کد خبر: ۱۷۹۴۳
تعداد بازدید: ۴۸۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷
در محافل اقتصادی این سخن زیاد شنیده می شود که مالیات چی ها فشارهای بیشتری برای تحقق درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی به بنگاه های اقتصادی وارد می کنند. به خصوص بنگاه های متوسط و کوچک که فرارهای مالیاتی شان از بنگاه های بزرگ اقتصادی سخت تر و دشوارتر است.
تجارت امروز: بنیاد همه بده و بستان هایی که دولت یا به عبارتی حاکمیت در حوزه اقتصاد راه می اندازد با دو هدف عمده است یکی کسب درآمد و تامین هزینه های حکمرانی و دومی تسهیل مناسبات اقتصادی و ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت های اقتصادی مناسب.
حال با فرض پذیرش این گزاره، وقتی به شکل مالیات گیری حکومت در سال های گذشته نگاه می کنیم این تصور ایجاد می شود که مدیران مجموعه های مالیات بگیر اصل هدف را در این فرآیند فراموش کرده اند.
اگر خودمان می دانیم یک بنگاه اقتصادی به دلیل رکود اقتصادی ناشی از سیاست های کلان در کشور و سوءمدیریت ها در شرایط اضطراری قرار دارد و به قول اهالی کف بازار، آه در بساط ندارد، فشار آوردن برای گرفتن مالیات بیشتر یعنی کسب درآمد و از بین بردن بسترهای فعالیت اقتصادی.
دولت های مدرن همگی این را می دانند که حیات و ممات حکومتشان در گرو فعالیت های اقتصادی و شکوفایی آن است. اما چرا در کشور ما یک مالیات بگیر با علم به تعطیل شدن کارگاه مالیات دهنده تا سرحد امکان رقم مالیات را بالا برده و وصول می کند؟
هم اکنون بیشتر بنگاه های اقتصادی یکی از معضلات خود را مالیات می دانند و این اصلا منطقی نیست.
به نظر می رسد باید یک بار دیگر بررسی کنیم که چرا مالیات می گیریم و چرا می خواهیم تولید افزایش پیدا کند.
البته اقدامات بسیار خوبی در سال های گذشته در حوزه مالیات انجام شده که جای تقدیر و تشکر دارد این که اظهارنامه ها به سمت الکترونیکی شدن می رود و تا جای ممکن همه مسیرهای کسب مالیات به شکل مکانیزه باشد. اما همه این گونه اقدامات باید برای نیل به ایجاد بستر های مناسب اقتصادی انجام شود.
همه مسئولان اقتصادی اعم از مالیات بگیرها و سایر مقامات باید این نکته را فراموش نکنند که وقتی چرخ اقتصاد و کار تولید کنندگان بچرخد آنها هم می توانند حقوق دریافت کنند. پس باید به تولید و تولید کنندگان و دغدغه های آنان اهمیت داد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری