کد خبر: ۱۳۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۸
نگاهی به بازار نفت در تاریخ 18 ژانویه؛

واکنش نفت به لغو تحریم های ایران

در حالیکه بازار بورس آمریکا به دلیل مصادف شدن با سالگرد مارتین‌لوتر‌کینگ تعطیل بود، قیمت نفت در بازار اروپا با کاهش روبرو گردید.
به گزارش تجارت امروز به نقل از پتروتحلیل قیمت نفت که از ابتدای امسال به علت نوسانات شدید بازار بورس چین و نزدیک شدن به برداشته شدن تحریم ها بر علیه ایران ۲۲ درصد افت داشته، در روز دوشنبه پس از اعلام قطعی رفع تحریم های ایران باز هم کاهش نشان داد. به گفته یکی از تحلیل گران، با اینکه این خبر غیرمنتظره نبود، اما به هر حال عاملی بود که در جهت تضعیف بیشتر بازار عمل نماید.

روز گذشته، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که دستور افزایش تولید نفت ایران به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز صادر شده است. وی با تأکید بر اینکه هم اکنون مازاد دو میلیون بشکه ای نفت در بازار وجود دارد، افزود که اگر قرار باشد تولید نفت کاهش پیدا کند باید به تناسب این کاهش اتفاق بیافتد. اگر ایران تولید نفت خود را افزایش ندهد، کشورهای همسایه ممکن است ظرف شش ماه تا یکسال آینده تولید خود را افزایش داده و سهم ایران را از آن خود سازند. وی ادامه داد؛ سهم ایران در اوج تولید از بازار جهانی نفت ۴ درصد است که در مقایسه با کشورهایی که ۱۵-۱۰ درصد از سهم را در اختیار دارند، زیاد نیست. از این رو باید با یک تصمیم اجتماعی عاقلانه بازار نفت مدیریت شود.

معامله گران در واکنش به اظهارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران می گویند؛ ایران دارای منابع غنی از نفت و گاز است اما استفاده از ظرفیت بالای بهره برداری از آنها مستلزم سرمایه گذاری شرکتهای بین المللی است. آنان انتظار دارند که بازگشت کامل ایران به بازارهای نفت آرام و تدریجی صورت پذیرد زیرا عدم سرمایه گذاری در زیرساخت ها طی سالهای تحریم نیاز به بازسازی تأسیسات نفتی را ضروری ساخته است اما در اینحال تأکید می ورزند که شروع ورود نفت ایران به بازارهای جهانی سریع می باشد چرا که معتقدند ایران حجم بالایی از نفت ذخیره سازی شده دارد. اما عده دیگری از کارشناسان می گویند؛ زمان دقیق افزایش صادرات نفت ایران نامشخص است و تخفیف اعلامی از سوی ایران و مقدار نفت ذخیره شده این کشور می تواند زمان ورود به بازارهای جهانی را مشخص سازد. اما آنچه که مسلم است در فضای کنونی بازار به عنوان عامل حمایت قیمت محسوب نمی گردد. به هر حال این عامل سبب شد تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس ۳۹ سنت (۱/۴ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۲۸/۵۵ دلار به تثبیت برسد.

اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود اعلام کرد که روند نزولی قیمت نفت منجر به کاهش عمیق تر تولید می شود به طوریکه تولید نفت کشورهای غیراوپک ۶۶۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت که بدین ترتیب توزان جدیدی در بازار نفت ایجاد می گردد. مازاد ۲ میلیون بشکه در روز عرضه نفت در بازار موجب کاهش هزینه های سرمایه ای شده و کاهش تولید را در پی دارد. گزارش این سازمان می افزاید؛ تولید ۳۲/۲ میلیون بشکه در روز اوپک در ماه دسامبر بالاتر از تقاضا برای نفت این سازمان است و لذا تولید اعضا در سال جاری به ۳۱/۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. لازم به ذکر است که مؤسسه JP Morgan Chase پیش بینی خود را از قیمت نفت برای سه ماهه دوم سال جاری به ۲۵ دلار و برای سال ۲۰۱۶ به ۳۱/۵۰ دلار در هر بشکه کاهش داده است. علاوه بر این، قیمت پایین نفت سبب گردید تا چین در سال گذشته ضریب بهره برداری پالایشی خود را افزوده و خوراک پالایشی خود را با ۳/۸ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۴ به روزانه ۱۰/۴۸ میلیون بشکه برساند و همچنین برای اولین بار به صادرکننده خالص فرآورده های نفتی تبدیل شود. تأمین تقاضای جهانی بنزین از یک طرف و کاهش مصرف دیزل در داخل به واسطه کند شدن آهنگ رشد اقتصادی از طرف دیگر منجر به بالا رفتن صادرات این کشور شد. به نظر نمی رسد که رشد اقتصادی این کشور اجازه افزایش رشد تقاضا را در سال جاری برای چین به همراه داشته باشد.

روند صادرات فرآورده های نفتی چین

واکنش نفت به لغو تحریم های ایران

شرکت Cosmo Oil ژاپن اقدام به خرید یک محموله نفت خام از ایالات متحده نموده که اولین خرید منطقه آسیا پس از ۴۰ سال ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا محسوب می گردد. حجم این محموله ۳۰۰ هزار بشکه است که اواخر فوریه بارگیری خواهد شد. البته Sinopec نیز یک محموله نفت خام از آمریکا خریداری نموده که بارگیری آن از خلیج مکزیک در ماه مارس اعلام شده است. گفته می شود، با اینکه قیمت واردات WTI بالاتر از برنت است، اما Cosmo Oil اقدام به co-load کردن آن با محموله ۳۰۰ هزار بشکه ای کاندنسیت منطقه Eagle Ford با یک نفتکش سوئزماکس خواهد کرد که آن را مقرون به صرفه می سازد.


واکنش نفت به لغو تحریم های ایران
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما