کد خبر: ۱۸۷۱۳
تعداد بازدید: ۸۸۰
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۹
با گذشت چند ماه از آغاز لیگ برتر و نزدیک شدن به "باکسینگ دی"، شرایط تیم های مدعی تا حدودی مشخص شده است.

به گزارش تجارت امروز به نقل از "ورزش سه"، حضور سرمربیان برجسته ای مانند آنتونیو کونته، یورگن کلوپ، ژوزه مورینیو، پپ گواردیولا و ......، لیگ برتر امسال را تبدیل به میعادگاه تاکتیکی فوتبال جهان کرده است.

 

حالا و در حالیکه به ایام کریسمس نزدیک شده ایم، چلسی و کونته موفق شدند با احیای سیستم 3-4-3، صدرنشینی خود را تثبیت کنند. کلوپ موفق به ساخت تیمی جذاب و پرانرژی شده، گواردیولا علیرغم 10 پیروزی متوالی در ابتدای کار، هنوز در حال تطبیق پذیری با فضای فوتبال جزیره است و مورینیو کم کم به جمع مدعیان لیگ نزدیک می شود.

 

 

 

 

در ادامه قصد داریم به تجزیه و تحلیل روند سرمربیان بزرگ جزیره تا این مقطع از فصل بپردازیم؛

 

جنگ های تاکتیکی

 

هرگاه یک سرمریی قصد داشته باشد روش بازی تیمی را تغییر دهد، احتمالا تحت فشار فراوانی قرار خواهد گرفت. لوییس فان خال، فصل قبل تصمیم گرفت شیاطین سرخ را با 3 دفاع راهی میدان کند و نه تنها تفکر او جواب نداد، بلکه در زمان جدایی سرمربی هلندی کارنامه او بسیار ضعیف قلمداد شد.

 

بنابراین اجرای موفقیت آمیز روش 1-2-4-3 را باید یک شاهکار تاکتیکی از سوی آنتونیو کونته محسوب کرد. دون آنتونیو موفق شد همان بازیکنانی که یک سال قبل زیر نظر مورینیو، تمام شده به نظر می رسیدند را بازسازی کند.

 

 

 

 

لیورپول تحت هدایت کلوپ، احتمالا دیدنی ترین بازی های فصل جاری لیگ برتر را ارائه داده است که باید آن را مرهون تاکتیک های هجومی و تیم پرانرژی مرسی سایدی ها دانست. گرچه باید قرمزهای بندر لیورپول را از مدعیان قهرمانی محسوب کرد، اما این تیم در ثبت کلین شیت روند ضعیفی داشته و تنها در سال جاری 2 بار موفق به انجام آن شده است. نکته ناراحت کننده برای هواداران لیورپول آن است که تاریخ نشان می دهد که معمولا تیم هایی که قادر به کسب پیروزی های 0-1 هستند، از شانس بیشتری برای قهرمانی در لیگ برخوردارند.

 

روش بازی منچسترسیتی زیر نظر گواردیولا و کسب 10 پیروزی متوالی، هیچ کدام از فوتبالدوستان را متعجب نکرد و بسیاری این تیم را مدعی اصلی قهرمانی قلمداد می کردند. اما در اواسط فصل، گواردیولا متوجه شد که برای تکرار نتایج فوق العاده خود در بارسا و بایرن در لیگ رقابتی جزیره، احتیاج به مهره های بزرگتری دارد و شاید جدایی هارت و اصرار به جذب براوو را بتوان اشتباه نابخشودنی او دانست.

 

آرسنال با ونگر قادر است فوتبالی دلنشین، دیدنی و با گل های فراوان را در روزی که روی فرم باشند به نمایش بگذارد. اما توپچی ها همچنان در گذرگاه های مهم تعادل خود را از دست می دهند و به نظر می رسد از نظر روحی هنوز آماده کسب افتخار در لیگ برتر نیستند. روش بازی آرسنال به شکلی است که در هر بازی می توان انتظار ثبت نتیجه عجیب و دور از ذهن را تصور کرد.

 

 

 

 

معمای بزرگ مائوریستسیو پوچتینو در فصل جاری، پیدا کردن راه های گلزنی بدون هری کین است. تا این مقطع از فصل، تاتنهام نسبت به سال قبل افت محسوسی داشته و اگرچه سبک بازی این تیم هنوز حفظ شده است، اما تیغ این تیم به بُرّندگی فصل قبل عمل نمی کند.

 

اگر چه هواداران منچستریونایتد هنوز از بازگشت به روزهای اوج با مورینیو ناامید نشده اند، اما نمی توان دستاوردهای چند ماه اول حضور آقای خاص در اولدترافورد را به یادماندنی به حساب آورد. اما در چند هفته اخیر، مورینیو در حال تبدیل شیاطین سرخ به تیمی است که به دشواری شکست می خورند و بازگشت مایکل کریک به قلب میدان، کمک فراوانی به این موضوع کرده است.

 

مدیریت تیمی

 

گواردیولا از همان ابتدا علاقمند بود تا تغییرات مهمی نسبت به دوران پیگرینی ایجاد کند و منع یحیی توره از تمرینات بدان معنا بود که حتی ستارگان بزرگ نیز در صورت عدم همراهی با افکار او در تیم جایی ندارند.

 

رفتارهای آقای خاص در ماه های اول حضور در اولدترافورد کاملا سوال برانگیز بوده است. از طرفی او موفق شد به بهترین نحو از هنریک میخیتاریان در ترکیب یونایتدها بازی بگیرد و حالا او نقش مهمی در ترکیب دارد، اما از سوی دیگر انتقادهای بی پایانی نسبت به مدافعانی نظیر کریس اسمالینگ و مارکوس روخو در طول فصل داشت.

 

 

 

 

از همان ابتدا، آنتونیو کونته دریافت که قهرمانی در لیگ برتر بدون دیگو کاستا شدنی نیست. پس با رفتاری متناوب با وی، خشن ترین بازیکن لیگ برتر را تبدیل به مهاجمی استاندارد، چه از لحاظ اخلاقی و چه از نظر فنی کرده است.

 

گرچه شاید حضور لوریس کاریوس در ترکیب ثابت لیورپول را بتوان اشتباه کلوپ دانست، اما این سرمربی آلمانی در بهترین زمان و با تصمیمی شجاعانه، او را دوباره به نیمکت مرسی سایدی ها تبعید کرد.

 

 

 

 

آرسن ونگر همیشه اعتقاد دارد که به جای افزایش قرارداد مالی، ارزش های آرسنال باید اوزیل و سانچز را متقاعد به تمدید قرارداد خود با توپچی ها کند. اما علیرغم اینکه در سال های اخیر، آرسنال از ظرفیت پرداخت مبالغ بالا به ستارگان خود برخوردار بوده، همین اصرار به تفکر ونگر باعث شده تا بازیکنان بزرگ تاثیرگذار از این تیم جدا شوند.

 

از همان ابتدا نیز تصمیم برای جذب موسی سیوکو از سوی هواداران و بازیکنان تاتنهام خیلی مورد استقبال قرار نگرفت پس تصمیم پوچتینو مبنی بر نیمکت نشین کردن این هافبک فرانسوی خیلی هم جنجال برانگیز نبوده است. انتقادات از بازیکنان بزرگ یک موضوع است و تخریب بازیکنان نکته ای دیگر.

 

عملکرد خریدهای تابستانی

 

تصمیم پوچتینو مبنی بر استخدام ونسان یانسن برای جانشینی هری کین هرگز جواب نداده و این مهاجم 22 ساله تا به حال تنها یک گل آنهم از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده است.

 

اما در اولدترافورد داستان متفاوت است. شیاطین سرخ در 3 فصل اخیر و قبل از ورود مورینیو خریدهای بسیار ناموفقی در فصول نقل و انتقالاتی داشته اند. اما پیوستن زلاتان، میخیتاریان و پوگبا را بدون شک می توان در ترکیب فعلی یونایتدها مفید تلقی کرد و ستاره جوان فرانسوی را باید معمار موفقیت های این تیم در سال های آتی دانست.

 

 

 

 

در چلسی، انگولو کانته در همان ابتدای تابستان و بدون هیچ حرف و حدیثی به استمفورد بریج آمد و با روندی آرام، در حال اثبات ارزش های خود در خط میانی تیم کونته است. به خدمت گرفتن داوید لوییز در آخرین ساعات تابستان گرچه در ابتدا عجیب به نظر می رسید، اما حالا این مدافع برزیلی از نقاط قوت برجسته این تیم به شمار می آید.

 

اگرچه هواداران آرسنال به خوبی می دانند که ونگر تخصصی در شناسایی مدافعان بزرگ برای خط دفاعی توپچی ها نداشته، اما امیدوار بودند حضور شکوردان مصطفی آلمانی بتواند اوضاع نه چندان مساعد خط دفاعی را بهبود ببخشد.

 

این مدافع 24 ساله نیز از قبل از مصدومیت از ناحیه همسترینگ دوران درخشانی را سپری می کرد اما توپچی ها در هر دو دیداری که مصطفی را در اختیار نداشته اند شکست خورده اند.

 

گرچه لیورپول به شدت به سنگربانی مطمئن احتیاج داشت، اما کلوپ در انتخاب آن خیلی موفق نشان نداد.

 

اما از سوی دیگر، سادیو مانه به قدری در خط حمله این تیم مفید نشان داده که قطعا غیبت او در ماه جاری برای همراهی سنگال در جام ملت های آفریقا به چشم خواهد آمد و رانجر کلاین نیز به زمان بیشتری برای سازگاری با فضای تیم جدید نیاز دارد.

 

 

 

 

دیگر به نظر می رسد بحث در مورد اشتباه گواردیولا در رابطه با از دست دادن جو هارت تکراری شده است. اما بدون شک جان استونز را می توان یکی از بهترین مدافعان لیگ برتر دانست، اگر من سیتی برای او یک زوج مناسب پیدا کند.

 

ایکای گوندوگان تا قبل از مصدومیت اخزر خود نمایش بسیار خوبی در ترکیب سیتیزن ها داشت و لروی سانه یک استعداد واقعی به شمار می آید.

 

 

مشکلات احتمالی در ادامه فصل:

 

کونته: مصدومیت دیگو کاستا، همه چیز را تغییر خواهد. هیچ جایگزینی برای او در ترکیب  چلسی وجود ندارد.

 

کلوپ: با این تعداد کلین شیت، لیورپول کار دشواری برای قهرمانی دارد.

 

گواردیولا: بدون مالکیت توپ، معلوم نیست آنها چه برنامه ای برای پیروز شدن دارند.

 

ونگر: آخرین بازی که تیمی از آرسنال می ترسید چه زمانی بوده است؟ ونگر باید این شرایط  را تغییر دهد.

 

پوچتینو: اریک دایر، درخشش گذشته را ندارد و پوچتینو باید این هافبک انگلیسی را دوباره احیا کند.

 

مورینیو: به هر حال آقای خاص برای فکری برای وین رونی بکند. مشکل او گرچه پنهان شده، اما هنوز به کلی حل نشده است.

 

 

منبع: دیلی میل

 

ترجمه: آریا فاطمی مقدم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری