کد خبر: ۱۹۰۵۸
تعداد بازدید: ۵۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۱
به گزارش تجارت امروز، پلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. HDPE ، در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه کاربرد دارد. در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی معمولا از MDPE استفاده می‌کنند.

(قسمت اول)چگونه بازار را قبضه کرد

به گزارش تجارت امروز، در کشاکش صنعتی شدن یکی از مهمترین عوامل پیروزی بشر در کارزار نیل به اهداف تکنولوژیکی و ماشینی کردن زندگی خود ، کشف پلاستیک ها بود. البته انسان از سال ها قبل با پلیمر ها آشنا بود و از آن بطور ابتدایی در کارهای هم استفاده میکرد. اما کشف نفت و به تبع آن مشتقات پلاستیکی که از آن بوجود آمده بود توانست راه بشریت را برای ساخت زندگی راحت تر هموار کند. در این میان و بالاخص در دهه های اخیر یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین پلاستیک ها پلی اتیلن بود. پلی اتیلنیاپلی اتنیکی از ساده‌ترین و ارزانترینپلیمرهااست. پلی اتیلن پلاستیکی جامد ، مومی و غیر فعال است. ارزان بودن و سادگی آن باعث رشد روزافزون و بی بدیل پلی اتیلن در زندگی روزمره ما شده است . بنابراین سعی کردیم در چند نوشته کوتاه و مختصر به آن بپردازیم و اندکی اطلاعات خود را درباره آن بیشتر کنیم.

پلی اتیلن ، محبوبیت در بازار ها

براساس پیش بینی­ هایFreedonia1تقاضای جهانی پلاستیک­های پلی اتیلنی سالانه 4% افزایش خواهد داشت و در سال 2018 به میزان 99.6 میلیون متریک تن و به قیمت 1644میلیارد دلار خواهد رسید. این رشد همسو با پیشرفت اقتصادی جهان خواهد بود که با شتاب در هزینه­های مصرف کننده و فعالیت­های تولیدی تحریک خواهد شد. پلی اتیلن همچنان به دلیل مصارف، فرآیند پذیری آسان، هزینه پایین و قابلیت بازیافت به طور گسترده­ای بیشترین استفاده را در بین پلاستیک­ها خواهد داشت. پیشرفت در تولید خوراک پلی اتیلن یعنی همان اتیلن از منابع جدید نیز باعث برتری قیمت پلی اتیلن نسبت به پلاستیک­های دیگر خواهد بود. همچنین پیشرفت در زمینه تکنولوژی تولید پلی اتیلن نیز بر مزایای آن نسبت به دیگر پلاستیک­ها می­افزاید. تنها مشکلات زیست محیطی و آیین­نامه­های آن یکی از موانع بر سر راه تولید و مصرف مواد پلاستکی هستند. طبق آمارPlattsپیش بینی میشود تولید جهانی پلی اتیلن از 9.85 میلیون متریک تن در سال 2014 به 8.1177 میلیون متریک تن در سال 2025 برسد. طبق آمار سایتPlasticengineering2نیز نمودار تولید جهانی پلی اتیلن (میلیون متریک تن) از سال 2003 تا سال 2023 به تفکیک منطقه چنین است:

درباره محبوب قرن بیست‌ویکم چه می‌دانید؟(2)

در بین سالهای 2013 تا 2018 رشد تقاضا و تولید پلی اتیلن جهان به ترتیب 5.4 و 5.3 درصد پیش بینی میشود. در نتیجه به نظر میرسد ظرفیت های برنامه ریزی شده سبب مازاد عرضه جهانی در بازار پلیمر در میان مدت خواهد شد. در سال 2017 طبق پیش بینی این مؤسسه مازاد این محصول رقمی بالغ بر 6.4 میلیون متریک تن خواهد بود. این در حالیست که پیش بینی میشود از سال 2022 کمبود پلی اتیلن در جهان آغاز شود. همچنین پیش بینی میشودLLDPEاز نظر تقاضا بیشترین رشد را در بین گریدهای مختلف پلی اتیلن داشته باشد. جدول زیر پیش بینی میزان مازاد/ کمبود این محصول را تا سال 20255 نشان می­دهد:

درباره محبوب قرن بیست‌ویکم چه می‌دانید؟(2)

بر اساس گزارشFreedoniaآسیا همچنان بیشترین و سریعترین رشد را در بازار پلی اتیلن تا سال 2018 خواهد داشت که متاثر از پیشرفت قوی چین است که در سال 2013 به تنهایی یک چهارم تقاضای جهانی را داشته. نکته مهم در این خصوص افزایش رشد مصرف این مواد در اقتصادهای در حال توسعه از قبیل کشورهای هند و چین نسبت به کشورهای توسعه یافته است. بر اساس پیش بینیPlattsمیزان مازاد و کمبود پلی اتیلن در آسیا به شرح زیر خواهد بود.

آسیا اقیانوسیه: این منطقه به خصوص چین در سال ۲۰۲۳ با کمبود حدود ۱3 میلیون تن از این محصول روبرو خواهد بود و خاورمیانه اصلی ترین صادر کننده این محصول به آسیا باقی خواهد ماند. جنوب شرقی آسیا همچنان با مشکل تأمین خوراک به دلیل قیمت بالای نفتا دست و پنجه نرم خواهد کرد.

درباره محبوب قرن بیست‌ویکم چه می‌دانید؟(2)

خاورمیانه: همانطور که در شکل میبینیم این منطقه با مازاد این محصول روبرو است و در سال ۲۰۱۸ مازاد این محصول در این منطقه به بیشترین حد خواهد رسید. ظرفیت پلی اتیلن در این منطقه به سرعت رشد خواهد کرد و پروژه های جدیدی با ظرفیت بیش از ۵ میلیون متریک تن در سال ۲۰۲۳ به بهره برداری میرسند. تقاضا در این منطقه حدود ۴ میلیون متریک تن در این دوره زمانی افزایش مییابد که باعث به وجود آمدن 1.4 میلیون تن مازاد این محصول در این منطقه میشود.

درباره محبوب قرن بیست‌ویکم چه می‌دانید؟(2)

سهم ایران در سال 2014 از میزان تولید محصولات پتروشیمی خاورمیانه 25 درصد بوده است. بیزینس مانیتور پیش بینی می کند که تا سال 2019 ، ظرفیت تولید اتیلن ایران به تنهایی با تکمیل پروژه های الفین 11 و 12 از ظرفیت 2 و 2.1 میلیون تن در سال، به 11.08 میلیون تن در سال خواهد رسید. در سه ماه نخست 2015 ، با بهبود نمره ایران در شاخص ریسک صنعت پتروشیمی، این کشور از رتبه پنجم به رتبه سوم منطقه خاورمیانه ارتقا یافته است. شاخص ریسک پتروشیمی این کشور با 5.1 واحد افزایش به 1.61 واحد رسیده که 2.1 واحد از قطر بالاتر است و 9.3 واحد پایین تر از امارات است. ظرفیت تولید سالانه اتیلن در ایران در فاصله سال های 2013 تا 2018 بر اساس برنامه ششم توسعه باید به 1.7 میلیون تن برسد.این افزایش ظرفیت تولید برای پلی اتیلن 1.8 میلیون تن و برای سایر پلیمرها 500 هزار تن ارزیابی شده است. صنعت پتروشیمی ایران دارای تعدادی مزیت رقابتی است. به طور عمده دسترسی مناسب به خوراک گاز ، بالا بودن محتوای اتان در گاز طبیعی ایران و بزرگ بودن بازار داخلی در کنار متنوع بودن زنجیره پتروشیمی کشور را می توان نام برد. خوراک مورد نظر برای طرح های پتروشیمی به طور عمده اتیلن است که از طریق خط لوله اتیلن غربی تأمین خواهد شد.

ایران برای صادرات پلی اتیلن به مقصد چین تا اوایل سال ۲۰۱۶ به دلیل تحریم ها مشکلاتی داشته است. اما در حال حاضر پس از تحریم ها علاوه بر افزایش صادرت پلی اتیلن به چین درهای صادرات به اروپا نیز در حال گشوده شدن است. چین در هفت ماه اول سال ۲۰۱۶ حدودا ۳۲۴٫۲۳۶ تن واردات پلی اتیلن سبک از ایران داشته است که ۲۳ درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین صادرات پلی اتیلن سنگین به چین نیز ۱۵ درصد افزایش را نشان می دهد، در هفت ماه اول سال ۲۰۱۶ ایران حدودا ۷۷۶٫۰۲۱ تن صادرات به چین داشته است.

نویسنده: رضا محمدی-پایگاه خبری تجارت امروز


1. Freedonia;:Publisher of industry market research including product and market forecasts, industry trends and company profiles.

2. plasticsengineering;:Online magazine for Injection Molding and Modern Plastics Worldwide magazines. Includes news, articles, forums, blogs, resin pricing and...

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری