کد خبر: ۱۴۰۰۶
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران:

تعلیق‌تحریم‌هادربازارمسکن‌معجزه‌نمی‌کند!

یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه تعلیق تحریم ها در بازار مسکن معجزه نمی کند، گفت: طرح های دولت برای خروج مسکن از رکود جامعیت لازم را نداشته است.
پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران نوشت: سید محسن طباطبایی مزدآبادی، با اشاره به تعلیق تحریم‌های مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران و تاثیر آن بر بازار مسکن گفت: به دلایل زیادی می‌توان عنوان کرد لغو این تحریم‌ها به سرعت نمی تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند.

وی با اشاره به اینکه فعلا قرار نیست اتفاق بزرگی در بازار مسکن رقم بخورد، افزود: رکود و یا رونق بازار مسکن تابعی از وضعیت کلی اقتصاد کشور است و تا زمانی که اقتصاد کشور به شرایط نرمال خود بازنگردد بازار مسکن هم وضعیت طبیعی نخواهد داشت.

مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه البته تعلیق تحریم‌ها می‌تواند یک شوک به بازار مسکن وارد کند و بعید نیست سطح معاملات تاحدودی افزایش پیدا کند، گفت: میان سطح درآمد و پس‌انداز خانوارهای ایرانی با قیمت خرید مسکن فاصله بسیاری وجود دارد و این عدم توازن به نوعی عامل اصلی انجماد بازار مسکن است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت تاکنون برنامه‌های جامعی برای رونق‌بخشی به بازار مسکن در دستور کار خود نداشته است، ‌گفت: در بسته خروج از رکود2 دولت از صنعت خودروسازی به عنوان یک صنعت «پیشران» حمایت کرد در حالی که اگر منابع مالی دو طرح حمایت از خودروسازی و خرید لوازم خانگی وارد بازار مسکن می‌شد می توانست کلیت فضای اقتصادی کشور را بهبود بخشد.

طباطبایی با اشاره به اینکه بازار مسکن با بیش از 300 بخش صنعتی در ارتباط مستقیم و غیر مستقیم است ،‌خاطرنشان نمود: سهم ارزش‌افزوده بخش ساختمان‌هاي خصوصي از توليد ناخالص ملي بدون احتساب درآمدهاي نفتي طي دهه اخير بين 2 تا 5 درصد بوده و 11 تا 13 درصد اشتغال را نيز حوزه مسكن در اختيار داشته است. همچنین ساخت هر 100مترمربع مسكن، 6 فرصت شغلي ايجاد مي‌كند و قريب به 30 درصد نقدينگي نيز در بخش مسكن در جريان است.

نائب رئیس هیأت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه بر اساس بسته خروج از رکود  قرار بود به بیش از 300 هزار واحد مسکونی بافت فرسوده تسهیلات مناسب بازسازی ارائه شود، گفت: در این میان تنها به 37 هزار یعنی 12 درصد از جامعه هدف این تسهیلات اعطا شده است.
این کارشناس مسایل مسکن به طرح فروش لیزینگی مسکن نیز اشاره داشت و گفت: متاسفانه به دلیل عدم حمایت مالی دولت این طرح تنها برای طبقه های بالا کارایی دارد که این افراد نیز غالبا نیازی به وام مسکن ندارد!

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه امیدواریم دولت در بودجه سال 95 منابع مالی گسترده‌تری را برای حمایت از بازار مسکن در نظر بگیرد، گفت: بخشی از منابع مالی آزاد شده ایران در خارج از کشور می تواند برای رونق بازار مسکن و افزایش تسهیلات اختصاص یابد.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما