کد خبر: ۱۴۰۰۲
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵

ژاپن‌ روزجمعه‌ تحریم‌های‌ایران‌ را رفع‌می‌کند

انتظار می‌رود که دولت ژاپن روز جمعه تحریم‌های اقتصادی اعمالی بر ایران را رفع کند.
به گزارش تجارت امروز به نقل از تسنیم؛ انتظار می‌رود که دولت ژاپن روز جمعه تحریم‌های اقتصادی اعمالی بر ایران را رفع کند.

به گزارش اسپوتنیک، پس از اینکه پایبندی ایران به مفاد برجام تأیید شد و این توافق وارد فاز اجرایی شد، دولت ژاپن قرار است روز جمعه در مصوبه‌ای، تحریم‌های اعمالی بر ایران را رفع کند.

توکیو در این راستا قصد دارد تا عملیات اکتشاف در میدان نفتی آزادگان را از سر بگیرد، میدانی که بنابر تخمین‌ها حدود 5.2 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال را در خود دارد.

شرکت اکتشاف و تولید نفت و گاز ژاپن موسوم به اینپکس سال 2010 از این پروژه کنار کشید، آن‌هم در شرایطی که شش سال از واگذاری سه چهارم این حوزه نفتی برای توسعه به این شرکت و چهار سال پس از اینکه سهم ژاپنی‌ها به 10 درصد کاهش یافته بود، گذشته بود.

این شرکت پس از دریافت اخطاری از ایالات متحده مبنی بر اینکه ممکن است به خاطر نقض تحریم‌های ایران جریمه و تحریم شود، از فعالیت در این حوزه نفتی کنار کشید.

همچنین میزان صادرات ژاپن به ایران در سال 2013 حدود 170 میلیون دلار ارزش داشت، که حدود یک دهم سودی بود که پیش از اعمال تحریم‌ها علیه ایران نصیب ژاپن می‌شد.

علاوه بر اجازه یافتن شرکت‌های ژاپنی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران، بانک‌های ژاپنی نیز خواهند توانست تا شعبه‌های خود را در ایران افتتاح کرده و به عرصه قراردادهای مبادله ارز وارد شوند.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما