با استفاده عطف به ما سبق عوارض وجود نداشت. از زمان آغاز این بررسی در نوامبر ۲۰۱۴ واردات پلی استایرن از مصر به میزان چشمگیر کاهش یافته است. طبق آمار واردات پایگاه تحلیلی ChemObris در سال ۲۰۱۴ ترکیه در حدد ۴۴۰۰۰ تن پلی استایرن از مصر وارد کرده است؛ تقریبا میزان مشابهی که شرکت Aschem به فروش رسانده است. در مقابل، در حدود ۸۹۰۰ تن واردات بین ماه های ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۵ صورت گرفته است.

طبق گزارشات در بازار داخلی تولید کنندگان به صورت (FCA) پلی استایرن معمولی را بین ۱۱۷۰ تا ۱۱۸۰ دلار و پلی استایرن مقاوم را ۱۲۱۰ دلار در هر تن پیشنهاد داده اند. در بازار توزیع محموله های داخلی برای پلی استایرن معمولی بدون تغییر و بین ۱۴۰۰ تا ۱۴۷۰ دلار در هر تن و برای پلی استایرن مقاوم با کاهش و بین ۱۳۸۰ و ۱۴۸۰ دلار در هر تن گزارش شده اند. توزیع کنندگان از فروش بد پلی استایرن ناراضی هستند علیرغم این مسئله که قیمت های آن در بازه پایینی به پایین تر از قیمت های پلی استایرن معمولی رسید. برخی این مسئله را به تغییر موضع خریداران و تمایل آن ها به خرید محصولاتی نظیر پلی پروپیلن و آکریلونیتریل بوتادین استایرن نسبت می دهند.

به گزارش «پتروتحلیل»، یکی از توزیع کنندگان اظهار کرده است: «با توجه به اینکه نفت خام پایین تر از ۳۰ دلار در هر بشکه معامله می شود، امروز و با تجربه سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ قیمت های پلی استایرن باید به سرعت سقوط می کردند. با این وجود، توزیع کنندگان محصولات را کنترل شده وارد کردند و این مسئله موجب شده است عرضه و تقاضا توازن داشته باشند. از این رو در حال حاضر قیمت های پلی استایرن کاهش محسوسی نیافته اند.» کمبود عرضه استایرن نیز کمک کرده است قیمت های استایرن در بازار نقدی در ماه های اخیر کاهش زیادی نداشته باشد و از این رو قیمت های پلی استایرن نیز در جهان از ثبات نسبی برخوردار بوده اند. با نگاه به آینده پیش بینی می شود، با توجه به احساس فشار از سوی بازار صنایع بالادستیِ نفت، بازار پلی استایرن ترکیه روند کاهشی خود را حفظ کند.


واکنش اندک پلی استایرن به سقوط نفت
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما