کد خبر: ۱۹۰۳۷
تعداد بازدید: ۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
پس از 37 سال
به گزارش تجارت امروز به نقل از ایران، اولین ایرباس نو در قالب قرارداد میان ایران ایر و ایرباس به هواپیمایی جمهوری اسلامی تحویل داده شد. میهمان فرودگاه مهرآباد آخر هفته(پنجشنبه) در آشیانه خود جاگیر می‌شود و بدین ترتیب بعد از 37 سال اولین هواپیمای نو به ناوگان هوایی کشور وارد شد.
قرار بود نخستین ایرباس سفارش داده شده بعد از نوروز 96 به ناوگان هوایی ایران ملحق شود اما فرانسوی‌ها تصمیم گرفتند از قرارداد ساخت 100 فروند هواپیما برای ایران، یک فروند هواپیمای 321 را که ظرفیت 195 نفر را دارد زودتر تحویل دهند.قرار است تا پایان سال چند فروند هواپیمای دیگر به خانواده ایران‌ایر بپیوندد. البته هنوز معلوم نیست که تعداد آن به چند فروند می‌رسد.حال اگر پرداخت مالی خوب پیش برود و مذاکرات مثبت باشد روند تحویل هواپیماهای جدید با سرعت بیشتری خواهد بود و شرکت‌های هوایی می‌توانند برای نوسازی ناوگان خود دست به کار شوند.این به منزله آن است که تعداد پروازهای داخلی کشور افزایش یافته و به مرور از تأخیرها کم می‌شود. هواپیمای جدید ایرباس که سند آن 18 دی‌ماه ثبت شده است تا موقعی که کمبود ناوگان داخلی حل نشود در آسمان ایران پرواز می‌کند و پس از آن احتمال دارد که پروازهایش در آسمان سایر کشورها باشد. فرهاد پرورش مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران درباره ورود نخستین هواپیمای جدید بعد از برجام و برداشته شدن تحریم‌ها  به «ایران» گفت:می خواهیم نوروز امسال مردم با هواپیماهای نو و جدید مسافرت کنند. بر این اساس اگر مسائل بین‌المللی و پرداخت پول مطلوب پیش برود تعداد بیشتری هواپیمای ایرباس وارد کشور خواهد شد.خوشبختانه مقدمات لازم برای ورود هواپیماهای جدید فراهم شده است. وی در خصوص اینکه آیا پول هواپیمای 321 به ایرباس پرداخت شده است یا نه، گفت: بله، بخشی از پول این هواپیما با توجه به اسناد قرارداد پرداخت شده است و هیچ مشکلی ندارد.تمام سعی ما این است که قرارداد ایرباس طبق قرارداد پیش برود و در صورت امکان با هدف نوسازی ناوگان با سرعت بیشتری سفارش‌های داده شده را تحویل بگیریم.در مورد شرکت هواپیمایی بوئینگ هم کارها آرام آرام در حال انجام است.نخستین هواپیما را این مجموعه فروردین 97 تحویل می‌دهد.پرورش با بیان اینکه نخستین فروند هواپیمای ایرباس با خلبانان ایران‌ایر و پرچم ایران در تهران می‌نشیند، اظهار کرد: هما تصمیم دارد که از این ایرباس در شبکه داخلی استفاده کند. باوجود اینکه این هواپیما بیشتر برای شبکه بین‌المللی مناسب است اما فعلاً در شبکه داخلی از آن استفاده می‌کنیم.طبق قراردادی که با ایرباس منعقد کرده‌ایم در حال حاضر نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس طبق برنامه تیم فنی و عملیاتی هما در هامبورگ در حال تحویل است. همچنین نصب‌ برخی نرم‌افزارهای داخل کابین ایرباس 321 آغاز شده است.
مدیران مجموعه ایرباس که قرارداد سفارش ساخت هواپیما برای ایران را تاریخی قلمداد کرده بودند یادآور شدند اگر پرداخت پول با سرعت بیشتری دنبال شود هواپیماهای سفارش داده شده را زودتر تحویل می‌دهیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری