کد خبر: ۱۸۶۸۸
تعداد بازدید: ۹۸۲
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۵
روزنامه فاینشنال تایمز اعلام کرد؛
روزنامه فایننشال تایمز (FT)از هشدار مقامات ارشد اروپایی به "دونالد ترامپ" رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره تحریم های جدید علیه ایران خبر داد.

به گزارش تجارت امروز، روزنامه فاینشنال تایمز(FT) از هشدار مقامات ارشد اروپایی به "دونالد ترامپ" رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره تحریم های جدید علیه ایران خبر داد.

این روزنامه انگلیسی با اشاره به جدی بودن خطر اعمال تحریم های جدید و از هم پاشیده شدن توافق هسته ای نوشت: اتحادیه اروپا به ترامپ هشدار داد که توافق هسته ای ایران را نابود نکند. تحریم های جدید، خطر تبدیل شدن به نقطه انفجار بین اروپا و دولت جدید آمریکا را دارند.

 در ادامه این نوشتار آمده  است: دولت های اروپایی بی سر و صدا درحال هشدار دادن به دولت ترامپ هستند که اگر تحریم های جدید اقتصادی علیه ایران به سقوط توافق هسته ای 2015 بینجامد، آمریکا را مقصر خواهند دانست.

 مقامات اروپایی به تیم ترامپ و جمهوری خواهان در کنگره گفته اند، اگر آمریکا گام هایی را بردارد که موجب سقوط و پایان یافتن توافق هسته ای شود، اشتیاق اندکی در اروپا برای ایجاد کمپینی بین المللی جهت فشار بر ایران وجود خواهد داشت. این هشدارها تاکیدی است بر اینکه توافق هسته ای ایران پتانسیل تبدیل شدن به کانون اختلاف بین دولت ترامپ و متحدان اروپایی اش را داراست.

 فایننشال تایمز پس از اشاره به اظهارات ترامپ علیه توافق هسته ای و همچنین تلاش جمهوری خواهان کنگره برای وضع تحریم هایی علیه ایران می نویسد: این درحالی است که ایران تحریم های جدید را نقض توافق هسته ای می داند و دولت های اروپایی نگرانند که گام های بعدی آمریکا می تواند به از هم پاشیده شدن توافق بینجامد.

 براساس این گزارش، یک مقام ارشد اروپایی گفت: اگر برخی اقدامات تحریک آمیز از سوی ایرانی ها انجام شود، شاید ما بتوانیم از تحریم های جدید حمایت کنیم. وی در عین حال افزود: اما اگر تحریم های جدید آمریکا موجب سقوط توافق هسته ای شود، بیشتر مردم در اروپا خواهند گفت که آمریکایی ها مقصر بوده اند.

 طی هفته های اخیر چندین هیئت اروپایی با "مایکل فلین" ژنرال بازنشسته جنجالی و مشاور امنیت ملی دولت جدید آمریکا دیدار کردند. آن ها همچنین دیدارهایی با دیگر مقامات دولت آینده ترامپ داشته و نگرانی های کشورهای اروپایی درباره حفظ توافق ایران را ابراز کرده اند. هیئت های اروپایی با اعضای ارشد جمهوری خواهان در کنگره از جمله اعضای شورای روابط خارجی و کمیته های تسلیحاتی سنا نیز دیدار کرده اند.

این روزنامه انگلیسی افزود: یکی از دلایلی که ممکن است این موضوع را به دردسر تبدیل کند این است که ایران و آمریکا تفسیرهای مختلفی از آنچه توافق هسته ای درباره تحریم ها می گوید دارند. برای آمریکایی ها، این توافق فقط تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران را پوشش می دهد اما میدان را برای تحریم های دیگر همچون برنامه موشک های هسته ای باز گذاشته است اما ایران بر این باور است که هرگونه تحریم جدیدی که بازگرداندن مجازات گسترده علیه اقتصاد این کشور باشد، نقض توافق خواهد بود.

ممکن است برای اروپایی ها، تحریم های جدید علیه اشخاص یا نهادهای خاص قابل پذیرش باشد اما آن ها درباره هدف قرار گرفتن بخش های اقتصادی ایران نگران هستند. یک مقام ارشد دیگر اروپایی گفته: در شرایط موجود، اعمال تحریم های جدید اقتصادی علیه ایران موضوعی است که حتی حرفش را هم نباید زد.

این گزارش می افزاید: حامیان تحریم های جدید که شامل بسیاری از جمهوری خواهان کنگره و برخی دموکرات ها می شوند بر این باورند که تحریم ها راهی برای فشار آوردن به ایران هستند تا در موضوعات دیگر خاورمیانه امتیاز بدهد، موضوعاتی چون حمایت تهران از گروه های شبه نظامی نیابتی در منطقه.

 به نوشته فایننشال تایمز، کنگره این امکان بالقوه را دارد که موضوع تحریم های جدید را در ماه های اولیه سال آینده [میلادی] در دستور کار قرار دهد پیش از اینکه تیم ترامپ برخی مسئولان کلیدی را که درگیر موضوع تحریم های ایران هستند انتخاب کرده باشد. "تریتا پارسی" رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا گفته: اگر ترامپ اقدامی درجهت تحریم های جدید علیه ایران انجام ندهد به سرعت با انتقادات زیادی مواجه خواهد شد. 

 

منبع: جام نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری