کد خبر: ۱۸۹۸۷
تعداد بازدید: ۱۷۵۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶
مراسم وداع با مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه شماره یک جماران برگزار شد.

به گزارش تجارت امروز، در این مراسم که صبح امروز دوشنبه 20 دی ماه برگزار شد، علاوه بر اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی، اعضای هیات دولت، رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شخصیت‌هایی از جمله آیت‌الله امامی کاشانی، حسینعلی امیری، علی اکبر صالحی، رحمانی فضلی، مرتضی اشراقی، اکبر ترکان، سرلشکر باقری، غلامعلی رجایی، محمدرضا و علیرضا بهشتی، سرلشکر فیروزآبادی، سید محمد خاتمی، محسن رفیق‌دوست، سید محمدرضا خاتمی، عبدالله نوری، اسدالله بادامچیان و جمعی دیگر از فعالان سیاسی و مردم حضور پیدا کردند.

به گزارش ایسنا، شخصیت‌های حاضر در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه این مراسم درباره شخصیت یار دیرین امام (ره) به اظهار نظر پرداختند که اظهارات آنها را در زیر خواهید خواند:

رئیس جمهور: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی بی‌بدیل در دوران نهضت و انقلاب اسلامی بودند

رییس‌ جمهوری با تسلیت مصیبت بزرگ ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ملت عزیز ‏‏ایران و به ویژه مقام معظم رهبری که همسنگر و یار دیرین بودند، تأکید کرد: حضرت آیت‌الله هاشمی ‏‏رفسنجانی شخصیتی بی‌ بدیل در دوران نهضت و انقلاب اسلامی بودند‎.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله  ‏‏هاشمی رفسنجانی که در حسینیه جماران انجام شد، در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران،  با بیان ‏‏اینکه در طول دوران نهضت اسلامی تا پیروزی انقلاب اسلامی، امور اساسی و بسیار سخت بر دوش ‏‏این شخصیت بزرگ و مبارز بود، گفت: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آن دوران مبارزه رابط ‏بین ‏ایران و نجف و نیز ایران و پاریس بودند و در زمان بازگشت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، ‏همواره از ‏یاران بسیار نزدیک امام خمینی(ره) بشمار می‌آمدند.


جهانگیری: دولت پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: آیت الله هاشمی تکیه گاه و پشتوانه محکمی  برای نظام و رهبری بودند و دولت احساس می کند که امروز پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داده است.

وی در حاشیه مراسم وداع با پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که در حسینیه شماره یک جماران در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از استوانه های نظام جمهوری اسلامی بودند و در مواقع حساسی که نیاز به نقش آفرینی احساس می شد حضور چشم گیری داشتند.

وی افزود: هاشمی چه قبل از انقلاب و در روزهای سخت شکنجه که تا مرحله اعدام هم پیش رفتند به انقلاب پایبند بودند و بعد از انقلاب هم در کنار امام راحل قرار گرفتند.

جهانگیری تاکید کرد: آیت الله هاشمی بعد از انقلاب نیز در همه مقاطع سخت و به خصوص در روزهای سخت انقلاب و در مواقعی که نظام با بحران های سخت مثل بحران هفتم تیر ماه مواجه می شد، شخصیتی بودند که به امام کمک می کردند تا کشور از بحران عبور کند و کمک‌های ایشان در دوران جنگ و فرماندهی ستاد جنگ، زبانزد بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری در پایان تأکید کرد: آیت الله هاشمی تکیه گاه و پشتوانه محکمی برای نظام و رهبری  بودند و دولت احساس می کند که امروز پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داده است.

نوبخت: آیت‌الله هاشمی پشتوانه تقویت نظام بود

محمد باقر نوبخت گفت: از ویژگی‌های آیت الله هاشمی این بود که همواره از امام و رهبری  حمایت کردند و یکی از پشتوانه‌های اصلی تقویت نظام بودند و این قابل کتمان نیست.

سخنگوی دولت نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: بر این باورم که آیت الله هاشمی یکی از فرزندان فهیم، صبور و هوشمند انقلاب بودند و ویژگی های این شخصیت ممتاز انقلاب که همواره از امام و رهبری حمایت کردند و یکی از پشتوانه های اصلی تقویت نظام بودند قابل کتمان نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: تمام وجود آیت الله هاشمی برای مردم و انقلاب بود و با درگذشت ایشان، نظام یکی از ستون‌های خود را از دست داد.

وی افزود: دولت و ملت پشتوانه خود و مقام معظم رهبری یکی از یاران صدیق خود را از دست دادند اما اگر امروز آیت الله هاشمی درگذشته اند، خدا هست و ما هم با اتکا به خدا حرکت خواهیم کرد.

ظریف: آیت‌الله هاشمی در سیاست خارجی نظراتی راهگشا ارائه می‌کرد

وزیر امور خارجه گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی برای سیاست خارجی نظراتی راهگشا ارائه می  کرد و از دست دادن این شخصیت بزرگ همه ما را غمگین کرد.

محمدجواد ظریف، نیز در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی به واقع از استوانه های بزرگ انقلاب بودند و هموار در کنار رهبری به عنوان یاری دلسوز حضور داشتند.


وی افزود: ایشان  برای ما در سیاست خارجی نظراتی راهگشا بیان می کردند و از دست دادن این شخصیت بزرگ همه ما را غمگین کرده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: آیت‌الله هاشمی یار روزهای سخت رهبری بود

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: آیت الله هاشمی جزیی از تاریخ انقلاب اسلامی است و از  یاران حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در روزهای سخت و صبر محسوب می شد.

حسینعلی امیری در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی درجمع خبرنگاران، گفت: رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی مصیبت بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: آیت الله هاشمی از مصادیق روایاتی است که از معصوم (ع) نقل شده است که اگر عالمی فوت کند در اسلام ثلمه و شکافی ایجاد می شود که آیت الله هاشمی از مصادیق این روایات است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: آیت الله هاشمی جزئی از تاریخ انقلاب اسلامی است که از یاران حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در روزهای سخت و صبر محسوب می‌شد و مجتهدی روشن ضمیر و عالمی ربانی بود که سیاست او مثل دیانتش بود و صبوری و دلسوزی و وفاداری به آرمان‌های انقلاب از آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کم نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی ایجاد کرده بود.

وی افزود: آیت الله هاشمی تا زمانی که به رحمت خدا رفت همواره برای ملت عزیز ایران منشا خیر و برکت بود و در تحولات انقلاب اسلامی نقشی تعیین کننده اساسی داشت.

ولایتی: هاشمی هیچ جایگزینی ندارد

علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در حاشیه  مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فقدان ایشان واقعا یک فقدان بسیار عظیم است که باید بگوییم ایشان هیچ جایگزینی ندارند و ان شاءالله با مولایشان علی (ع) محشور شوند.

وی خاطر نشان کرد: ایشان در مقاطع مختلف و هرجایی که نیاز بود برای جلوگیری از به ثمر رسیدن توطئه دشمنان در صحنه بودند.

ولایتی افزود: ایشان همواره زمانی که حضرت امام (ره) در قید حیات بودند در کنار ایشان حضور داشتند و بعد هم همواره در کنار مقام معظم رهبری بودند.

محمدرضا خاتمی: کمبود هاشمی در آینده مشخص می‌شود

سیدمحمدرضا خاتمی صبح امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی  رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آینده کمبود آقای هاشمی برای این انقلاب و مملکت روشن می شود. شاید کمتر کسی را با شخصیت آقای هاشمی داشته باشیم که از همه جهات قابل توصیف است.

وی در ادامه یادآور شد: ایشان از قبل از انقلاب یک انسان خود ساخته، مبارز، مجتهد روشن بین و انسانی که در زمان خود می زیست بودند و مقتضیات زمانه را می دانستند.

خاتمی افزود: ایشان شاگرد کامل و ممتاز امام (ره) بود که در انقلاب حوادث مختلف و پایان جنگ شاید هر کس دیگری جز هاشمی بود نمی توانست این گونه عمل کند.

وی در پایان بیان کرد: همه مردم ایران حتما کمبود ایشان را حس می کنند؛ به ویژه کسانی که در این ایام با ایشان قرابت فکری بیشتری داشتند. این اتفاق به این آسانی قابل تحمل نیست و امیدوارم ان شاء الله خدا به همه صبر بدهد.

سرلشکر باقری: آیت الله هاشمی نقشی اساسی در تثبیت نظام ایفا کردند

رئیس ستاد کل نیروی های مسلح گفت: آیت الله هاشمی توجه خاصی به پیشبرد دفاع مقدس  داشتند و نقشی اساسی در تثبیت نظام ایفا کردند.

وی افزود: زمانی که آیت الله هاشمی در دوران دفاع مقدس جانشین فرمانده کل قوا بود و از سال 62 تا پایان دفاع مقدس خدمت ایشان بودیم، خاطرات بسیاری را از وی به خاطر داریم.

وی با اشاره به این خاطرات اظهار کرد: به خاطر داریم که ایشان با شجاعت تمام و علی رغم آنکه حضرت امام (ره) ایشان را منع می کردند که از اهواز جلوتر بیایند، تا قرارگاه پشت خطوط پیش می آمدند و با اطلاع، آگاهی و شناسایی دقیق تدابیری را ابلاغ می کردند تا عملیات ها پیش برود.

باقری در پایان افزود: آیت الله هاشمی توجه خاصی به پیشبرد دفاع مقدس داشتند و نقش اساسی در تثبیت نظام ایفا می کردند و در سازندگی مراحل مختلف کشور نیز حضور داشتند. از خصائص دائمی ایشان نیز این بود که یاور و تایید کننده رهبری بودند و این علاقه طرفینی تا آخر ادامه داشت، به طوری که ما ایشان را یاور رهبری می شناختیم.

علی مطهری: در سال‌های اخیر با هاشمی رفسنجانی خوب برخورد نشد

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های اخیر با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مقداری خوب برخورد نشد.

علی مطهری ظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در  حسینیه جماران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ایشان یار نزدیک امام (ره)، شهید مطهری و رهبر انقلاب بودند که البته در سال‌های اخیر مقداری با ایشان خوب برخورد نشد ولی وظیفه خود را انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: ایشان در آنجاهایی که مصلحت نظام را تشخیص می‌داد کار خود را انجام می‌داد چه از محبوبیتش کاسته شود و چه مورد هجوم و توهین قرار گیرد. او انسانی بود که خالص برای خدا کار می‌کرد.

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا با درگذشت آیت‌الله هاشمی دعواهای سیاسی تمام می‌شود؟ بیان کرد: نه ولی امیدوارم ان‌شاءالله تمام شود.

عارف: هاشمی پدر معنوی کشور بود

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگاه آیت‌الله هاشمی فراتر از اصلاحات بود، گفت: به نظر من ایشان پدر معنوی کشور و جوانان بود.

محمدرضا عارف ظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در  حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مرحوم هاشمی پدر اصلاحات بود، گفت: جایگاه ایشان فراتر از اصلاحات بود و به نظر من پدر معنوی کشور و جوانان بود و فراتر از جناحین حرکت می‌کرد.

وی با تسلیت گفتن درگذشت آیت‌الله هاشمی به مردم و خانواده‌اش، یادآور شد: ایشان در لحظه‌های سخت و بحرانی حضور داشتند و با سعه صدر بالای خود قبل و بعد از انقلاب در همه صحنه‌ها حضوری کلیدی و تاثیرگذار داشتند و یاور اصلی رهبری بودند.

هادی خامنه‌ای: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یک اصلاح طلب، انقلابی و مصلح بود

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با بیان اینکه بهترین عنوان برای مرحوم هاشمی لقب امیرکبیر ایران است، گفت: ایشان یک اصلاح طلب، انقلابی و مصلح بودند.

سیدهادی خامنه‌ای ظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم درگذشت آیت الله هاشمی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مرحوم هاشمی را یک اصلاح طلب می دانید، اظهار کرد: آقای هاشمی با اصلاحات همکاری داشت و موافق آن بود. اصلاحات مفهوم وسیعی دارد که می توان هاشمی را یک اصلاح طلب، انقلابی و مصلح دانست.

وی ادامه داد: هاشمی امتیازات بسیاری داشت که موجب برجسته شدن ایشان می شد. سابقه زیاد در مبارزه،  همراهی با امام (ره)، اعتماد ویژه ای که حضرت امام به ایشان داشت، علم، اندیشه، مدیریت و تحور از خودگذشتگی و سوابق زیاد که در کمتر کسی پیدا می شد، از ویژگی های ایشان بود وبارزترین ویژگی ایشان از خودگذشتگی و تعهدش بود.

خامنه ای اضافه کرد:  امیدوارم  راه و رهنمود آقای هاشمی مورد عمل قرار گیرد. خط امام همان خط اعتدال است و هاشمی هم همان خط امام را ادامه می داد. خط انقلاب هم خط اعتدال است و کسانی که فکر می کنند انقلاب تندروی است اشتباه می کنند.

غرویان: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شناسنامه انقلاب بودند

محسن غرویان در مراسم وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران درباره سیره مبارز انقلابی ـ سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: به تعبیر برخی از تحلیل‌گران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جزو هیأت امنای انقلاب و ایشان یار و یاور همه انقلابیون بودند.

غرویان با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تمام صحنه‌های انقلاب حضور داشتند تصریح کرد: من آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به پرستاری تشبیه می‌کنم که در طفولیت تا دوران شکوفایی انقلاب از نظام مراقبت کردند.

وی عشق و علاقه به مردم را یکی از روحیات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست و افزود: عشق به مردم باعث شده بود که آیت الله هاشمی دائماً خود را در معرض رأی مردم قرار دهد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه خلاء آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بسیار محسوس است، گفت: امیدواریم شاگردان مکتب فکری و اندیشه‌های ایشان مانند رئیس جمهور راه ایشان را ادامه دهند و این سنگر را همچنان حفظ کنند.

وزیر سابق دفاع: همه به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مدیونیم

وزیر سابق دفاع گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فردی بزرگ در تاریخ انقلاب هستند که همگان به او مدیون هستیم.

 سردار وحیدی در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درجمع خبرنگاران درباره شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه ایشان مردی سیاستمدار، متفکر، هوشمند و همه جانبه‌ای بودند اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره با قدرت تصمیم گیری بالای خود ضمن حفظ آرمان‌ها بر قدرت عملکرد و حرکت رو به جلو و اعتقاد جدی بر ولایت فقیه داشتند و همواره پشت سر مقام معظم رهبری حرکت می‌کردند.

وی با اشاره به اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جلسات مختلف مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ آیت‌الله چندین مرتبه در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید می‌کردند که عمل به سیاست‌های کلی و ابلاغی رهبری ملاک مشروعیت است و همگان به این سیاست‌ها توجه و عمل کنند.

وزیر سابق دفاع تاکید کرد: آیت‌الله فردی بزرگ و تاریخ انقلاب است که همه به او مدیون هستیم.

سراج: آیت‌الله هاشمی در جلسه مجمع با روحیه‌ای باز و فعال بررسی برنامه ششم را دنبال می‌کردند

رییس سازمان بازرسی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی با تمام وجود در خدمت نظام رهبری و انقلاب بودند گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و مقام معظم رهبری بودند و در تمام طول عمر خود از هیچ کوششی برای انقلاب دریغ نکردند.

ناصر سراج در مراسم وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران با اشاره به اینکه روز شنبه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: در حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در جلسه تشخیص مصحلت نظام تا ساعت 12 راجع به برنامه ششم گفت‌وگو کردیم و ایشان با روحیه ای باز و فعال در جهت برطرف کردن نواقص برنامه ششم نظر می دادند و قرار بود گزارش آن را اعلام کنیم که متاسفانه این اتفاق افتاد.

سراج با بیان اینکه آیت الله هاشمی از نفرات اول تاثیرگذار در پیروزی و تداوم انقلاب بود، خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی با شناختی که از همه افراد و گروه ها و جناح های معاند نظام داشتند، نقشی اساسی در افشای پشت پرده فعالیت های مخالفان انقلاب ایفا کردند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران: خدمات آیت‌الله هاشمی حتی برای مخالفان‌شان روشن است

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران گفت: از وقتی خودمان را شناختیم نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کنار یاران اصلی امام (ره) و نهضت انقلاب اسلامی گره خورده است.

سیدشهاب‌الدین چاووشی در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی از ذخایر انقلاب بودند، اظهار کرد: سوابق و مبارزات قبل از انقلاب و خدمات و تلاش‌های بعد از انقلاب آیت‌الله هاشمی از هیچ کس پوشیده نیست.

وی افزود: خدمات برجسته آیت‌الله هاشمی برای نظام و انقلاب کاملا روشن است و حتی مخالفان‌شان به این امر اذعان دارند.

قاضی عسکر: آیت‌الله رفسنجانی همواره امین انقلاب و انقلابیون بود

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کاملا تاثیرگذار در قبل و بعد از انقلاب بود.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اظهار کرد: ایشان نقش بسیار بزرگی در به ثمر رساندن انقلاب داشت و همواره امین انقلاب و انقلابیون بود.

وی افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دارای بینش سیاسی عمیقی بود و به هر حوزه فکری که وارد می‌شدند، به عنوان یک مجتهد و کسی که در حوزه‌های سیاسی اجتماعی فعال بود به بهترین نحو کارش را پیش می‌برد.

وی گفت: ایشان همواره از انقلابیونی که در غربت بودند چه از نظر مالی و چه انسجام‌بخشی فکری حمایت می‌کردند. ایشان در تمام عرصه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی موفق و تاثیرگذار بودند.

قاضی‌عسکر خاطرنشان کرد: زمانی که کسی امیرکبیر را نمی‌شناخت، ایشان درباره وی کتاب نوشتند. در ارتباط با فلسطین هم دغدغه‌مند بودند و در همین رابطه هم کتابی نوشته بودند.

وی در پایان گفت: باوجود تمام شکنجه‌ها و سختگیری‌هایی که به ایشان شده بود، بیشترین مقاومت را از خود نشان دادند.

کمال خرازی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی امیرکبیر زمان بودند

رئیس شواری راهبردی روابط خارجی با اشاره به اقدامات انجام شده در دوران سازندگی توسط آیت‌الله هاشمی گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با وجود ویرانی‌های پس از جنگ تصمیمات سازنده‌ای اتخاذ کردند و ما مشاهده می‌کنیم که کارهای زیربنایی اساسی از جمله انرژی هسته‌ای و مترو در دوران ایشان پا گرفته است.

کمال خرازی در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که «نقش آیت‌الله هاشمی در این دوران بسیار تاثیرگذار بود» خاطر نشان کرد: ایشان فردی بود که در حل مشکلات بسیار باهوش ظاهر می شدند و نظراتی راهگشا ارائه می‌کردند.

وی صبر و مقاومت آیت‌الله هاشمی را نمونه‌ای در میان سیاستمداران دانست و گفت:‌ آیت‌الله هاشمی یار امام (ره) همسگر مقام معظم رهبری و امیرکبیر ما بودند و شگفت آن‌که در شب شهادت امیرکبیر از میان ما رفتند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که «آیت‌الله هاشمی نقش موثری در انقلاب داشتند» ، به اقدامات انجام شده از سوی او در زمینه سازندگی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: آیت‌الله هاشمی در دوران سازندگی به عنوان سردار سازندگی معروف بودند. ایشان پس از جنگ با وجود ویرانی هایی حاصل از جنگ تصمیمات سازنده ای اتخاذ کردند و ما مشاهده می‌کنیم که اقداماتی اساسی از جمله انرژی هسته‌ای و مترو در دوران ایشان صورت گرفته است.

کولایی: هاشمی رفسنجانی سرمایه بزرگ اصلاحات بود

یک عضو شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان گفت:‌ هاشمی رفسنجانی بدون تردید سرمایه بزرگ جریان اصلاحات بود و بدون شک اصلاح طلبان راه وی را ا دامه خواهند داد.

الهه کولایی در حاشیه مراسم درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در حسینیه جماران برگزار شده بود اظهار کرد: هاشمی رفسنجانی مصلح بزرگ اجتماعی بود با اینکه در یک انقلاب بزرگ سیاسی نقش تاثیرگذار داشت اما رویکرد اصلاحی و تلاش برای تغییر پایدار و صحیح جامعه را هرگز رها نکرد.

وی ادامه داد: او در متن انقلاب اسلامی ظهور و بروز پیدا کرد و با تدبیر ایشان همواره مسیر اصلاحات کشور بازماند. بدون تردید هاشمی رفسنجانی سرمایه بزرگ جریان اصلاحات بود و اصلاح‌طلبان بدون شک راه او را ادامه می دهند تا همیشه راه اصلاحات برای مردم گشوده باشد.

کولایی همچنین خاطر نشان کرد: با تلاش های خستگی ناپذیر، بردباری  و صبوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می توان امیدوار بود که بعد از ایشان هم راه او ادامه دارد و خواسته های ایشان تحقق پیدا می‌کند.

علیزاده طباطبایی: در مورد وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی بهتر است خانواده‌شان صحبت کنند

وکیل خانواده هاشمی در مورد اینکه آیا آیت‌الله هاشمی وصیت‌نامه سیاسی دارد یا خیر؟ گفت: در این رابطه بهتر است خانواده‌شان صحبت کنند.

محمود علیزاده طباطبایی در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در رابطه با متن وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی، گفت: در رابطه با وصیت‌نامه ایشان بهتر است خانواده‌شان صحبت کنند.

وی همچنین در مورد شخصیت سیاسی آیت‌الله هاشمی، گفت: ایشان در مقابل همه چیز صبر کرد و منافع اسلام را به هر چیزی ترجیح داد یعنی با همه ظلم‌هایی که شد ایشان تحمل کردند و کوچک‌ترین ابراز نارضایتی نداشتند.

سرلشکر رشید: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرماندهی شجاع و باهوش بود

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به سابقه حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه‌های فرماندهی نیروی مسلح گفت: همه فرماندهان ارتش و سپاه بر این باوریم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه‌های دفاع و امنیت فرماندهی بسیار شجاع،‌ باهوش و صاحب تدبیر بودند.

به گزارش ایسنا سرلشکر غلامعلی رشید در حاشیه مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت جامعی بود که در همه عرصه های دفاعی، امنیتی، سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی مسئولیت هایی بسیار مهمی بر عهده داشت و صاحب تفکر بود.

وی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه های سیاست خارجی و اقتصادی مسلط و آگاه بود و ما شاهد ارائه تحلیل های بسیار دقیقی در مورد منطقه وجهان بودیم.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص)  ‌با اشاره به تاکید و توجه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه های اقتصادی خاطر نشان کرد: ایشان افکار و ایده های بسیار بلندی در عرصه های اقتصادی داشت و به مسائل قاقتصادی از جمله مهمترین دغدغه های او محسوب می شد.

رشید با اشاره به شخصیت فرهنگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت:‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فرهنگ صاحب نظر و ملایی به تمام معنا محسوب می شد. ایشان از پیش از انقلاب اسلامی فردی متفکر، نویسنده و محقق بودند که جامعه را به خوبی می شناختند.

وی با اشاره به سابقه حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه های فرماندهی نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: در عرصه دفاعی و امنیتی ایشان به نیابت امام (ره) فرماندهی همه نیروهای مسلح و رزمندگان را بر عهده داشت.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) در ادامه به بیان خاطره ای از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت:‌خاطرم هست که در 18 دی ماه یکی از سالهای جنگ ما در قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در غرب کارون جمع شده بودیم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای عملیات کربلای پنج که یکی از بزرگترین عملیات ها محسوب می شد تصمیم گیری کردند. در همان جلسه که تا ساعت دو بامداد به طول انجامید ما به فکر بلند و قدرت تصمیم گیری ایشان پی بردیم.

رشید در پایان اظهار کرد: همه فرماندهان ارتش و سپاه بر این باوریم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه دفاع و امنیت در طول هشت سال دفاع مقدس فرمانده ای بسیار شجاع، باهوش و صاحب تدبیر بود. ایشان به گونه ای تصمیم گیری می کرد که واقعا باعث شکست دشمن می شد.

ری شهری: قدر چهره‌های انقلاب را قبل از آنکه از دست‌شان بدهیم، بدانیم

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی گفت:‌ باید ترتیبی داده شود که قدر چهره‌های انقلاب را قبل از اینکه از دست‌شان بدهیم بدانیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین ری شهری در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نقد منصفانه و خصمانه خیلی تفاوت دارد اظهار کرد: دوستان انقلابی باید حول محور رهبری، نقدهای منصفانه داشته باشند؛ باید ترتیبی داده شود تا قدر چهره‌های انقلاب را قبل از آنکه از دست‌شان بدهیم، بدانیم.

«ری شهری» با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی از شخصیت های تاثیرگذار و نقش‌آفرین قبل و بعد از نهضت انقلاب اسلامی بودند افزود:‌ آیت‌الله هاشمی بعد از پیروزی انقلاب نیز در کنار امام (ره) نقش بسیار تعیین کننده ای در امور داشتند .

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی را از سال 42 می‌شناسم تصریح کرد: ایشان از دوران نوجوانی پیش‌گام نهضت اسلامی و در کنار امام (ره) بودند و از ایشان میراث علمی و کارهای قرآنی به یادگار مانده است که بسیار تاثیرگذار هستند.

شمخانی: ملت ایران هرگز آیت‌الله هاشمی را فراموش نخواهد کرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ آیت‌الله هاشمی انسانی بسیار برجسته و ستون انقلاب بود که در ۴۰ سال گذشته پس از پیروزی انقلاب در عبور از چالش‌ها و گردنه‌های مختلف همواره کنار حضرت امام (ره) و رهبری بودند.

به گزارش ایسنا، علی شمخانی در حاشیه مراسم وداع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی هیچ وقت در چارچوب حزبی و جناحی عمل نکرد، اظهار کرد: تلقی همه ملت ایران از آقای هاشمی تلقی واحدی است که ناشی از رفتار و شخصیت ایشان می‌شود.

شمخانی با بیان اینکه نهضت ایران فرمایش حضرت امام (ره) مبنی بر اینکه هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است، را با حضور در تشییع جنازه جسم ایشان و نه روح و فکر ایشان به طوری شایسته نشان خواهند داد افزود:‌ ملت ایران هرگز ایشان را فراموش نخواهد کرد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری