کد خبر: ۱۸۷۹۲
تعداد بازدید: ۷۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰
در شرایطی آلودگی هوا ناشی از بهره گیری از سوخت های فسیلی در خودروهای در حال تردد در کشور روز به روز افزایش می یابد که هنوز هم هیچ اراده ای در کشور برای بهره گیری از انرژی های نو در حرکت خودروهای داخلی نیست.
به گزارش تجارت امروز، در شرایطی آلودگی هوا ناشی از بهره گیری از سوخت های فسیلی در خودروهای در حال تردد در کشور روز به روز افزایش می یابد که هنوز هم هیچ اراده ای در کشور برای بهره گیری از انرژی های نو در حرکت خودروهای داخلی نیست.

شاید برای همین باشد که تولید کنندگان خودروهای برقی در کشور که طی سالهای گذشته بالاخص در تلاش برای ثبت نام خودروی خود بوده اند با بی توجهی مسوولان مواجه شده اند و از خاطر برده اند که چه امیدهایی به تولید انبوه این نوع خودروها بسته بودند.

در حال حاضر دنیا به سمت تولید خودروهای خورشیدی در حال حرکت است و خودروهای برقی نیز در این بین به تولید انبوه رسیده اند اما در ایران همچنان این انگیزه در حد حرف در میان مسوولان باقی مانده و به نظر می‌رسد عزم جدی برای تحقق آن وجود ندارد.

در این بین تجربه کشورهای دیگر برای مدیریت بحران آلودگی هوا قابل تامل است. چین که در سال گذشته چند روز هوای ناسالم را پشت سرگذاشته و به تیتر یک اکثررسانه های جهانی بدل شده بود اینبار سعی دارد تا با ایجاد تسهیلاتی جدید در بخش حمل و نقل خود این مساله را مدیریت کند. 

دولت چین برای حل معضل آلودگی شهرهای خود، به طور ویژه بر ساخت خودروهای پاک و برقی تمرکز کرده و به شدت در حال ترویج استفاده از این نوع خودروها است.

 در این میان، خودروسازان مطرحی مانند تسلا، ب‌ام‌و، مرسدس بنز، فولکس واگن، ولوو، BYD، GAC در تلاشند تا خودروهای برقی خود را دراین کشور مورد بهره برداری قرار دهند و دراین میان رقابت سنگینی ایجاد شده است.

یکی دیگر از راهکارهای دولت چین برای کنترل آلودگی، سخت‌گیری در تخصیص پلاک خودرو به شهروندان این کشور است، به گونه‌ای که هر خانواده باید برای دریافت پلاک خودرو مدتی طولانی را در انتظار بماند.

 با این حال، دولت چین برای ترویج استفاده از انرژی‌های پاک، خریداران خودروهای برقی را مدت زمان کم‌تری در صف دریافت پلاک خودرو نگه می‌دارد. افزون بر این، دولت چین به ازای فروش هر خودروی تمام برقی و تسهیل خرید آن برای شهروندان، ۲۰هزار یوآن (معادل ۱۱ میلیون تومان) به خودروسازان این کشور یارانه اختصاص می‌دهد.

هر چند پیش از این شهروندان چینی و ایجاد محدودیت در مسافت قابل پیمایش با خودروهای برقی تمایل چندان به استفاده از این خودروها نداشتند، اما با گذشت زمان و بهبود مسافت قابل پیمایش با هر بار شارژ این خودورها و همچنین رشد قابل توجه جایگاه‌های شارژ خودروهای برقی، رفته رفته به استفاده از این انرژی علاقه نشان دادند.

در حال حاضر ۵۷ هزار ایستگاه شارژ در کل چین برای شارژ خودروها وجود دارد که این میزان به ۵ میلیون در ۲۰۲۰، ۲۰ میلیون در ۲۰۲۵ و ۸۰ میلیون در ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت.

از سویی دیگر، شرکت‌های فولکس واگن، مرسدس بنز دایملر، ب ام و و واحد اروپایی فورد موتور تحت تاثیر موفقیت رقیب آمریکایی خود تسلا موتورز که پیش سفارش زیادی برای خودروی برقی "مدل ۳" دریافت کرده است، یک جوینت ونچر برای ساخت ۴۰۰ جایگاه شارژ خودروی برقی در اروپا تشکیل دادند.

جهان در حالی به دنبال بهره گیری از خودروهای برقی است که آمارها از بی رغبتی مصرف کنندگان حکایت دارد. با اینحال اکثر کشورهای پشرفته به دنبال تولید انبوه این نوع خودروها و تغییر ذائقه مردم هستند.

خودروهای سبک، پیکاپ‌ها، وانت‌های بزرگ و شاسی‌بلندها تنها در ماه نوامبر ۱.۳۸ میلیون در آمریکای شمالی فروش را تجربه کردند؛ این عدد ۱۰ برابر بیش‌تر از مقداری است که مدل‌های برقی در ۱۱ ماه به ثبت رسانده‌اند.

یکی از عللی که خودروهای برقی به خوبی فروش نمی‌روند این است که آن‌ها خوب تبلیغ نمی‌شوند. باشگاه سیرا تحقیقی را در این خصوص انجام داده و با پیگیری و کنترل تبلیغات شرکت‌های خودروسازی متوجه شده که مدل‌های بنزینی، دیزلی و به طور کلی احتراق داخلی چندین برابر مدل‌های برقی تبلیغ می‌شوند.

به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۵، شرکت فورد، مدل فوکوس را در حدود ۴۷۵۰ بار در یک شبکه تلویزیونی سطح اول تبلیغ کرده است. درحالی که این شرکت، همین مدل با پیشرانش برقی را تنها ۲۰۰ بار تبلیغ کرده است.

وضعیت در بین اروپایی‌ها نیز به همین شکل است؛ تیزر تبلیغاتی مرسدس بنز کلاس C، به عنوان یک سدان متوسط بنزینی، در حدود ۱۴۰۰ بار در شبکه‌ای ملی پخش شده است اما باز این درحالی است که مرسدس کلاس B برقی حتی یک  تبلیغ تلویزیونی در کل سال نداشته است!

در این میان، نیسان عملکرد بسیاری بهتری داشته و در عین اینکه مدل سنترا را در حدود ۳۵۰۰ بار تبلیغ کرده، مدل لیف را نیز در حدود ۱۷۰۰ تیزرش را پخش نموده است.

باشگاه سیرا در یک پروژه دیگر ابعاد تازه‌ای از این مساله را کشف کرد و متوجه شده که در برخی مواقع میزان تبلیغات مهم نیست و بلکه حضور این مدل‌ها در نمایندگی‌ها اهمیت دارد اما باز در این مهم نیز برقی‌ها عدالت برایشان اجرا نشده و برای مثال بسیاری از مواقع این مدل‌ها به منظور انجام آزمایش رانندگی کامل شارژ نبوده و متقاضیان به خوبی نتوانسته‌اند که این مدل‌ها را تست کنند.

در این بین، تسلا با توجه به ماهیت محصولاتی که دارد، وضعیت بهتری را در تبلیغ و معرفی خودروهای برقی داشته و مسلما در این زمینه فروش مناسبی را تجربه می‌کند چنانچه که امروز برترین آمار فروش محصولات برقی متعلق به تسلا است.

 به هرحال دنیا به سمت تولید این نوع خودروها در حال حرکت است. البته در ایران نیز وعده ها بسیار است. اخیرا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین تاکید کرده است تولید انبوه خودروی برقی دانشگاه آزاد با نام پاراکس پس از دریافت مجوز استاندارد بزودی آغاز و روانه بازار می شود.

این درحالی است که هنوز عزم جدی برای احداث جایگاه های شارژ این نوع خودروها وجود ندارد و تولید انبوه این نوع خودرو نیز تا زمان نبود زیرساخت ها قطعا با بن بست مواجه خواهد شد.

با اینحال علی رغم بی رغبتی خودروسازان اما تولید برخی خودروهای جذاب برقی (شورولت بولت و کرایسلر پاسیفیکا )در سال ۲۰۱۷ نوید روزهای خوش برای این نوع خودروها در دنیا را می‌دهد. خودروسازان بزرگ نیز برای عقب نیفتادن از این میدان در تلاش برای افزایش سهم تولید خودروهای برقی و خورشیدی در میان تولیدات خود هستند اما در ایران خودروسازیها همچنان نسبت به تولید این نوع خودروها مقاومت می‌کنند و مسوولان نیز وعده های شیرین می‌دهند!

Image result for ‫شورلت بولت‬‎

منبع: پارسینه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری