کد خبر: ۱۸۶۸۵
تعداد بازدید: ۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سفر به بوشهر؛
ديروز آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني براي سفري دو روزه به استان بوشهر، وارد جزيره خارك شدند.

به گزارش تجارت امروز آرمان نوشت: ديروز آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني براي سفري دو روزه به استان بوشهر، وارد جزيره خارك شدند. شهري كه خاطرات زيادي از آن در ذهن رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام باقی است. اگر تا ديروز خاطره ۸سال دفاع مقدس كه آيت ا... هاشمي در آن نقش فرمانده داشت در اذهان ثبت شده بود پس از آن نيروگاه هسته‌اي بوشهر بود كه نشان افتخار ايرانيان شد. ديروز ‎رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بدو ورود كه مورد استقبال استاندار، مسئولان محلي و فرماندهان نظامي و انتظامي قرار گرفت، هدف از سفر خويش را بازديد از پروژه‌هاي نفتي و پتروشيمي، بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي واحد خارك، حضور در همايش تجليل از كاپيتان‌ها و فرماندهان دريايي، بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي واحد بوشهر و ديدار و گفت‌وگو با مسئولان و مديران استان عنوان كرد. آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني كه در فرودگاه خارك با خبرنگاران سخن مي‌گفت، افزود: در دوران جنگ زياد به خارك مي‌آمدم، در دوران رياست‌جمهوري هم مي‌آمدم، پس از آن مدت‌ها نيامده بودم، الان فرصتي شد تا بيايم، و پس از مدت‌ها خارك را ببينم. ايشان با تاكيد بر اهميت اين جزيره گفت: خارك معدن و منبع ثروت و انرژي بوده و هست. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين سفر از پروژه‌هاي نفت و پتروشيمي در جزيره خارك بازديد كرد. آيت‌ا... هاشمي از مجتمع نفتي فلات قاره (درود ۳)، پتروشيمي خارك و سكوي صادراتي نفتي (اسكله T) بازديد كرد كه همراه با توضيحات مسئولان و كارشناسان هر يك از قسمت‌هاي مربوطه بود. آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني، پس از بازديد از پروژه‌هاي جزيره خارك در اسكله T، با بيان اين نكته كه « از وقتي وارد جزيره خارك شدم، تمام خاطرات زمان جنگ در ذهنم تداعي شده است»، به تشريح اوضاع اين جزيره در تمام سال‌هاي جنگ و بمباران‌هاي هميشگي قسمت‌هاي نفتي از سوي ارتش عراق اشاره كرد و گفت: تلاش دشمنان جلوگيري از صادرات نفت ايران بود، اما كارگران بلافاصله بعد از هر بمباراني، وارد عمل مي‌شدند و نمي‌گذاشتند كشور از اين لحاظ دچار مشكل شود. ايشان جزيره خارك را كانون صادرات نفت خام براي ايران برشمرد و گفت: در طول تاريخ نبض اقتصاد ايران هميشه در جزيره خارك مي‌زد و امروز نيز اين جزيره نقش ارزنده‌اي در اقتصاد ايران دارد. آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني، با بيان شرايط سال‌هاي جنگ، به تشريح بازديدهاي خويش از پروژه‌هاي امروز، در اين جزيره پرداخت و گفت: واقعا اسكله‌اي مرتب و منظم با حضور متخصصان داخلي داريم و الان كه داريم به شرايط قبل از تحريم براي صادرات نفت مي‌رسيم، نقش اين جزيره و كارشناسان و متخصصان آن بسيار برجسته است.

مشكلات جزيره خارك را با تمام گوشت و پوستم حس كردم

آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني، در ادامه سفر به جزيره خارك، بعدازظهر چهارشنبه در ديدار استاندار بوشهر، معتمدان محل و اعضاي شوراي اسلامي شهر خارك، امام‌جمعه اهل سنت، بخشدار، معاونان استاندار، فرماندار بوشهر، با بيان اين نكته كه «مشكلات جزيره خارك را با تمام گوشت و پوستم حس كردم»، به بيان خاطراتي از سفرهاي خويش به اين جزيره پرداخت و گفت: مي‌دانم كه مردم اين جزيره از قديم به ايران وفادار بودند و در دفاع مقدس هم واقعا فداكاري كردند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با تاكيد بر اهميت جزيره خارك در ايران گفت: جزيره خارك جايي نيست كه نظام به مشكلات مردمش بی توجه باشد.

برجام راه نجات کشور را باز کرد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برجام راه نجات کشور را باز کرد ولی برخی ها از روی نا آگاهی آن را تقبیح می‌کنند. آیت ا... هاشمی رفسنجانی در نشست تجلیل از دریانوردان، صنعتگران، کاپیتان‌های ناوگان حمل و نقل دریایی، هیات موسس، استادان، کارکنان و دانشجویان ممتاز دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی جزیره خارک افزود: در زمان حاضر شرایط کشور به‌تدریج به حالت تعادل بازگشته و وابستگی به خارج از بین رفته است. وی اضافه کرد: در این شرایط ایران آمادگی ارائه خدمت به سایر کشورها را دارد و تنها شرط رسیدن به این موفقیت این است که بگذارند با دنیا در تعامل باشیم. هاشمی رفسنجانی بیان کرد: سیاست کلی کشور تا پیش از دولت نهم به سمت اقتصاد بدون خام فروشی نفت و صادرات فراورده‌های آن هدایت می‌شد اما در هشت سال دولت‌های نهم و دهم شرایط به گونه‌ای پیش رفت که هنوز تا مدتی باید صادرات نفت خام داشته باشیم. وی بیان کرد: امروز میلیون ها نیروی تحصیلکرده در کشور وجود دارد و برخی نیز در خارج از کشور هستند که حاضرند با بهترشدن شرایط با سرمایه‌های خود به کشور بازگردند و خدمت کنند. هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: سرمایه‌های زیادی خارج از کشور منتظر بودند با عادی شدن شرایط کشور با سرمایه‌های خود به ایران بازگردند که امروز راه برای آنان در حال باز شدن است. وی یادآور شد: ایران امروز با پشت سرگذاشتن شیوه‌های تندروی، با روش اعتدال در حال حرکت است و مردم به اعتدال روی می‌آورند که این بیانگر جهانی شدن مردم کشور است. وی با بیان اینکه در عصر ما با اعتدال بدون تعامل نمی شود کار جدی انجام داد، گفت: وقتی ایران را از رژیم سابق گرفتیم مجموعه دانشجویان کشور به زحمت به ۱۵۰ هزار نفر می‌رسید و هرسال ۹۰ درصد شرکت کنندگان در کنکور دست خالی بازمی گشتند اما امروز کرسی‌های دانشگاه‌ها پرشده است. وی اضافه کرد: بدون دانش نمی‌توان گنج‌های آماده کشور را پیدا کرد و از ذرات آنها نیرو ساخت. آیت‌ا...هاشمی گفت: باید به اقیانوس مردم تکیه کرد.


برخی‌ها از روی ناآگاهی برجام را تقبیح می‌کنند

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری